avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 837 soluții astăzi
Forum Activitate gubithebest

Activitate gubithebest

Am un prieten care a avut nu si-a primit salariul de la angajator cateva luni dupa care tipul administratorul firmei i-a spus sa nu mai vina la munca . Prietenul l-a actionat in judecata (cererea redactate de mine ) a depus cererea de chemare in judecata i-a dat termen prin 2013 am facut cerere de preschimbare termen care a fost admisa urmatoarea data fiind pe 31-10-2012 . Problema sta in felul urmator , el este domiciliat in jud Calarasi iar cererea este depusa la tribunalul Bucuresti , iar sediul societati este in judetul vaslui iar locul de munca avut de reclamat a fost in Bucureasti deasemnea si locul incheieri contractului este in Bucuresti , stiu ca instanta de competenta este domicilul reclamantului sau paratului in litigiile de munca.
1. Se poate invoca competenta locului de incheiere a contractului aplicare de la competenta in materia contractelor, sau a locului de munca (sincer nu am auzit de ea in teorie ) sau a punctului de lucru ? .
2.Si as mai vrea daca stie cineva ce incidente se mai pot ivi la prima zi de infatisare sau pe parcurs .
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
CrisTiNa Tikale a scris:

În atentia candidatilor la examenul de primire în profesia de avocat – sesiunea octombrie 2012.

Va anuntam ca examenul de primire în profesia de avocat se va desfasura în urmatoarele locuri:
- Corpul M al Universitatii Titu Maiorescu (Bucuresti, Calea Vacaresti nr.189, sector 4)
- Corpul V al Universitatii Titu Maiorescu (Bucuresti, Calea Vacaresti nr.187, sector 4)
- Universitatea Crestina "Dimitrie Cantemir" Splaiul Unirii nr. 176, sector 4, Bucuresti - acces prin intrarea D1)

Cu cel putin 24 ore înainte de data examenului, se va afisa repartizarea pe sali a
candidatilor pe site-ul INPPA si la locurile de desfasurare a examenului.


M-am uitat pe site si nu am gasit nimic am sunat la ei la secretariat si mi-au spus aceeasi treaba .Oricum pentru cei care nu sunteti din Bucuresti vedeti ca toate 3 locatii sunt la statia de metrou Timpuri Noi cel mai simplu si rapid , Este un complex format din 3 facultati asa ca sa nu va speriati.:) In rest bafta si mult noroc pentru ca avem nevoie :luck:
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
Am domiciliu in Bucuresti dar nu stau mult pe acolo si trebuie sa sustin examenul in Bucuresti . Si sa nu mai pierd timpul prin Bucuresti cu umblatul dupa notar vreau sa stiu daca pot sa legalizez actele (foaie matricola, diploma )si in alta localitate . (mai ales ca astia din Bucuresti au niste preturi ...) Stie careva daca este posibil ? Am sunat la barou si nu raspunde nimeni poate stie cineva de aici.
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
TUDORACHER. a scris:

Ok. Mersi...sper sa fie asa, si sa nu fie probleme! Ar fi absurd dupa toata nebunia si taxele aferente sa nu ajungi nici macar in examen pentru un nimic de genul asta. Dar oricum cu baroul m-am lamurit..te poti astepta la orice din partea lor! Spor la invatat tutoror!


daca esti respinsa pe motiv "de dosar" ti se da bani platiti inapoi(asa stiam dar cum la astia e foame de bani nu garantez)
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
haller a scris:

DanielaFlorea a scris:

CrisTiNa Tikale a scris:

eu m-am inscris azi la baroul buc, se plateste taxa de 300 lei


cat ai stat la coada? era tot asa omor? Cate secretare erau?


avand in vedere ca daca ne inscriem 1300-1500 la baroul buc, ar trebui sa fie mai MULTE secretare la inscriere, mai ales ca sunt decat 8 zile! totusi, Baroul Buc incaseaza CELEBRA TAXA DE SECRETARIAT 390000-450000 ron, perfect legala se pare, deci ar trebui sa fie mai multe secretare!
aveti idee cati s-au inscris pana acum?


taxa e pusa ca sa mai ia niste bani nu, ca sa mai angajeze secretare doar ca sa mai faca bani la buget....mie unu mi sa scarbit de profesia asta cand ii vad pe astia asa, dar asta e tara .....unde astia li se pare ca sunt pusi acolo pentru ei nu pentru sprijinul noastru. Si taxa de 800 RON era prea mare in conditiile in care ei nu iti asigura decat o sticla de apa si 1 pix si 3 coli de scri max 10 lei restu se duc la bugetul lor de unde fac ei ce vor . 800+300 exagerat in conditiile in care stai cu orele la coada si te mai si privesc alea cu scarba parca sunt obligatate si si doar plimba un dosar de colo colo , bani sunt nejustificati pentru examen. RUSINE!!!!!!!
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
A fost cine sa inscris in Bucuresti sa ne spuna si noua cum sta treaba pe acolo si ce este cu taxa asta de 300 de lei care a aparut de cateva zile si este illegala parea mea (nu se prevede nicaieri o asemenea taxa)
revin cu procedura cereri de interdictie: Am depus cererea prin posta(deoarece nu aveam timp sa o depun direct la judecatorie) , dupa care mi-a venit o citatie acasa in care scria sa ma prezint la o ora stabilita la biroul procurorului de la jud sect 3, impreuna cu 2 martori . Am fost impreuna cu 2 martori care au dat declarati cu privire la situatia relamantei si a paratei in cauza, dupa care procurorul de caz mi-a dat 2 harti necesare la IML pentru expertiza , dupa care urmand ca actele de la IML sa fie primite de catre procuror care va trimite dosarul in instanta spre solutionare iar la primul terment de judecata avand obligativitatea prezentari cu martorii si cu parata .

Deci procedura pentru cei ce nu stiu si nu au inteles sta in felul urmator :
1 Depunerea cereri
2 primirea cereri si trimeterea ei la procurorul de la parchetul de pe langa judecatoria de domiciliu,
3 prezentare la procuror impreuna cu martori care sa ateste starea paratului NU ESTE NEVOIE SA VA PREZENTATI CU PARATUL LA PARCHET,
4 expertiza paratului la IML. ESTE OBLIGATORIE EXPERTIZA PARATULUI,
5 trimiterea dosarului de catre procuror la instanta de judecata care decide primul termen de judecata,
6 la primul temen trebuie sa va prezentati CU MARTORI SI CU PARATUL.
In instanta lucrurile se misca in functie de gravitatea spetei dumneavoastra. In general o speta simpla fiind vorba numai de punerea sub interdictie este nevoie decat de un termen de judecata. (pct 1-6)
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
Va adresez si eu rugamintea de a-mi transmite grile, spete sau sinteze, ce aveti prin calculator de folos pentru examen.. Adresa de mail este stangabriel1986@gmail.com sau gubithebest@yahoo.com

Multumesc anticipat
in cererea de punere sub interdictiei pot sa cer si acordarea tutelei ? multumesc pentru sfaturi
Am in famile o persoana de 28 de ani care sufera de o boala mintala dobandita la nastere (creierul ei dezvoltantu-se insuficient). Intrebarile mele sunt urmatoarele :
1. ce instanta este competenta pentru solutionarea cereri de punere sub interdictie , judecatoria sect. 3 sau tribunalul Bucuresti?

2.imi da si mie cineva un model de cerere dar pe legislatia noului cod civil si catre cine trebuie adresata procuror sau instanta?

3.procedura puneri sub interdicti din cate am citit prin coduri sta in felul urmator in codul civil te trimite la codul de procedura civila iar codul de procedura spune ca articolele sunt abrogate de decretul 31 / 1954 care la randul sau este abrogat de noul cod civil .....imi poate spune cineva daca gresesc sau nu ?