avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1116 soluții astăzi
Forum Activitate scarllet4you

Activitate scarllet4you

As mai dori sa stiu ce autoritate (doar cei de la primarie?) poate de drept sa efectueze un control, in cazul in care o sa fiu reclamata, si ce masuri pot lua ei in aceasta situatie?
multumesc ptr raspuns, totusi mai am unele nelamuriri : autorizatia este pe numele parintilor sotilor, acum apartamentul este pe numele nostru, ni se poate emite o noua autorizatie avand in vedere ca nu schimbam caracteristicile fata de autorizatia initiala pe numele nostru?
si daca la momentul initial noi am inceput cat de cat lucrarile in regie proprie (deci nu prea am cum sa le demonstrez) si le-am lasat asa din lipsa banilor, putem continua lucrarile sau nu?
in cazul in care suntem reclamati si vine vreun control, ce ne pot face ?
As dori si eu o lamurire a urmatoarei situatii: Parintii sotului meu au cumparat un apartament cu un balcon fara acte. Au urmat toate procedurile si au obtinut autorizatia de construire - intrare in legalitate balcon (mentionez ca au platit si la inspectoratul de constructii o taxa ptr receptia finalizarii lucrarii) in aprilie 2011,dar nu au reconstruit balconul dupa proiect din lipsa de bani. Imediat dupa obtinerea acestei autorizatii ne-au facut noua acte de vanzare-cumparare pe acest apartament plus balcon, si am preluat contractul de inchiriere a acestuia, dar nici noi nu am avut bani sa-l facem (practic trebuie daramat tot si construit cu fundatie conform proiectului). Acea autorizatie este expirata , dar noi am dori sa reconstruim acest balcon in primavara , dar as vrea sa stiu daca merge prelungita acea autorizatie sau pot face lucrarile oricum, (mentionez ca ptr a ajunge cu actele la sfarsit am cheltuit si multi bani care erau alocati constructiei). Multumesc
Multumesc ptr acest raspuns. As mai avea o nelamurire: am fost la ITM la noi in oras acum cateva luni si mi s-a zis ca persoanele cu contract de munca in strainatate nu ar mai primi aceasta indemnizatie ptr cresterea copilului conform ordinului 1474 din 06.05. 2011 . Stie cinva despre ce este vorba? Multumesc
Buna seara! Lucrez de 5 ani de zile in strainatate, avand contract de munca.Am ramas insarcinata, urmand sa nasc in luna noiembrie si vroiam sa stiu , in conditiile in care ma intorc in tara sa-mi cresc copilul, primesc indemnizatia ptr cresterea copilului, care sunt procedurile?
Am terminat o facultate la stat in 2006, apoi am lucrat cu contract de munca in strainatate. Chiar daca onorez si in prezent acest contarct de munca urmez o alta facultate cu taxa. O sa devin mamica si vreau sa renunt la munca in strainatate, adik sa raman in Romania sa nasc si sa-mi cresc copilul si sa termin facultatea in acelasi timp. Intrebarea este primesc aceasta indemnizatie de crestere a copilului ca sunt studenta sau nu? (nu stiu daca se ia in calcul contractul de munca avut in strainatate, avand in vedere ca am muncit acolo si nasc in Romania )
Bunicii mei au avut locul de casa unde au locuit si un alt loc de casa. Bunica (bunicul nu mai este in viata) a semnat in favoarea celor doua fiice a lor , una sa ramana cu locul de casa si alta cu locul unde in prezent locuieste si bunica. Mentionez ca pe acel loc de casa fiica deja si-a ridicat o casa, chiar daca actele de succesiune sunt in faza initiala. As dori sa stiu care sunt fazele care trebuiesc urmate ptr ca cele doua sa aibe fiecare act de proprietate. Fiica, care deja si-a construit casa, ce etape trebuie sa parcurga ca sa fie totul legal.Si daca aceasta fiica ar putea sa faca acte direct pe numele unui copil de al ei, ar putea sau nu ?
Am cumparat o masina inmatriculata in Italia (2005, 150CP, 2.0). As dori sa stiu care este procedura de inmatriculare in tara si costurile acesteia
Mentionez, in caz ca nu am explicat bine, facem intai achitarea ipotecii la banca din resurse proprii, dupa care dorim sa facem actele pe numele nostru . Care sunt pasii?....si daca nu au trecut trei ani de cand ei au cumparat si ni-l vand noua, se plateste vreun impozit?..sau se platesc doar actele la notar?..trebuie trecut fara doar si poate pretul exact din contractul de vanzare-cumparare a lor sau se poate trece unul mai mic, egal sau ....cum se procedeaza? (avand in vedere , daca am inteles bine, ca in functie de acest pret notarul isi i-a procentul lui) se mai platesc si alte taxe?
Cam cu trei ani in urma dorind sa ne cumparam o casa (specific ca in acea perioada munceam fara acte in regula amandoi, eu si sotul meu), dar avand nevoie inca de bani, am cazut de acord sa facem credit ipotecar pe acea casa noua, dar pe numele parintilor lor, urmand ca atunci cand avem banii, sa achitam creditul si sa trecem casa pe numele nostru. Intrebarea este : care este procedura, ce acte trebuiesc facute ptr a avea amandoi parte egala din imobil si sa nu fie contestata niciodata?(chiar daca pana acum am muncit si platit doar noi, dar asta nu scrie nicaieri, nu?) ....si pretul?....(macar procentual, ca si idee)Daca sunt mai putin de 3 ani de la achizitionarea imobilului, se platesc anumite taxe?...si daca asteptam mai mult de trei ani sunt altele?..ca am auzit mai multe variante!