Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... etape ptr realizarea actelor unei succesiuni
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

etape ptr realizarea actelor unei succesiuni

Bunicii mei au avut locul de casa unde au locuit si un alt loc de casa. Bunica (bunicul nu mai este in viata) a semnat in favoarea celor doua fiice a lor , una sa ramana cu locul de casa si alta cu locul unde in prezent locuieste si bunica. Mentionez ca pe acel loc de casa fiica deja si-a ridicat o casa, chiar daca actele de succesiune sunt in faza initiala. As dori sa stiu care sunt fazele care trebuiesc urmate ptr ca cele doua sa aibe fiecare act de proprietate. Fiica, care deja si-a construit casa, ce etape trebuie sa parcurga ca sa fie totul legal.Si daca aceasta fiica ar putea sa faca acte direct pe numele unui copil de al ei, ar putea sau nu ?
buna ziua.
aceste terenuri au fost dobandite de catre bunica dvs ca bunuri comune cu sotul decedat/
daca asa stau lucrurile trebuie sa se dezbata in prima faza succesiunea bunicului, ulterior sa se faca un act de partaj, etc...
variante sunt.