avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 839 soluții astăzi
Forum Activitate marimar09

Activitate marimar09

Buna seara,mama mea este la pensie pentru limita de varsta poate lucra cu contract pe perioada nedeterminata?
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Pensionar dar Neasigurat
Da,a fost.Am luat reteta si acum o luna jumate si nu a fost nici o problema.Acum apare neasigurat,si in aplicatie apare tot neasigurat desi este pensionar cu drepturi 100%
Răspuns la discuția pensia privata pilonul II
Dupa ce primiti decizia de pensionare puteti merge sau suna pentru a discuta pasi ce trebuie urmati pentru a intra in posesia banilor.
Buna ziua,tatal meu a primit decizia de pensionare-pensie de invaliditate- si prima pensie,dar cand am mers pentru retea la medicul de familie mi-a spus ca nu apare ca find asigurat.
Un pensionar neasigurat?
Ma puteti lamuri va rog,multumesc anticipat.
Buna ziua,tatal meu are concediu medical pentru boala obisnuita am ajuns aproape la 183 de zile si a primit bani doar pentru prima luna de la angajator fara sa semneze nimic.Cine trebuie sa plateasca indemnizatia?Sau ce ar trebui sa facem?
Va multumesc anticipat!
Buna seara.Tatal meu a suferit un AVC si este in concediu medical de 120,la comisie mi s-a spus ca poate iesi la pensie pentru limita de varsta(tata are 55 de ani).De ce limita de varsta si nu invaliditate?
Doresc sa va intreb de asemeni la dosarul de pensie referitor la adeverintele de munca,tata a lucrat din 1977,primul loc de munca la Ubemar si este trecut in Cartea de Munca este nevoie de adeverinta?
Eu vad ca scrie ca de la 1 ianuarie 2011 dar la Casa de Pensii ba trebuie ba nu trebuie.
Va multumesc anticipat.
Buna ziua,va multumesc mult pentru raspunsuri.
M-am intalnit astazi cu angajatorul si mi-a spus ca pana pe 5.09 are contabila concediu si nu se poate face nimic,dupa ce initial mi-a spus ca o sa rezolve contabila.Acum am ramas cu CM
si chiar nu stiu de ce se incurca in explicati sa fie coincidenta,trage de timp?
Va multumesc anticipat!
Buna seara.Tatal meu este angajat cu CIM pe perioada nedeterminata iar in urma unor probleme de sanatate acum este in CM.
Angajatorul locuieste in alta localitate si tot amana intalnirea sa ii dau CM sa il duca la CNAS motivand ca nu ne grabim ca si asa bani ii vede peste 2 ani.Ce pot face?Exista posibilitatea sa depun eu CM la CNAS tinand cont ca 5 este ultima zi?
Va rog mult sa ma sfatuiti ce pot face.Va multumesc anticipat.
Buna seara,mama are pensie pentru limita de varsta si lucreaza cu CIM pe perioada nedeterminata.Doresc sa va intreb ce obligatii fiscale are?
Va multumesc anticipat.
Buna seara,pot lucra cu un contract individual de munca pe perioada nedeterminata daca am pensie pentru limita de varsta?
Va multumesc anticipat.