avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 231 soluții astăzi
Forum Activitate moescu

Activitate moescu

Multumesc. Dle George, am alte 2 intrebari:

1) Pot fi "cotizatiile" aferente statutului de membru (sunt niste sume modice) incadrate in categoria donatii, sau este necesar sa procedam diferit in privinta incasarii acestora?

2) Despre donatii: care ar fi cuantumul minim pentru care s-ar impune deja executarea unui contract la notar?
multumesc Dle George.

1) inteleg deci ca formularul trebuie sa ne parvina in plic, cu semnatura celui care solicita calitatea de membru. Puteti sa imi confirmati inca o data?
Nu este posibil sa ne parvina doar un email, de exemplu, din care sa reiasa clar ca solicitantul e de acord cu toate conditiile necesare aderarii, si in care apar si date de identificare?

2) Cum procedam in cazul celor care sunt cetateni straini (care nu mai au pasaport romanesc) sau sunt rezidenti legali ai unor alte tari (care au pasaport romanesc valid, dar nu mai au carte de identitate)?
Ce date de identificare trebuie sa le solicitam?
Suntem o Asociatie Alumni infiintata la Baia Mare, care isi doreste sa adune intre membri ei persoane din afara tarii sau stabiliti in diverse localitati din tara. Nu putem sa trimitem tuturor acestor persoane un formular de adeziune pe care l-am folosi pentru cei aflati in localitate.

Putem folosi un formular electronic, care ar putea, de exemplu, fi completat pe pagina de web a Asociatiei? Ce informatii ar trebui sa includa si sa fie solicitate intr-un asemenea formular?



Foarte buna veste!

Pentru membri din tara, persoane fizice, care pot face donatie in numerar, trebuie sa avem un formular de donatie ce trebuie completat la efectuarea donatiei?

Trebuie eliberata chitanta in acest caz?



multumesc
Asociatie noastra este o asociatie alumni si anticipam donatii provenite de la absolventi, persoane fizice, stabiliti in diverse locatii din lume. Cum trebuie sa operam pentru ca sa putem beneficia de aceste donatii si in acelasi timp sa functionam absolut legal din punct de vedere fiscal?

Vrem sa folosim varianta de trasnfer bancar direct sau prin PayPal.

Trebuie sa folosim formulare de donatie?

Care este procedura pentru o operatiunea de sponsorizare?
Multumesc ptr raspuns, Dle Munteanu. Am alte 3 intrebari:
1)Cati cenzori trebuie sa fie in comisie?
2) Cenzorii pot fi membri ai asociatiei?
3) Trebuie ca cenzorii sa fie contabili sau experti contabili?

Multumesc, M
Suntem o asociatie alumni infiintata recent. La infiintare am pronit cu un cenzor. Anticipam o crestere brusca a numarului de membri. De la ce numar de membri se va impune sa avem comisie de cenzori?
Domnule Claudiu,

multumesc mult pentru clarificare. Cu stima, Serban
Domnule Claudiu,
actul de proprietate poate sa fie semnat in original daca, de exemplu, circula pe posta de la un membru la un alt membru, cu destinatie finala la Baia Mare, in mainile unui membru aflat acolo. Ca idee doar, sta in picioare o asemenea varianta?
Sau trebuie ca semnaturile sa fie aplicate in fata unui notar sau avocat?
Multumesc, Serban