avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Activitate simonasimona

Activitate simonasimona

Bună ziua! Mama are proteza picior, anul acesta a suferit o intervenție chirurgicala la bont, iar vechea proteza nu îi este buna. Ar avea dreptul la o alta proteza decontata de casa de sănătate, având în vedere ca termenul este abia în 2026.Va mulțumesc.
Sora cea mica care a ținut-o pe mama vrea jumate din avere, iar surorile ar vrea și ele din avere fiindcă are alta valoare proprietatea,cu toate ca au primit banii și au semnat. Nu mi se pare corect fiindcă le-am dat bani, am ținut și pe tata. Mulțumesc!
Bună ziua!In urma cu 50 ani am încheiat contract de întreținere cu părinții mei, fiind 4 surori la doua dintre ele le-am dat 4000 de lei, cu acte semnate de mana, iar cealaltă era minora. După un timp m-au scos din casa venind cea mica. Nici ea nu a stat acolo. În cele din urma tata a venit la mine, mama la sora cea mica dându-i un terenmostenire al mamei. Părinții au decedat, iar acum surorile au pretenție la parte,sub pretextul ca au primit prea puțin, iar cea mica doar terenul mamei. Mai au vre un drept, eu dându-le bani și având contractul de întreținere? Mulțumesc!
Răspuns la discuția Vecin problema
am si vaca si gradina si gard la gradina.Asa mi se pare normal sa fie la tara.Si la oras au curtile si gradinile gard , doar vecinul nu este stapan sa-si faca, este in stare doar de scandal.
Discuție Vecin problema
am un vecin care nu are gard la gradina iar vacile se mai duc la el fiind liber ,iar el striga si ma face in tot felul. ce sa fac
Răspuns la discuția plata asociatie
am inteles ca trebuie sa platesc cheltuielile comune dar dl de la asociatie imi calculeaza cheltuielile administrative ptr 2 persoane, spunand ca avem contract ptr 2 persoane, adica cate am stat inainte acolo, ceea ce nu inteleg de ce. va multumesc pentru raspuns
Discuție plata asociatie
de doi ani nu mai locuim la garsoniera, am facut cerere sa ne scoata de la plata asociatiei dar noi platim in continuare cheltuieli administrativesi apa meteorica pentru doua persoane.ce trebuie sa platesc si cat in cazul in care nu mai locuieste nimeni acolo
va multumesc
sunt angajata din 01.10.1997 -01.11.1999 la sc x
somer in perioada 02.11.1999 -28.07.2000
angajata din 01.10.2000-01.10.2005 la sc y
angajata din 01.10.2005-01.09.2007 la sc z
angajata din 01.09.2007-29.07.2008 la sc t
angajata din 08.01.2007-01.09.2007 cu 2 ore
somaj din 29.07.2008-15.06.2009
angajata din 15.06.2009.-01.10.2009
somaj din 01.10.2009-01.10.2010
conform ajofm am doar 8 ani vechime si beneficiez doar de 9 luni somaj si inca 3 luni prelungire, ceea ce mi se pare incorec .dupa calculele meme ar fi cel putin 10 ani vechime si nu 8? care ar fi vechimea corecta la stabilirea perioadei de somaj8 ani sau 10?
va multumesc
Răspuns la discuția cand imi voi primi somajul
am fost al agentie si am depus o cerere de restituire a sumei in luna noiembrie2009 dar banii nu au venit pana acum
sunt in somaj din 01.10.2009.Cand am depus dosarul banii se primeau pe card, dar ulterior s-a revenit si se primesc doar prin posta.eu ne stiind acest lucru , si nepatand sta toata ziua acasa, postasul nu mi-a lasat aviz sa merg la posta, si mi-a trimis indemnizatia de somaj pe luna octombrie 2009 inapoi la AJOFM.acesti bani nu i-am primit pana acum, oare cand o sa-i primesc? Va multumesc