avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1688 soluții astăzi
Forum Activitate mariaonea

Activitate mariaonea

Sunt nascuta la data de 18.12.1955 si am fost pensionata incepand cu 02 12 2010. Varsta de 54 ani si 11 luni varsta standard de pensionare 60 ani. Total stagiu cotizare realizat 42 ani 3 luni 29 zile; in grupa a II-a -26 ani 5 luni 17zile;conditii normale 9 ani 3 luni 6zile ;stagiu asimilat [ ale drepturi asig soc ] o ani 1 luni 6 zile ;stagiu aferent grupa II-a 6 ani 6 luni; stagiu suplimentar 0 ani 11 luni . Puncte realizate [ cu sp V in perioada 03.1970- 03.1992 ] : 1. Nr puncte realizate 36.16202; Nr puncte conf. OUG 209/2008 : 6.10728 2. Punctajul mediu anual 1.40898 din care, maj. OUG 209/2008=0.20358. Valoarea punctului de pensie 732.80 Total Pensie 1033 lei. Va multumesc din suflet!...sa aveti parte de o primavara binecuvantata cu multe bucurii!
s-a rezolvat, multumesc!:):)
Special am lasat CO la sfarsitul anului ca sa pot beneficia de CO si apoi sa intru la pensie.Acum mi se refuza pe motiv ca nu sunt oameni care sa ma inlocuiasca!E drept?!!....sunt colegi care ma pot inlocui dar care vor lua mai tarziu CO si vor lucra mai greu!! Va rog, ce pot face pentru a beneficia de CO?
sunt asigurata sub efectul legii ordin ms/cnas nr 61/2007 art 20 si am resedinta [flotant] ,organul fiscal din orasul unde sunt flotant poate sa-mi elibereze adeverinta ca nu realizez venituri sau trebuie sa merg neaparat la domiciliul stabil? exista o posibilitate sa o obtin din localitatea unde figurez flotant??? va multumesc mult!!!
multumesc mult d-na Ruje,m-ati ajutat f mult ,sa va dea Dumnezeu sanatate si multe bucurii!!!!!!!:love:
am vorbit cu un psiholog ,normal e intelect mediu spre usor ,dar nu e incadrata intr-un grad de handicap,a iesit din sistem de 2 luni...multumesc mult!!![nu cred ca as putea sa fac demersuri pt a o incadra intr-un grad de handicap,mi s-a explicat ca e aproape imposibile!]
are 21 ani,plecata dintr-un centru de copii abandonati de la nastere,intelect de limita,am luat-o la noi in familie,in spatiu[prezinta incredere]si as dori pt ca nu are serviciu si la noi in oras f greu gasesti un serviciu, sa-i fac asigurare medicala;va rog cum sa procedez?[daca-i dau drumul se pierde!]