avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Activitate Imolka29

Activitate Imolka29

Buna ziua

Am o problema de care am aflat doar azi. In anul 2004 am luat un credit de nevoi personale de aproximativ 4000 de Ron de la banca, mai bine zis Creditul vroia sotul meu, si m-a rugat sa girez acest credit. In momentul respectiv nu am crezut sa fi fost o problema, creditul era cerut pe 4 ani, eu am participat pana la urma ca si codebitor. Pana in anul 2006 eu am avut grija sa se plateasca creditul, insa in 2006 ne-am despartit si ne-am "inteles" ca el sa plateasca rata respectiva, urmand ca in 2009 sa se termine si divortul nostru. Partaj nu am facut - nu prea am avut pentru ce, el sustinea si atunci ca plateste ratele. In 2008 respectiv 2009 am fost sunata de la o firma "recuperatoare" si au cerut de la mine numarul de telefon a fostului meu sot, iar eu am dat de fiecare data. Insa nu am fost informata de datoriile create, desi eu numarul de telefon nu mi l-am schimbat din 2003. Urmand ca in ziua de azi sa ma sune firma de asigurari, ca au platit creditul si ei vor cere executare slita asupra mea pentru o suma de 8000 de Ron. Si am intrebat de ce nu am fost anuntata de asta pana acum, si mi s-a dat numele D-lui care m-a sunat pentru numarul fostului sot. Va rog frumos ajutati-ma cu o parere ce as putea sa fac sa dovedesc ca eu nu stiam de datoria imensa care e acuma bagata pe gatul meu. Nici macar nu stiu cum as putea sa platesc din salar minim, stand in chirie cu un copil. Multumesc .
Răspuns la discuția Chirias disperat.
Multumesc pentru sfaturi.
In contract, din nefericire, apar doar datele ( cu CNP, ADRESA ETC) noastre, termenul - un an de zile din 2009 martie- si ca am platit in avans 300 euro in ianuarie ca sa ma pot muta din martie ( bani ce am dat in avans, ca sa puna putin la punct apartamentul) . In rest apare ca, in 15 a fiecarei luni eu ii platesc chiria. si semnaturi.
Nu as vrea sa ajung la judecatorie sincer, dar m-au ajutat mult sfaturile dumneavoastra, nu prea avand de unde sa primesc ajutor ( mai ales fara bani).
Multumesc inca o data pentru toti!
Răspuns la discuția Chirias disperat.
Multumesc pentru raspunsul prompt !!
Sper sa ma pot intelege cu el.
Buna ziua,

Am si eu o intrebare va rog mult un raspuns. Din luna martie 2009 stau in chirie intr-un apartament, unde platesc chirie 100 Euro. Am semnat un contract cu proprietarii ( intre noi doar, stiu ca nu platesc impozit deci nu au declarat contractul- apare perioada, suma, data atat.) . De peste o luna m-au anuntat telefonic, ca o sa vanda apartamentul, desi perioada "contractuala" era de un an de zile. Eu fiind singura cu un copil de 8 ani, prea multe variante nu am, dar am inceput sa dau anunturi si sa -mi caut alta locuinta. Ar trebui sa ma mut pana la sfarsitul lunii, dar banii , ce ar fi trebuit sa dau luna asta pe apartamentul de unde m-au dat afara, deja am cheltuit pe anunturi si ar trebui sa dau pe locuinta noua la proprietarul nou + am cheltuielile cu mutatul ( masina, ajutor - am si ceva mobila pentru o camera). Proprietarul actual ma ameninta ca o sa ma dea afara in seara aceasta, si nu asteapta saptamana viitoare sa ma mut, daca nu -i platesc si luna aceasta. Spunenti-mi va rog eu am vreun drept in situatia actuala, in afara de o sa ma innec in datorii iara din cauza mutatului si sunt amenintata? Desi sincer stiu ca o sa vanda apartamentul, o sa primeasca bani in curand, mai are dreptul si la ultima 100 de euro? Va rog mult ajutati-ma cu o parere. Multumesc anticipat!

Răspuns la discuția relatie chirias/proprietar
Buna ziua,

Am si eu o intrebare va rog mult un raspuns. Din luna martie 2009 stau in chirie intr-un apartament, unde platesc chirie 100 Euro. Am semnat un contract cu proprietarii ( intre noi doar, stiu ca nu platesc impozit deci nu au declarat contractul- apare perioada, suma, data atat.) . De peste o luna m-au anuntat telefonic, ca o sa vanda apartamentul, desi perioada "contractuala" era de un an de zile. Eu fiind singura cu un copil de 8 ani, prea multe variante nu am, dar am inceput sa dau anunturi si sa -mi caut alta locuinta. Ar trebui sa ma mut pana la sfarsitul lunii, dar banii , ce ar fi trebuit sa dau luna asta pe apartamentul de unde m-au dat afara, deja am cheltuit pe anunturi si ar trebui sa dau pe locuinta noua la proprietarul nou + am cheltuielile cu mutatul ( masina, ajutor - am si ceva mobila pentru o camera). Proprietarul actual ma ameninta ca o sa ma dea afara in seara aceasta, si nu asteapta saptamana viitoare sa ma mut, daca nu -i platesc si luna aceasta. Spunenti-mi va rog eu am vreun drept in situatia actuala, in afara de o sa ma innec in datorii iara din cauza mutatului si sunt amenintata? Desi sincer stiu ca o sa vanda apartamentul, o sa primeasca bani in curand, mai are dreptul si la ultima 100 de euro? Va rog mult ajutati-ma cu o parere. Multumesc anticipat!