avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 684 soluții astăzi
Forum Activitate Mari.Maria2009

Activitate Mari.Maria2009

M-am prezentat la un interviu pentru a ma angaja intr-un salon de masaj, unde mi s-au facut poze care "urmau sa fie selectate in vederea angajarii", cum s-a exprimat patronul. Surpriza neplacuta a fost ca firma respectiva a folosit fotografiile mele in site-ul sau de pe net, pentru a-si face reclama publicitara (sunt poze cu interiorul cabinetului si cu asa zisul personal, unde apar si eu, desi nu am fost angajata si nici nu am semnat nimic in acest sens).Am luat legatura cu patronul sa scoata pozele mele de pe site-ul lui, dar acesta afirma ca trebuie refacut site-ul, ceea ce implica bani, timp, etc,etc.
Cum trebuie sa procedez ? Am dreptul la despagubiri ?
Multumesc
Am semnat un contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere, dar din cauza pretentiilor prea mari ale proprietarului, vreau sa renunt . Pot rezilia acest contract sau imi pot vinde partea mea de contract in aceleasi conditii (in sensul ca se poate intocmi un alt act de vanzare-cumparare cu aceleasi clauze, pe numele altei persoane , cu sau fara voia proprietarului )?
Sunt studenta la o facultate de stat, unde exista o doamna profesoara care considera ca, picand cat de multi studenti, isi dovedeste calitatile profesionale. Problema este ca examenul la materia respectivei se da numai oral - pentru a nu putea fi contestat, si indiferent de ceea ce stie studentul, acesta este picat in functie de dispozitia profesoarei. Mai mult, data pentru restanta a fost stabilita in afara perioadei de restante (in luna august), doamna a ajuns cu 2 ore mai tarziu decat ora anuntata la afisier, a anuntat ca va asculta un numar de studenti "in limita timpului disponibil", a acceptat doar 5 studenti - pe care i-a picat, iar de restul n-a mai avut timp, stabilind o alta data de restante, data la care dansa nu s-a prezentat. Mergand la seful de catedra, acesta a dat din umeri, lasandu-ma pe holurile facultatii umilita si fara raspuns (de acest examen depinde ca eu sa iau bursa privata). As vrea sa intreb unde sa ma adresez, sub ce forma, pentru ca :
- acest examen sa se dea sub forma scrisa, pentru a putea contesta rezultatul
- schimbarea profesorului cu care sa-mi dau restanta (va dati seama ca fara a iesi in evidenta am fost picata, dar dupa ce voi intreprinde ceva....)
Va multumesc.
PS Profesoara respectiva isi desfasoara activitatea la Universitatea Galati