avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 485 soluții astăzi
Forum Activitate constantin74

Activitate constantin74


Buna ziua,
In data de 10.06.2009 am fost condamnat pentru vatamare corporala din culpa la un an de inchisoare cu suspendare cu drept de apel in 10 zile de la pronuntare.Asiguratorul a fost obligat la plata despagubirilor.
Acesta a intentat apel la sentinta, apel respins ulterior ca nefondat si dosarul meu a ajuns la arhiva .
Am solicitat o copie dupa sentinta, binenteles platind taxe de timbru si celelalte, cu scopul de a vedea care este termenul de la care sentinta este considerata definitiva si irevocabila.Am o stampila dreptunghiulara pe ultima pagina din sentinta prin care este precizata ca citez"... prezenta copie conforma cu originalul aflat la dosarul... se legalizeaza de noi fiind definitiva" si are data si mentiunea "certificata astazi 29.03.2011".
As dori sa mi spuneti care este data de la care se considera definitiva si irevocabila sentinta;
de la data pronuntarii sau de la data la care a fost respins apelul
Sau de la alta data? si cum pot afla care este.
VA MULTUMESC

Buna ziua,
Am fost condamnat la un 1 de zile inchisoare cu suspendare pentru un accident rutier incadrat la vatamare corporala din culpa.
As dori sa stiu dupa cit timp pot redobindi permisul auto
Multumec
Buna ziua,
In data de 10.06.2009 am fost condamnat pentru vatamare corporala din culpa la un an de inchisoare cu suspendare.De asemenea asiguratorul a fost obligat la plata despagubirilor.
Acesta a intentat apel la sentinta, apel respins ulterior ca nefondat.
Intrebarea mea este urmatoarea:asiguratorul mai poate face recurs la sentinta?
Daca da , eu mai primesc vreo citatie?
Daca nu, primesc acasa vreo decizie a tribunalului sau trebuie sa fac o cerere in scopul de a afla termenul de la care intra in vigoare sentinta?
Va multumec