Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... se mai poate face recurs la o sentinta, daca apelul ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

se mai poate face recurs la o sentinta, daca apelul initiat a fost respins?

Buna ziua,
In data de 10.06.2009 am fost condamnat pentru vatamare corporala din culpa la un an de inchisoare cu suspendare.De asemenea asiguratorul a fost obligat la plata despagubirilor.
Acesta a intentat apel la sentinta, apel respins ulterior ca nefondat.
Intrebarea mea este urmatoarea:asiguratorul mai poate face recurs la sentinta?
Daca da , eu mai primesc vreo citatie?
Daca nu, primesc acasa vreo decizie a tribunalului sau trebuie sa fac o cerere in scopul de a afla termenul de la care intra in vigoare sentinta?
Va multumec
Poate face recurs primiti citatie
Decizia data in apel poate fi atacata cu recurs.
in acest caz, dvs. fiind inculpat in dosar, veti fi citat pentru a participa la desfasurarea procesului de la recurs la Curtea de apel
Veti fi asistat de avocat din oficiu, daca nu aveti unul ales.
1.Da, asiguratorul poate declara recurs in 10 zile de la pronuntare sau in 10 de la comunicare in situatia in care nu a fost prezent la judecata si pronuntare.
2.Daca va formula recurs , veti fi citat pentru termenul fixat in vederea judecarii recursului.
3.Acasa veti primi dispozitivul hotararii numai in masura in care nu ati fost prezent la judecata ( ultimul termen) si pronuntare.
Daca nu se declara recurs de catre niciuna dintre parti ,hotararea instantei de apel va ramane definitiva la data expirarii termenului de recurs.