avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 948 soluții astăzi
Forum Activitate Marian09

Activitate Marian09

Răspuns la discuția somaj
Am uitat sa mentionez: nu am carte de munca, si nici nu am beneficiat de nici un ban din somaj, urmeaza sa beneficiez de ei daca ma duc in septembrie si-mi da acel carnet.
Discuție somaj
Acu 2 sapt mi am depus dosarul de somaj, si urmeaza ca la inceputul lunii septembrie sa merg sa ma incadreze ca si somer. Momentan sunt in negocieri cu o firma particulara.Daca reusesc sa ma angajez, am obligatia ca sa mai anunt pe cineva, odata ce eu nu o sa ma prezint in septembrie?
Buna ziua! Sunt din proaspat absolvent de master, din Bucuresti, sector 3. As dori sa- mi depun dosarul pentru somaj, dar nu stiu unde anume sa-l depun ( adresa). Iar acel certificat fiscal, trebuie luat de la adm. fiscala, care iarasi nu stiu adresa. Daca a-ti putea sa-mi dati aceste 2 adresa v-as fi recunoscator.
Multumesc
Răspuns la discuția Accident rutier
In seara accidentului s-a facut expertiza de organul de politie fara ca eu sa fiu de fata fiind internat de urgenta si a participat doar soferul masinii, iar acum la cerea organelor de politie se va face o expertiza unde nu voi fi prezent fiind imobilizat la pat. Este corecta aceasta procedura unde eu sa nu particip deloc? Expertiza o platesc numai eu? De ce?
Discuție Accident rutier
Pe data de 26.08.2009 ora 21.30 m am hotarat sa traversez strada Stefan cel Mare spre capatul sguarului de tramvai, soseaua era libera. Pe linia de tramvai venea spre capatul sguarului o masina care a vrut sa intoarca, gresind drumul, dupa sguar, unde am fost lovit. Dupa cele 21 zile de spitalizare am inca 30 zile de imobilizare+ perioada de recuperare. Cu soferul nu am ajuns la nici o intelegere. se bazeaza pe asigurarea RCA. Actele doveditoare au fost duse la Udriste( iesirea din spital, IML, CM). Mentionez ca atat soferul cat si autoturismul nu au suferit pagube materiale si banesti.Chiar daca vina este 50% la ambii doresc sa stiu daca cheltuielile le pot obtine, si cum? Specific ca soferul circula cu dovada si merge si la servici, pe cand eu sufar si stau imobilizat la pat. In urma unui proces pot iesi eu care sunt accidentat, vinovat? Si care sunt procedurile pe care trebuie sa le urmez?De la politia Udristea mi s-a spus ca trebuie un expert de la politie pentru expertizarea cazului contra sumei de 5mil. Pentru ce trebuie un expert atata timp cat politia a facut masuratori la locul accidentului in accea seara, acestea fiind la dosar?