avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1083 soluții astăzi
Forum Activitate sorina maria

Activitate sorina maria

da dar nu a pus-o inca in executare
unde fac solicitarea? in instanta?
am o datorie . in momentul de fata nu o pot plati nu pentru ca nu vreau ci pentru ca nu pot. este posibil ca in perioada urmatoare creditorul meu sa ceara executarea pe baza sentintei. nu m-am putut intelege cu el sa ii dau banii in transe si ma ameninta ca ma executa . Eu nu doresc acest lucru sa se intample caci mi-as pierde casa ce este ipotecata la banca. i-am explicat ca executandu-ma nu va avea de unde sa ia banii pentru ca in prezent valoarea casei este mai mica si decat creditul la banca. Pentru datoria la pers fizica nu am ipoteca pe nimic. [In cazul in care incepe procedura de executare pot sa cer sa platesc in rate?]
poate o pers fizica sa ceara declansarea proc de insolventa?dupa legile romanesti am inteles ca nu , dar dupa cele europene?
Răspuns la discuția evacuare din spatiu comercial
nu au prelungit nimic. este vb de o societate comerciala in primul rand si in al doilea rand cred..., nu sunt sigura ,ca ei nu au mai prelungirea asocierii cu primaria. nici macarinainte nu erau chiriasi...


poate nu am fost eu explicita vorbim de chiriasi pers juridica.
am dobandit in baza l 10 un spatiu comercial in anul 2007. O parte am reusit sa evacuez pe cale amiabila ,o parte insa... nu. In interior se afla o societate a carui patron este de o nationalitate des intalnita ..., si cu care nu poti discuta nimic in conditii civilizate. Acesta a avut un contract de asociere cu primaria pana in 2003. Cum pot sa fac sa-l evacuez pe acesta mai repede .mentionez faptul ca am avut avocat din nefericire nu f constiincios si a pierdut procesul de revendicare pentru netimbrare. oricum eu nu inteleg de ce trebuie sa revendic ceva ce e al meu(ps . stiu dispozitia legala insa sunt subiectiva cand spun ca nu inteleg)