avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 266 soluții astăzi
Forum Activitate Bogdanra

Activitate Bogdanra

Salutare!
CatalinCD, cred ca sunteti intr-o pozitie de ignoranta involuntara. La taxi si in viata reala daca nu primesti bon poti sa nu platesti. Alergi cand te consideri in pericol. Si nu se trage de aiurea, pot si eu sa merg pe strada si sa spun: STAI! POLITIA!...asa...imbracat in civil...
Răspuns la discuția Proprietate survolata de o drona
Si daca nu cade la Dvs in ograda. Dronele sunt foarte usoare, iar viteza glontului o poate arunca in afara. de ce nu incercati cu o plasa, cu un harpon, cu altceva....? Asta pe langa faza cu Politia, care mi s epare cea mai civilizata....
Asta a si facut... si-a pus mintea la contributie dpdv legal, nu etic, moral, etc
pentru ca nu pot edita subiectul fac precizarea: comunicatii electronice (sau telecom), atat voce cat si date. Sper sa se inteleaga. Practic ma intereseaza daca materia civila generala se aplica, daca ceva din dreptul comercial sau, fiind contract de adeziune, daca sunt protejat de legi speciale ca cele ale ANCOM. Banuiesc ca ANPC nu are ce cauta aici, fiind persoana juridica... sau are?
Buna ziua
detin o flota de mai multe terminale la un furnizor de comunicatii electronice in baza unui contract multianual. Din flota pe care o detinem inregistrata la acest furnizor doresc sa renunt la aproape jumatate din ele, dar furnizorul ma obliga sa platesc penalitati pentru ca nu inchei perioada prestabilita. Nu am beneficiat de niciun aparat nou sau de instalari noi. Puteti sa imi spuneti care este Legislatia care mi se aplica? Sunt aparat de catre ANCOM sau trebuie sa ma judec cu acesta ca intre persoane juridice? Obiectul nostru de activitate nu este din sfera serviciilor, in domeniul comunicatiilor nu suntem ambii profesionisti
Hotumatua, sau cum v-o zice.... Dumneavoastra sunteti intr-o eroare TOTALA, stiti ceva auzit din reviste si dati cu parul in balta. Colegii nostri se refereau la standarde de SERVCII ISO si se refera la servcii de confidentialitatea datelor, de stocare, etc etc... Nimic tehnic, ci doar legal... pe de alta parte Dvs va referiti la cu totul si cu totul altceva, va referiti la SENSIBILITATEA tehnica a unui dispozitiv foto-video . Nu se vorbea de asa ceva, nu asta interesa...
Majoritatea parcarilor de hypermarket sunt - mai nou, spatii private deschise traficului public, cel putin asa am vazut scris in cateva locuri, iar RCA au fost de acord cu plata daunelor.
Eu l-as fi bagat direct in penal... dar DIRECT! scuzrt: amenintare, distrugere, etc etc... Dar avand in vedere ca pana la urma v-ati inteles omeneste si ca celalalt si-a cerut scuze... faptul ca NU ati vrut sa il bagati in belele dovedeste OMENIA Dvs... Felicitari pt o lectie de viata. eu cu asemmenea comportamente am patit-o rau de tot, in sensul in care facand amiabila si intelegand ca celalalt nu a fost atent am ramas cu banii luati, asiguratrul nerecunoscand vina celuilalt.

Inca o data FELICITARI
Răspuns la discuția Demisie fortata
Imi cer scuze, dar dincolo de legalitatea/ilegalitatea si moralitatea/imoralitatea sau amoralitatea faptelor povestite nu pot decat sa imi aduc aminte de o gluma : de ce nu se casatoresc angajatii de la stat? - pentru ca sunt toti rude intre ele... Este o adevarata telenovela si cred ca ar trebui sa faceti ce v-a spus si un coleg mai sus: lasati totul in spate si mergeti inainte, relatiile la birou sunt paguboase (emotional si/sau material)...

Poate raspunsul meu nu este chiar ceea ce va ajuta, dar poate ajuta pe altii
Multumesc de raspuns. deci daca le fac o notificare de pe acum pentru luna noiembrie este ok, zic eu? Adica ii las peste 100 de zile sa isi gaseasca.
Intrebare insa, pentru a ajuta si la Primarie: termenul de 5 ani curge de la data PV-ului de predare/primire, nu? ma puteti ajuta , va rog, cu Legea respectiva... m-ar interesa, daca se poate, sa stiu care este varianta utima, s-a schimbat Legislatia d eprea multe ori.
Proprietarul nu mai are nicio obligatie de a le aranja a locui undeva, nu?

Multumesc