avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1931 soluții astăzi
Forum Activitate cristinaptudor

Activitate cristinaptudor

Răspuns la discuția Raport Curtea de Conturi
Chiar nu ma poate ajuta nimeni cu un raspuns?
Răspuns la discuția Raport Curtea de Conturi
Noi am facut o cerere de deschidere de rol fiscal cu cca 1 an jumatate in urma . Pt ca nu eliberasera Titlul de Proprietate ne-au spus ca nu ne pot deschide acest rol . Totusi, ne-am trezit acum cu impozit calculat si majorari. Un angajat din Primarie, neoficial , ne-a spus ca in urma controlului Curtii de Conturi au deschis acest rol. De aceea doream sa vedem Raportul . E normal sa se intample asa ceva (sa calculeze retroactiv fara ca noi sa stim si sa fim anuntati de nimic?) E posibil ca un astfel de lucru sa se intample dar sa nu apara in raportul facut de Curtea de Conturi?
Multumesc
Buna ziua ,
va rog sa-mi spuneti daca se poate sa cer la Primarie un Raport al Curtii de Conturi sau trebuie sa ma adresesez direct Curtii de Conturi. Sau aceste date nu sunt publice?
Va multumesc
Multumesc mult pentru raspuns. Totusi, ce se intampla in urmatoarea situatie: am fost la Primarie, am cerut sa se deschida rol fiscal, ne raspundeau ca nu se poate deschide decat atunci cand este eliberat Titlul de Proprietate si de frica sa nu aparem cu sume de plata retroactiv, la un moment dat, am depus si cerere de deschidere rol fiscal (nu pe formular dat de Primarie ci o cerere facuta de noi ), sperand sa raspunda in scris ca inexistenta Titlului de Proprietate duce la nedeschiderea rolului fiscal. Timp de 2 ani in care am intrebat la fiecare vizita la Primarie ce sume avem de plata si daca s-a deschis rolul fiscal ne-au spus ca nu. In plus, nu am primit niciun raspuns la cererea adresata pentru deschiderea rolului fiscal si nici vreo instiintare de plata . Acum, dupa 2 ani de zile, la ultima vizita ne-au aratat un registru in care ne puneau sa semnam ca am luat la cunostinta cat avem de plata (impozit + majorari calculate de la data depunerii cererii noastre). In momentul in care am vrut sa trecem data la care am fost anuntati (si apoi sa semnam) nu au fost de acord.
Ma pot baza pe Codul de Procedura Fiscala Art. 7 (rol activ) Art 44 (comunicarea actului administrativ fiscal) si Art 45 (opozabilitatea actului administrativ fiscal)? Noi ne-am gandit ca nu aveau niciun interes sa ne anunte pentru ca majorarile intra la bugetul local . Cum putem rezolva noi aceasta situatie pentru ca este vorba de sume mai mult decat semnificative (zeci de milioane de plata)
Va multumesc
Multumesc . Am studiat aceste acte si ma incadrez la Art247.pct.9 (3) f) deoarece comuna nu are bani sa faca zonarea in extravilan (unde se afla si padurea noastra) , in consecinta este o singura zona, A, in extravilan. Va rog sa-mi spuneti daca se poate ,raportat la Art.247 pct.9 (5) eu fiind in tabel la f) ce impozit am de plata tinand cont de HG1309/2012 Cap.III ?
Cum se face corespondenta dintre zonele A, B, C sau D din intravilan fata de zona A din extravilan? Nu inteleg cat trebuie sa platesc.
Buna ziua , va rog sa-mi spuneti daca stiti cum stabileste consiliul local al unei comune zonele in functie de care calculeaza impozitul pe padure. Am o padure de peste 20 ani (categorie folosinta teren) situata in extravilanul unui sat care nu e resedinta de comuna (rang5). De ce ma introduce la clasa A si nu sunt introdus la clasa D . Ce criterii sunt , cum se stabilesc aceste lucruri ?

Multumesc mult
Buna ziua ,
as avea si eu nevoie de sfaturile dvs. intr-o problema. Detin un apartament la demisolul unei vile pe care doresc sa-l inchiriez unei firme. Celalalt proprietar din vila spune ca nu imi da acordul . Mentionez ca nu avem in comun decat o scara care duce la apartametul meu si la o camera pentru centrala termica care este in proprietatea celuilalt proprietar (cel care are restul vilei) . Nefiind asociatie de proprietari am nevoie de acordul lui pentru a inregistra sediu social sau punct de lucru pentru o societate?
Va multumesc