avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Activitate icca50

Activitate icca50

Discuție somaj!
Am incheiat un cim pe perioada determinata de 2 luni de zile cu o firma,aceste 2 luni fiind-umi necesare sa fac minimul de 12 luni sa intru in somaj!Angajatorul mi a platit contributia la somaj de 0.5%!Pb este ca nu a mai platit celelate cote la sanatate,pensii,mie fiind nevoie sa plateasca numai la somaj!Este posibil sa ia o amenda ca nu a platit celelalte cote,deoarece angajatorul are firma de putin timp si e cam temator,ma angajat 2 luni numai sa ma ajute pe mine sa intru in somaj...ce risca angajatorul ca nu plateste cotele pe cele 2 luni ?
Cu stima Icca Maria!
Răspuns la discuția noua pe forum!
Va multumesc domnilor pt amabilitatea si promtitudeniea d-vostra!
O zi buna va doresc!
Discuție noua pe forum!
Va salut pe toti membrii forumului!Sunt noua aici si vreau sa va expuns situatia mea in speranta ca ma veti ajuta!
Am terminat facultatea anul trecut si am lucrat la o firma 11 luni de zile!Stiu ca pt a primi idemnizatia de somaj imi mai trebuie 1 luna de zile!Mi sa sugerat ca se poate incheiat un cim pe o perioada determinata de 1 luna cu un nou angajator si dupa asta pot sa intru legal in somaj,este adevarat?sau e nevoie sa disponibilizeze locul de munca din motive neimputabile mie?Daca este adevarat ca se poate cu cim determinat ca rog sa imi faceti referire la articolul precis!
In speranta ca ma veti ajuta va multumesc!