avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1989 soluții astăzi
Forum Activitate eco_ex

Activitate eco_ex

Răspuns la discuția Infiintare PFA - Ghid practic
Orice boacana se repara.
Fiind singura, intocmiti un proces verbal cu data respectiva in care consemnati ca:
"in mod eronat s-a tastat in casa de marcat la bonul fiscal nr...../data produsul sau serviciul .......................la pretul de .............................. Valoarea reala a produsului(sau serviciului) este de ......................lei; valoarea reala a raportului zilnic este de .............
Veniturile ce se vor inregistra in registrul de vanzari si cumparari in ziua de..............
sunt..........................."
Semnati, stampilati si pastrati un exemplar la dosarul cu monetare si rapoarte zilnice si un exemplar in dosarul de corespondenta.Nu uitati sa ii dati numar de inregistrare in registrul de intrare/iesire.
Nu va mai dau "norme metodologice si...alte cele" .
Succes.
Răspuns la discuția Infiintare PFA - Ghid practic
Pt. rasaritcdumi.
Pentru a va da un raspuns este necesar sa cunoastem urmatoarele:
-ce forma juridica aveti;
-cine foloseste casa de marcat(un salariat, dvs, etc.)
Situatii probabile:
1. Sunteti S.R.L. si nu aveti vanzator;
2. Sunteti S.R.L. si aveti vanzator;
3. Sunteti IF cu 2-3 sau mai multi membri;
4. Sunteti II cu sau fara angajati.
In functie de aceste situatii va voi spune ce aveti de facut.
Dracul nu este asa de negru si, nu trebuie sa mergeti la ANAF.
Răspuns la discuția desfiintaare SRL
Sa emiteti Hotararea asociatului unic privind inchiderea punctului de lucru; hotararea trebuie sa aiba caseta cu nr. de caractere si spatii.
Cu hoatarea in cel putin trei expl. cu o fotocopie a actului aditional si cererea de inscriere de mentiuni, va prezentati la ORC. Dupa ce opbtineti decizia judecatorului delegat, mergeti la Admin.
Casa de marcat o puteti pastra pentru un, eventual, alt punct de lucru, sau mergeti cu ea la societatea care v-a fiscalizat-o, o predati la ei si luati si niste banuti pe ea(cca 200-300 ron). Predarea memoriei, in mod normal, trebuie sa o faca ei.
Despre inchiderea societatii, mai vorbim. Depinde ce hotarare luati.
Daca tot o aveti si, nu aveti datorii mai bine o suspendati, ca poate mai apare o oportunitate.
Succes.
Răspuns la discuția desfiintaare SRL
Ce ati mai rezolvat?
Răspuns la discuția radiere IF
Multumesc SAD.
Aveti dreptate.
SRL-ul este almeu, si nu a avut activitate de la infiintare.
De aici ma descurc.
Inca o data multumesc.
Răspuns la discuția desfiintaare SRL
Nu cred ca este cel mai indicat sfatul privind insolventa deoarece, nu cunoasteti situatia financiar contabila a societatii.
Asociatul unic a spus , doar, ca doreste sa inchida firma. Inaintea insolventei exista mai multe cai,mai simple si mai putin costisitoare(vezi Lg. 31/90 modificata, Titlul IV Cap. 1 s.a. ).
" Insolventa este starea care iti permite sa ceri protectia tribunalului, care iti permite sa tii la distanta creditorii si sa pastrezi creantele la valoarea nominala, in timp ce falimentul este o procedura ce tine de insolventa dar presupune lichidarea, disparitia comerciantului respectiv din campul afacerilor".
"Se inventariaza activele unei societati, care pot fi bunuri materiale, creante, litigii sau actiuni la alte societati si se efectueaza o lista a creditorilor (asta daca se deschide procedura falimentului) sau se reface lista a acestora, o prima lista fiind facuta in faza de observatie. Urmatorul pas este procedura de lichidare care presupune transformarea activelor in bani si transferarea acestora catre creditori",
Si mai sunt si alte aspecte.......................
Ori, pana nu cunoastem situatia reala a societatii nu putem da un asemenea sfat.
Cred ca nu ati observat ca TRamona nu reuseste sa rezilieze contractul de inchiriere.
Pentru o opinie pertinenta trebuie sa asteptam daca reuseste sa rezilieze contractul, apoi o vom sfatui "cum sa inchida firma"
Asteptam.
Răspuns la discuția desfiintaare SRL
Cand ati predat cheia, ati intocmit un proces verbal care sa ateste ca ati predat cheile si spatiul in conditiile inscrise in contract?
Clauzele contractuale nu va permit sa parasiti spatiul in conditiile dorite de dvs.
Luati legatura personal cu persoana responsabila de contracte si incercati pe cale amiabila, dar cu un document scris; l-am numit acord de reziliere dar, se poate denumi si altfel: "act aditional" " proces-verbal" etc. dar, indiferent de denumire sa sse specifice ca locatorul nu mai are pretentii ulterioare datei.
Comunicati-mi ce ati rezolvat ieri si, mai discutam despre dizolvare.
Succes.
Răspuns la discuția desfiintaare SRL
Din cele prezentate, aqti incheiat un contract in care aveti doar doua drepturi:
1.sa folositi spatiul(cu grija, ca pe o vaza de cristal);
2.sa achitati la timp chiria.
Deoarece nu am contractul in fata, din cele relatate rezulta ca sunteti in imposibilitatea rezilierii unilaterale( Codul Civil si Codul de Procedura Civila).
Consider ca numai cu o invoire din partea locatorului puteti pleca din spatiu.
Atentie!
Daca este de acord cu invoirea sa faceti un acord de reziliere; puteti avea surprize mai tarziu.
Inchiderea punctului de lucru se poate face si fara rezilierea contractului. Emiteti o hotarare a asociatului unic si depuneti la ORC cererea de mentiuni; in hotarare inscrieti un articol prin care motivati " ineficienta economica a activitatii din punctul de lucru respectiv."
Nu ati dat detalii despre contractul de comodat si nu pot sa-mi exprim o opinie.
Succes.
Răspuns la discuția desfiintaare SRL
Pentru TRamona.
Rezilierea contractului de inchiriere se realizeaza conform clauzelor contractuale:
-reziliere unilaterala inainte de termen(in ce conditi);
-reziliere cu acordul ambelor parti ( cu sau fara despagubiri);
-s.a.
Fiind un contract incheiat intre doua persoane juridice, nu aveti motiv sa va adresati A.F.
Verificati clauza de reziliere din contract si apoi mai discutam despre desfiintare.
Discuție radiere IF
Am o IF ; vreau sa o inchid si sa imi transfer intreaga activitate pe o S.R.L. pe care nu am avut activitate de la infiintare.
Care sunt procedurile si ce implicatii juridice si fiscale atrage aceasta operatiune?
Multumesc