Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Infiintare PFA - Ghid practic
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Infiintare PFA - Ghid practic

Reglementarile fiscale din 2010 referitoare la persoanele fizice autorizate, modificate si re-modificate in decurs de cateva luni, au creat haos in randul celor care au ales aceasta forma de organizare a afacerii.

De aceea, Avocatnet.ro a intocmit un Ghid complet al persoanei fizice autorizate, structurat in doua parti, care contine toate informatiile relevante pentru acest subiect. Astazi va oferim informatii despre infiintarea unei PFA, regimul juridic al acestei forme de organizare, precum si avantajele sau dezavantajele ei.

Citeste mai mult despre partea 1 a ghidului:
www.avocatnet.ro/content/art...

Citeste mai mult in partea a 2-a a ghidului:
www.avocatnet.ro/content/art...
Alin Popescu, administrator
Este foarte interesant si binevenit articolul. Asteptam cu interes partea a doua a ghidului si de ce nu un asemenea ghid pentru intreprinderile individuale si intreprinderile familiale.
excelenta initiativa.

Va asteptam si cu ghidul PFI.
Buna seara,

Multumim pentru informatiile postate. Am o intrebare la dv. Pot sa fiu PFA consultanta asigurari si PFA (un alt domeniu).

Multumesc!
multumim pt articolul atit de complet, pe cit era de necesar; acum ... am si o MARE problema; am inregistrat gresit un bon fiscal pe casa de marcat ( o suma enorma, echivalenta cu incasarile mele pe 3 ani); ce e de facut; pot scadea suma din "sertar" dar nu si din raportul ''Z''; cum pot inregistra suma respectiva ca corectie/scazamint ???????? :sorry::((:help::-/
Problema este destul de delicata, deoarece daca nu stornati cumva suma trebuie sa platiti impozit pe venitul astfel aparut.
Cu bonul fiscal original si casa de marcat va adresti ANAF pentru rectifiare, urgent......