avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 910 soluții astăzi
Forum Activitate camy gaby

Activitate camy gaby

Răspuns la discuția Operarea cartii de munca
Sunt sigura ca nu este o greseala. Acest lucru e facut cu clara intentie. Insa daca o sa merg la fostul patron sa-i cer copie de pe cererea de concediu fara salar sunt sigura ca nu o sa vrea sa coopereze deoarece nici decizia de desfacere a contractului de munca nu a vrut sa mi-o elibereze numai cu implicarea politiei
Răspuns la discuția Operarea cartii de munca
Multumesc pt raspuns. O sa fac o sesizare in speranta ca se va rezolva problema mea.
Am lucrat timp de un an de zile la un magazin alimentar, iar dupa un an mi-am dat demisia din cauza ca patronul magazinului se comporta foarte urat cu angajatele si multe alte nereguli pe care la facea.. Intre timp m-am angajat in alta parte.Mi-am primit decizia de desfacere a contractului de munca dar numai dupa o luna jumatate am putut sa-mi scot cartea de munca de la ITM. Cand mi-am scos cartea de munca am observat ca aveam 41 de zile de concediu fara plata. Tin sa mentionez faptul ca eu nu am semnat nici o cerere de concediu fara plata si nici nu am fost anuntata ca voi fi in concediu fara plata.Cum este posibil ca intr-un an de zile sa am 41 de zile de concediu fara plata, fara ca eu sa fi stiut ceva cand si din concediul de odihna mi-a dat doar 5 zile? Ce pot sa fac in acest caz(daca mai pot sa fac ceva)?
O sa fac o sesizare la ITM. Va multumesc pentru sfaturi si pentru ajutor.
Eu nu am facut nici o cerere de concediu fara plata. Iar din concediul de odihna de anul acesta am primit cinci zile iar restul nu vor sa mi-l dea.
Am uitat sa mentionez ca acel control a fost facut pe schimbul colegei mele.
Lucrez intr-un magazin alimentar si acum cateva zile am avut un control de la itm cluj. Sunt angajata de un an si in tot acest timp eu nu am semnat state de plata. In urma controlului patronul magazinului ne-a dat sa semnam statele de plata si atunci au inceput sa inceapa surprizele.Timp de o luna eu figurez cu concediu fara salar pe hartii dar eu am lucrat tot anul fara intreruperi, iar pe statele de plata intr-o alta luna in loc de numele meu apare un nume strain.Lucram si foarte mult. pe langa cele cinci zile lucratoare, doua week-end-uri(inclusiv duminica) pe luna de dimineata pana seara o singura persoana. Am vreo sansa ca dupa ce depun o plangere la itm sa i-a cineva masuri? Multumesc.