avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1143 soluții astăzi
Forum Activitate katanyc

Activitate katanyc

Multumesc Dl Vasile,

Inteleg din postul dvs ca la italieni nu se uziteaza termenul de "contract de colaborare" deci pica ideea de a-mi continua sa-mi platesc asigurarile in tara pentru a nu mi se suspenda CIM-UL.

"Acest regim a fost pana acum reconfirmat in fiecare an" - asta inseamna contract pe perioada determinata de 1 an si reinnoit permanent incepand cu anul 2?


Plec impreuna cu sotia si lasam un copil in grija bunicilor in Romania. In conditiile mai sus relatate (contract de munca) stiu ca statul Italian este obligat sa-i acorde copilului "alocatie de stat" , 124 euro la ei - 10 euro la noi. Este adevarat?

Pentru a beneficia de aceasta alocatie toate actele se depun in Italia sau trebuie completat ceva si in Romania?
Ce formulare trebuie MAI EXACT sa fie cuprinse in dosar?

Multumesc mult pentru ajutor!

Cu respect,

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati. Curand o sa plec sa muncesc in Italia iar viitorul patron(italian) mi-a spus ca doreste sa lucrez acolo legal. Asta inseamna contract de munca sau contract de colaborare. Alta varianta n-ar exista,nu?
Am 2 intrebari:

1. daca in Italia o sa lucrez in baza unui contract de colaborare, aici in Romania imi pot plati asigurarile etc astfel incat sa nu mi se suspende cartea de munca?

2. indiferent ca voi lucra pe contract de munca sau contract de colaborare la ce trebuie sa fiu atent referitor la semnarea contractului? :"> (cateva sfaturi sigur imi vor fi de folos)
Atat CM(munca) cat si CC(colaborare) reprezinta munca legala?

Multumesc anticipat tuturor pentru ajutor.

Trebuie sa plec impreuna cu sotia sa muncim LEGAL in Italia? Copilul ramane cu bunicii in Romania.
Pentru a beneficia de aceasta alocatie toate actele se depun in Italia sau trebuie completat ceva si in Romania?
Ce formulare trebuie MAI EXACT sa fie cuprinse in dosar?

Multumesc anticipat
Buna ziua, am si eu o nelamurire, poate ma puteti sfatui va rog.
Ieri am achizitionat un automobil de la o firma la care sunt angajat si am cateva semne de intrebare. Mentionez urmatoarele :
-masina se afla pe numele firmei X
-asigurarea, itp si rovinieta valabile pana in primavara lui 2010
-masina nu a mai fost utilizata din martie 2009 perioada in care firma X si-a schimbat denumirea in Y
-masina se afla in posesia mea(desi nu am achitat inca nimic pt ea) impreuna cu toate actele.
Ce documentatii ar trebui semnate intre mine si firma pentru a se face schimbul de posesie conform legii? Mi-e frica ca aceasta schimbare a denumirii societatii sa nu ingreuneze foarte mult formalitatile. Este de ajuns un PV?
As putea inmatricula masina pe numele meu fara radiere? Este adevarat ca ma supun unor riscuri daca ma voi deplasa cu ea inainte de a o trece in proprietatea mea?

Astept cu nerabdare raspunsurile dvs. Multumesc mult!
Răspuns la discuția Probleme radiere masina.
Buna ziua, am si eu o nelamurire, poate ma puteti sfatui va rog.
Ieri am achizitionat un automobil de la o firma la care sunt angajat si am cateva semne de intrebare. Mentionez urmatoarele :
-masina se afla pe numele firmei X
-asigurarea, itp si rovinieta valabile pana in primavara lui 2010
-masina nu a mai fost utilizata din martie 2009 perioada in care firma X si-a schimbat denumirea in Y
-masina se afla in posesia mea(desi nu am achitat inca nimic pt ea) impreuna cu toate actele.
Ce documentatii ar trebui semnate intre mine si firma pentru a se face schimbul de posesie conform legii? Mi-e frica ca aceasta schimbare a denumirii societatii sa nu ingreuneze foarte mult formalitatile. Este de ajuns un PV?
As putea inmatricula masina pe numele meu fara radiere? Este adevarat ca ma supun unor riscuri daca ma voi deplasa cu ea inainte de a o trece in proprietatea mea?

Astept cu nerabdare raspunsurile dvs. Multumesc mult!
Răspuns la discuția concediu de maternitate
Multumesc dl-ui Top pentru lamuriri insa referitor la calculul CM de maternitate toti consultantii invoca art.10(1) din OUG nr. 158/2005 si anume :
"Baza de calcul se determinaca medie a VENITURILOR LUNARE din ultimele 6 luni s.a.m.d"

Explicati-mi va rog concret, in realitate(in practica) ce reprezinta aceste VENITURI LUNARE ???
Inseamna media veniturilor NETE sau BRUTE? Acest amanunt este capital pentru noi deoarece sotia mea are un salariu de incadrare (am inteles ca este cel brut) de 1.300 lei insa este platita in functie de nr de ore efectuate iar de vreo 2 - 3 luni lucreaza numai cate 3-4 ore pe zi din norma intreaga de 8 ore.
Astept daca se poate cat mai multe raspunsuri si sper eu, sa nu va contraziceti.

Multumesc anticipat!
Buna seara,

Revin cu un subiect vechi si totusi mereu nou...concediul de maternitate!

1. Am inteles ca unul dintre elementele care se iau in consideratie la calculul CM este salariul de incadrare (brut) din ultimele 6 luni. Este corect?
Va intreb asta deoarece sotia mea este remunerata in functie de nr de ore lucrate pe luna respectiva si ma gandesc oare, aceasta diferenta de ore de la o luna la alta modifica in vreun fel salariul de incadrare??
2. Daca intr-o luna din cele 6 pe baza carora se calculeaza CM de maternitate, din 22 zile lucratoare cat a avut luna , 20 zile au fost de CM pentru diverse afectiuni sau pur si simplu de concediu de odihna, cum se calculeaza media zilnica a veniturilor in aceasta luna? Exista vreo diferenta?
3. "In cazul in care salariata se afla in concediul de maternitate, unitatea va compensa, pe o anumita perioada, diferenta dintre salariul de baza individual avut si indemnizatia legala la care are dreptul".
Aceasta "indemnizatie legala" este de fapt suma de bani cu care va fi remunerat angajatul (conform calculelor obtinute) pe parcursul celor 126 zile de CM?
Sa inteleg ca aceasta compensatie poate fi considerata un BONUS ???

Sper ca am fost destul de explicit si astept cu nerabdare raspunsurile dvs.
Multumesc anticipat!