avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1029 soluții astăzi
Forum Activitate iulianmihu

Activitate iulianmihu

Demisia eu am scris-o intr-un anumit fel, este scrisa la calculator, acum este modificata adica taiat cu pixul si scris deasupra ceea ce a convenit angajatorului. Pe decizia de incetare, in josul pagini este un loc unde scrie"AM LUAT LA CUNOSTINTA SI SEMNATURA" in loc de semnatura mea scrie "LE CERERE". Eu nu am luat la cunostinta decizia de incetare, aceasta fiind cu data de 21.09, nu am primit-o decat astazi prin mail dupa lungi insistente. Cam asa sta situatia.
Si de demisia modificata ce-mi puteti spune?
DA are si nr de inregistrare la ITM si pe langa toate demisia a fost modificata. Eu am scris-o la calculator intr-un anumit fel si acum este modificata, adica taiat cu pixul si scris deasupra ceea ce a vrut sau ia convenit angajatorului.
am primit astazi dupa lungi insistente pe mail decizia de incetare a cim, dar in loc de semnatura mea ca am luat la cunostinta scrie LA CECERE. ESTE CORECT?
Răspuns la discuția modificare demisie
Intrebarea este are cineva voie sa modifice un act sub semnatura altcuiva fara stirea acestuia? Mie nu mi se pare ca este perfect legal. var conveni sa modifice cineva un act aflat sub semnatura dumneavoastra fara sa stiti? Nu cred ca sunteti deacord. Demisia a fost facuta constient pe alta firma. Amandoua firmele au acelasi administrator si acelasi patronaj
Răspuns la discuția modificare demisie
Demisia a fost scrisa la calculator, deci nu cred ca au existat "emotii", a scris aceasta demisie foarte constient de ceea ce scrie in ea, nu cred ca in lege exista vreun paragraf despre "EMOTII", sau despre dreptul, oricine ar fi, de a modifica un act sub semnatura altcuiva fara stirea acestuia. Parerea mea, daca gresesc spuneti-mi de ce si cu ce gresesc.
Răspuns la discuția modificare demisie
Si-a dat demisia pe alta firma pentru ca a banuit ca ceva nu este in regula si pentru ca era santajat pentru a-si pastra locul de munca. Prejudiciul este moral pentru ca s-au suportat prea multe magarii cat timp a fost angajat
O cunostinta a fost santajat sa-si dea demisia. In monentul cand a scris demisia era angajat la SC PHOENIX, dar demisia si-a dat-o pentru firma METROPOLIS, AU ACELASI ADM., intre timp a aflat de la ITM ca demisia lui a fost modificata in dreptul firmei de la care isi da demisia. Vrea sa stie daca ITM are voie sa primeasca acte modificate vizibil si ce poate face in acest sens. Se poate face reclamatie ca a fost modificata demisia originala, unde si cum se poate face aceasta reclamatie? Nu a primit nici la ora actuala decizia de incetare a CIM. A sunat la ITM si a primit drept raspuns ca aceasta decizie o primeste impreuna cu adeverinta ca a afost angajat in firma respectiva. Este posibil sa se inchida un CIM fara sa primesti decizia de incetare, fara sa ti se aduca la cunostinta si fara semnatura personala? De ce ITM respectiv face afirmatia de mai sus si ce se poate face daca a semnat altcineva in locul titularului de CIM?
Răspuns la discuția cerere daune morale
Data post: Joi, 15 Octombrie 2009, 19:19
Subiect: RE: cerere daune morale

Cazul meu a mai fost pe forum. Am fost concediat verbal, sau mai bine zis dat pe usa afara, in urma unui acestui referat

SC PHOENIX GAMES SRL
In atentia d-lui Director zonal Marius
REFERAT

Privind activitatea din P.L. Dambovita in perioada 07.09-20.09.20009


In perioada susmentionata, in punctul de lucru al societatii Phoenix Games SRL din judetul Dambovita, mun. Targoviste, s-au constatat nereguli in ceea ce priveste respectarea disciplinei financial- contabile, in sensul ca nu au fost operate incasarile zilnice limp de cel putin 5 zile. Despre acest fapt directorul judetean a fost sesizat zilnic. acesta neinstiintand si justificand in nici un fel aceasta situatie.
Avand in vedere cele de mai sus. precum si slabele rezultate obtinute in activitatea desfasurata (volum foarte scazut al incasarilor realizate). va solicitam a lua masurile ce se irnpun. respectiv retrogradarea-inlocuirea din functii a persoanelor vinovate.


Cu stima,

Bogdan Coman
coordonator vanzari
Bistrita. 20.09.2009
Cam asa am fost concediat. Precizez ca CIM afost semnat in data de 15.08.2009. In aceasta perioada cat am fost angajat, firma fiind noua in localitate
am facut-o sa functioneze in proportie de 80%. Eu am fost directorul de vanzari, iar problemele financiar contabile trebuiau facute de asistentul manager, persoana care era deja angajata la numirea mea in functie si care nu avea habar de operare PC. Dupa demiterea mea asistentul manager a ajuns director vanzari. In perioada cat am fost angajat am primit cel putin 10 oferte de lucru de la alte firme. Vreau sa cer despagubiri, daune pentru munca depusa, pentru ca mia fost incalcate drepturile si demnitatea. Mai precizez ca referatul nu are nr. inregistrare, semnatura si stampila societati. Nu am primit nicio decizie de incetare a CIM, deci nu am avut ce semna. Pot cere despagubiri, daune in aceasta situatie?

ultima data editat de iulianmihu pe data de Vineri, 16 Octombrie 2009, 08:46
Răspuns la discuția cerere daune morale
Preavizul este de 30 zile pt functie de conducere conform codului munci. asta pentru tine