avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1050 soluții astăzi
Forum Activitate erika67

Activitate erika67

Discuție pensie de urmas
Tatal meu a decedat luna aceasta. Era pensionat pe caz de boala. Eu sunt singurul urmas. Avea pensia 504 ron, iar punctajul pe luna octombrie 786. Cat va fi pensia de urmas?
Răspuns la discuția pensie de urmas
Va multumesc pentru raspuns! Tatal ei a decedat deja...
Discuție pensie de urmas
Buna seara! Fiica mea, in varsta de 21 ani, persoana cu handicap grav, studenta in anul II - zi, primeste pensie de intretinere in cuantum de 120 leide la tatal ei. Acesta este pensionar medical. Intrebarea mea este daca in cazul decesului acestuia ea beneficiaza de pensie de urmas si daca da, pe ce perioada? Multumesc!
Răspuns la discuția vanzare-cumparare apartament
Va multumesc pentru raspunsuri!
Buna ziua! Fiica mea urmeaza sa se casatoreasca anul viitor. Parintii mei au hotarat acum sa ii faca contract de vanzare -cumparare (cu clauza de intretinere )pt. apartamentul pe care il au. Vor sa faca acest lucru inainte de casatorie pt. ca sotul ei sa nu aiba nici un drept asupra acestui apartament. Pt. ca fiica mea si viitorul ei sot sunt plecati in strainatate, e foarte posibil sa nu poata venii sa semneze actele decat cu 3-4 saptamani inainte de nunta. Viitorul ei sot chiar nu va avea dreptul la acest apartament ( daca ei erau deja in concubinaj la data semnarii acelui act si va contribui si el la "intretinerea" celor doi)? Multumesc!
Răspuns la discuția reducere pensie intretinere
In urma cu ceva timp, cand nu exista o ordonanta de poprire din salariu pt. pensie, tatal meu nu imi trimitea pensia decat foooarte rar. Astfel, la un moment dat, pensia neachitata era pentru o perioada de 5 ani. Pentru a evita repetarea unei astfel de situatii, pot cere emiterea unei ordonante de poprire si acum? Este legal tinand cont ca venitul lui este reprezentat de pensia de boala pe care o primeste?
Răspuns la discuția reducere pensie intretinere
radorim a scris:

Dvs. aveti un frate-el de ce nu apare in calcule!?Tatal dvs. fiind insurat , banuiesc a avea in obligatie si copilul actualei sotii.Mami achita tot iar concubinul cu ce contribuie!?........


Imi pare rau dar nu am inteles intrebarea. In ce calcule trebuie sa apara fratele meu? (are 5 ani)
Nu stiu ce obligatie are tatal meu fata de fiul sotiei lui . Acel copil are si el o mama si un tata natural de la care primeste pensie de intretinere. Oricum consider ca asta nu e problema mea. Cat despre concubinul mamei, respectiv tatal fratiorului meu...intr-adevar, m-am exprimat gresit: mami nu ma intretine din venitul ei, personal, ci din venitul lor. Nu l-am adus in discutie si pe el pentru ca am considerat problema pensiei de intretinere ca fiind o problema din care fac parte doar eu, mami si tatal meu natural. Trebuie sa-i pun in calcul si pe ceilalti? Daca da, spuneti-mi, va rog! De asta ma aflu aici, cerandu-va sfaturi si pareri. Deci e normal sa pun la socoteala venitul concubinului mamei si al sotiei tatalui? Ce treaba au ei? Sau ...poate ca nu la asta va refereati....Chiar nu am inteles... Daca vreti sa-mi explicati...
Răspuns la discuția reducere pensie intretinere
Bineinteles ca primesc ajutor din partea mamei. Daca nu ar fi ea..."Greul" oricum ea il duce. Din pensia de la tata imi platesc taxa la facultate, din indemnizatia de handicap (293 lei) imi cumpar carti, imbracaminte, cosmetice , iar celelalte....mami mi le asigura (mancare, chirie, intretinere, telefon, lumina...)Si i afara de astea, ce e cel mai important: mami mi-a fost si imi este alaturi mereu neconditionat , lucru pe care nu-l pot spune despre tatal meu, care, desi stie ca boala mea este progresiva( mi se atrofiaza muschii) , nici macar un telefon nu da sa intrebe cum ma simt...
Răspuns la discuția reducere pensie intretinere
Multumesc pentru raspunsuri. Ma gandeam ca, daca in urma cu ceva timp, cand pensia era 113 lei, tatal meu avea venitul net/luna de 455 lei, acum, cand are 504 lei, 128 lei nu este o suma prea mare. Ma gandeam doar...dvs bineinteles ca stiti mai bine. Si inca ceva: intentionez ca dupa absolvirea facultatii sa imi continui studiile. Pe perioada celor 2 ani de masterat voi mai avea dreptul la aceasta pensie de intretinere?
Buna ziua! Am 20 ani, sunt o persoana incadrata in gradul grav de handicap - nerevizuibil, sunt studenta in anul II, invatamant de zi si beneficiara a unei pensii de intretinere in valoare de 128 lei.Astazi am primit o citatie de la Judecatorie. Tatal meu cere reducerea cuantumului pensiei de intretinere din urmatoarele motive: "sunt pensionat medical, avand o pensie lunara de 504 lei, pe langa cheltuielile de intretinere care imi sunt necesare mie, mai am nevoie si de tratament medical, sumele cheltuite in acest sens fiind foarte mari, (...)mai trebuie sa achit si o chirie lunara in cuantum de 130 euro, intrucat nu detin o locuinta proprie, astfel ca suma primita ca pensie de boala nu poate acoperi nici macar partial nevoile mele materiale.".Din experienta dumneavoastra, ce credeti, i se va admite cererea si se va diminua pensia? Si eu am nevoie de tratament special si, la fel ca si el, (care locuieste intr-adevar cu sotia si copilul acesteia intr-un apartament inchiriat) si eu impreuna cu mama , concubinul ei si fratele meu locuim tot intr-un apartament inchiriat. Ce ma sfatuiti : sa depun o intampinare inainte de termenul de judecata sau sa depun atunci, la termen, certificatul de incadrare in grad de handicap, adeverinta de student si sa aduc la cunostinta verbal instantei cele aratate mai sus? Va multumesc!