avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Activitate AdrianBarbu

Activitate AdrianBarbu

Buna seara,
Avand 1 copil la gradinita care a trecut acum in grupa mare, este legal sa fie refuzata cererea de inscriere a fratiorului in grupa mica pe motiv ca la 31 august nu are 3 ani impliniti?
Mentionez ca la data de 14 septembrie, cand incepe gradinita, cel mic va avea 3 ani impliniti.
Nu am gasit in lege obligativitatea implinirii varstei de 3 ani pana la data de 31 august.
Multumesc mult.

Răspuns la discuția Accident rutier
nu era niciun indicator suplimentar

multumesc
Răspuns la discuția Accident rutier
Cred ca nu m-am facut bine inteles.
Eu, am fost tamponat de un tanar ce avea permis de o saptamana. A venit din partea stanga si avea timp sa faca orice. S-a pierdut si calcat acceleratia.
Fiindca politia este 'comoda' nu a cerut detalii legate de accident. S-au uitat doar la semnele de circulatie.
In plus masina lui are 250 kg mai putin decat a mea, el singur in masina noi trei. Rezulta aprox. 400 Kk mai mult pt masina mea. In conditiile date, el venind cu viteza (probabil peste 60 km/h) a impins masina mea in lateral 2m (urme lasate de rotile masinii mele pe asfalt).
Eu zic ca daca se facea o ancheta serioasa eu nu aveam nicio vina.
In plus, asa zisa 'victima' a avut doar un cucui si a depus declaratia cf careia nu are pretentii.

Cum este posibil ca in acest caz sa fiu CONDAMNAT CU SUSPENDARE?!?!
E si asa exagerat ca mi-au luat permisul si ca sunt cercetat.

Va rog sa ma ajutati cu rsp la urm intrebare: se poate sa mi se prelungeasca dovada imediat dupa scurgerea celor 90 zile de suspendare? - pana in momentul in care primesc rezolutia instantei.

ps. testul de cunoastere a regulilor de circulatie este banal. nu imi fac nici un fel de problema ca nu il iai cu maxim de puncte. e doar problema cu serviciul (trebuie luata o zi de concediu)

Multumesc
Discuție Accident rutier
Buna ziua,

La inceputul lunii Iulie am fost implicat intr-un accident rutier. Urma sa fac stanga pe Calea Vitan de pe o strada secundara, am intalnit semnul cedeaza trecerea, m-am asigurat, am ajuns pe banda 2 (sens de mers din stanga mea) am ramas acolo sa astept sa treaca o masina care venea cu viteza iar din stanga a venit un 'sofer' cu permis de o saptamana care a avut timp sa faca orice - ocolire pe banda 1 care era libera sau incetinere sau franare - dar care a calcat acceleratia si a intrat in masina mea.

Politia m-a gasit pe mine vinovat pt ca el era pe drumul cu prioritate.
In urma accidentului o pasagera din masina mea avea dureri de cap si un cucui.
Am chemat ambulanta si pt asta m-am ales si cu o cercetare penala.
Precizez ca a fost depusa delcaratie din partea victimei la politie dupa 3 zile conform careia nu are nicio pretentie de nici un fel.
A trecut o luna si o saptamana si cei de la politie nu au facut nimic.

Pot urgenta in vreun fel inchiderea acestui dosar?
In plus, am avut dovada de circulatie pt 15 zile apoi nu am prelungit-o (masina mea e inca in service). Pot cere prelungirea dovezii dupa 90 zile de la data expirarii dovezii daca nu a fost inchis dosarul de catre procuror?

Si ultima intrebare. Trebuie sau nu sa sustin testul '13 din 15' daca a fost accident cu victime?

Multumesc.
pai asta e PROBLEMA...
am sunat acum 2 zile la parchet si am intrebat de programul procurorului care se ocupa de dosarul in care sunt implicat in speranta ca voi fi primit in audienta ocazie cu care sa dau si declaratia pentru procuratura...
mi-au spus ca trebuie sa fac cerere sa ma primeasca...
azi dau tel sa intre daca au un fax sa trimit cererea de primire in audienta si...'cum sa va vedeti cu procurorul?!? asteptati pana va trimite el acasa citatie sau cel mult ii trimiteti o cerere in care sa ii spuneti ce vreti, dar nu va puteti vedea cu el'
offf, ce tara, ce sistem... ma gandesc serios sa plec din tara asta in care aproape toti functionarii platiti din bani publici isi bat joc de oameni...

NU INTELEG...cazul meu: ating o persoana (o dezechilibrez mai mult) cei drept pe trecerea dar 90% pe rosu pt ea... are un cucui... o duc la spital sa fim siguri ca nu e cine stie ce... ii fac raiografie si ecografie...rezultat un simplu cucui... ii dau drumul sa plece dupa 2 ore... doamna respectiva nu depune plangere... politia trimite catre parchet NUP... eu depun in acest timp 2 cereri de prelungire a dovezii... ambele respinse... alti care produc accidente grave primesc din luna in luna prelungirea dovezii (dar legal ... asa cum ar fi fost si pt mine)...
acum stau si astept cine stie cate luni (au trecut deja 2) sa ma cheme procurorul... ca de... eu de buna voie nu pot da o declaratie (cine sunt eu?!)... apoi parca vad ca imi mai da si politia 3 luni de suspendare... asa se vor face cel putin 6 luni in care eu platesc leasing, revizie, asigurari...
ce tara...
OARE NU SE POATE GRABI IN NICI UN FEL SITUATIILE ASTEA?
Nu se poate contesta decizia procurorilor?
:(
multumesc pt lamuriri...
oare la cat timp sa ma astept sa se termine odata toata poveste asta?
adica cand si cum voi afla si eu cand va luata o decizie finala...

avem o tara...
un accident nefericit, fara urmari... fara dovada prelungita...
pot sa am o intrevedere cu procurorul care se ocupa de dosarul meu si fara sa fac in prealabil o cerere in acest sens la care sa mi se raspunda probabil in cateva saptamani ca 'am putea sa ne vedem pe data de ...' care sa fie dupa alte cateva sapt...
cat stres... si mai platesc si leasing si asigurari si rate.... imi vine sa vand masina...
si inca o interbare. sa zicem ca procurorul spune ca imi suspenda permisul 3 luni (cu toate ca nu am fost chemat de el pt declaratie).
se ia ca data de incepere a suspendarii permisului:
a) data la care mi-a expirat dovada de circulatie pentru 15 zile eliberata de politie in ziua accidentului;
b)data la care politia a inchis dosarul cu N.U.P.;
c)data la care procurorul inchide la randul sau dosarul deja inchis si primit de la politie.
multumesc
si eu doresc o audienta la procuror tot in sect 1. terbuie facuta cerere initial si sa imi dea raspuns cand sa vin sau pot sa ma duc intr-o zi de luni si sa astept la el la usa sa ma primeasca?
multumesc
multumesc pentru raspunsuri.
problema e ca dosarul a fost solutionat cu NUP de catre politie la sfarsitul lunii septembrie (pe 29) iar eu pe 24 sept am facut cerere la procuror pt prelungirea dovezii... cererea a fost respinsa de procuror incepand cu 6 oct pana pe 4 nov...
de cand se suspenda dreptul de conducere? de cand a inchis politia dosarul sau din 4 nov...
in plus eu nu am fost audiat face to face de procuror...
persoana accidentata trecea pe rosu... prin urmare chiar trebuie sa fie suspendat permisul?
multumesc

Adrian
Va rog sa ma sfatuiti in urmatoarea problema.
In urma cu 2 luni am atins usor pe trecerea de pietoni o doamna. Eu treceam pe culoarea verde si urma sa virez stanga in intersectie. Nu aveam viteza (max 20 la ora) si din pacate am vazut-o tarziu pe acea doamna care probabil traversa pe rosu (ea a declarat ca era verde dar verdele pt pietoni dureaza f putin acolo si in momentul traversarii isi numara banii din portofel. in concluzie eu sunt 90% ca ea a plecat pe verde dar in mom impactului era pe rosu). Am franat si daca mai erau 5 cm cred ca nu o mai atingeam. Dupa impact cand cand am coborat la dansa, ea isi aduna fisele de pe carosabil. Mi-a zis ca o doare capul si soldul. Am dus-o de urgenta la spital unde i-au facut ecografie la organele interne si radiografie la cap. Concluzia: nici o zgarietura si un mic 'cucui' drept urmare au tinut-o sub observatie aproape 2 ore conform procedurii si i-au dat voie sa plece astfel am putut sa o duc acasa.
Dansa nu a depus nici o plangere. Azi am fost la politie si mi-au spus ca dosarul a fost inchis cu propunerea neinceperii urmarii penale si trimis la procuror.
In urma accidentului mi-a fost retinut permisul si eliberata dovada cu drept de circulatie pt 15 zile.
Cu toate acestea, am facut pana acum 2 cereri pt prelungirea dovezii dar ambele au fost respinse in temeiul art 111 al.6 din OUG nr 195/2002 Rep. modificata si completata prin L.49/2006, OUG nr. 146/2008 si disp. art. 203 al.1 Cpp.

Eu nu inteleg nimic din astea. Si nu inteleg cum se poate sa imi respinga cererile facute. Din cate stiu eu pana la decizia finala a procurorului se prelungesc dovezile din luna in luna.
Va rog sa imi spuneti ce ar trebui sa fac. Contestatie sau ce? si cum...
multumesc mult