avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1331 soluții astăzi
Forum Activitate dwi

Activitate dwi

Am ocupat in cadrul unei institutii de stat un post pe studii medii pentru care primeam un salariu de 800 lei. Anul acesta in urma promovarii licentei am trecut pe post de studii superioare , in urma sustinerii examenului organizat de angajator. Salariul meu este insa acelasi ( 800 lei) si nu inteleg de ce. De la Personal mi-au spus ca sunt blocati, nu pot face modificari la salariu ca ii obliga nu stiu ce ordonanta sa mentina aceleasi salarii. Eu stiam ca salariul pt. post de studii superioare ar trebui sa fie in jur de 1300 lei brut, imi puteti da mai multe lamuriri?
Răspuns la discuția revenire din CIC
Nu s-a dispus concedierea mea inca, luna aceasta urmeaza sa revin la serviciu. Discutiile cu cei de la resurse umane au fost tocmai pentru a vedea unde si cum pot sa ma intorc la serviciu...
Cum procedez daca la revenirea din CIC pe postul detinut de mine a fost angajat altcineva pe perioada nedeterminata?Mentionez ca lucrez la o firma de constructii care lucreaza pe proiecte , iar proiectul la care lucram, urmeaza sa se finalizeze in 2 luni de la revenirea mea din concediu.De la Resurse Umane imi spune ca se pregatesc de restructurari, ca postul meu e ocupat, ca NU PREA AU UNDE SA MA BAGE...eu insa am citit ca 6 luni de la revenirea in activitate nu au voie sa ma disponibilizeze, este adevarat sau nu?
Ce inseamna ca nu ma pot concedia 6 luni pentru necorespundere profesionala, dar pentru alte motive o pot face? Care anume motive atata timp cat 6 luni nu te pot concedia?
freeelis a scris:

In c.i.m. trebuie sa fie specificat faptulca lucrati la punctul de lucru din Bucuresti.

I CIM e specificat doar departamentul la care imi desfasor activitatea nu si locatia propriu-zisa
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Cu ce va ajuta unde lucrati?


PENTRU A AVEA ACCES LA O CASA PT TINERI DIN CELE CONSTRUITE DE ANL. Acest criteriu este eliminatoriu. Societatea la care lucrez mi-a eliberat doar o adeverinta in acest sens, punctul de lucru( santierul) nefind declarat la RC
Intrebarea mea este: daca societatea la care lucrez are sediul social in Ilfov si punctele de lucru din Bucuresti nu sunt declarate la RC intrucat desfasoara activitati de constructii( sezoniere in baza contractelor cu beneficiarii) mi-a eliberat adeverinta in care atesta ca am lucrat la un santier din Buc ar trebui ca aceasta adeverinta sa fie suficienta pentru a demonstra autoriltatilor locale ca EU LUCREZ IN BUC?Ce alte acte as putea aduce alaturi de adeverinta pentru a demonstra acest lucru?