Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu post studii superioare bugetari
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu post studii superioare bugetari

Am ocupat in cadrul unei institutii de stat un post pe studii medii pentru care primeam un salariu de 800 lei. Anul acesta in urma promovarii licentei am trecut pe post de studii superioare , in urma sustinerii examenului organizat de angajator. Salariul meu este insa acelasi ( 800 lei) si nu inteleg de ce. De la Personal mi-au spus ca sunt blocati, nu pot face modificari la salariu ca ii obliga nu stiu ce ordonanta sa mentina aceleasi salarii. Eu stiam ca salariul pt. post de studii superioare ar trebui sa fie in jur de 1300 lei brut, imi puteti da mai multe lamuriri?
daca postul pe care sunteti angajat solicita numai studii medii atunci nu sunt obligati sa mareasca salarul indiferent de studiile dvs.
Daca ne spuneti din ce institutie faceti parte si ce post ocupati, poate ne dam mai bine cu parerea decat asa, orbeste. Salariu de aproape 1300 RON pentru studii superioare au doar privatii, la stat sunt destui licentiati cu salariul minim pe economie. Daca nu v-au marit salariul este posibil ca salariul pentru noul post, avand in vedere ca trebuia sa fiti incadrat in gradul imediat superior celui de debutant, sa fie mai mic decat cel pe care il aveati pe studii medii, asa ca vi l-au pastrat pe acesta... Legea 330/2009 (acum abrogata) spunea ca in 2010 se pastreaza salariile avute in decembrie 2009, dar fara a face precizari exprese in cazul promovarilor...