Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salarizare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salarizare

Sunt angajata intr-un spital de urgenta din anul 2009 ca asistent medical. Am gradatia 5 si studii superioare, iar salariul meu de incadrare este de 1200 ron, cu aproximativ 500 ron mai putin decat celelalte colege ale mele care au aceeasi gradatie dar sunt angajate mai vechi ale apitalului. Ce pot face? Multumesc.
logofatu, utilizator
Ce salariu ati avut la incadrare in 2009?Posibil sa nu fi fost incadrata la maximul din grila pt. functia de asistent medical st.sup.,care era 1328 lei in acea perioada,iar colegele mai vechi sa fi avut acest salariu.Mai apoi,diferentele s-au mentinut odata cu trecerea la Lg.330 si apoi la Lg. 284.
Daca verificati si este intr-adevar asa,nu aveti ce sa faceti .
diferenta vine probabil din sporul de vechime care a fost introdus in salariu in 2010
Nu este sporul de vechime cauza,pt. ca utilizatoarea vorbeste despre gradatia 5 pe care o au atat ea cat si colegele ei,ceea ce este echivalentul faptului ca au o vechime in munca de peste 20 de ani ,in 2010,in ianuare sigur li s-a introdus in salariul de baza un spor de vechime de 25%,numai ca salariul de incadrare probabil era diferit.
Daca veti face calculul,veti observa ca la un salariu de incadrare de 1328 lei in decembrie 2009,(sal.max. din grila)cu spor de 25%,ii corespunde un salariu de baza astazi de 1670 lei,care este cu 470 lei mai mare decat cel al utilizatoarei,ori de la o diferenta de spor de max.5%sa spunem, nu poate rezulta o diferenta de aprox.500lei...
Daca doamna va reveni si ne va spune exact ce salariu de incadrare a avut in 2009,ne vom edifica insa.
Multumesc pentru raspunsuri. Revin cu precizari: la 1.09. 2009 am fost incadrata ca asistent medical debutant cu studii superioare de scurta durata cu un salariu de 683 ron. (chiar daca aveam vechime in munca de 21 ani). La 1.10.2009 am "promovat in functie" la studii superioare (terminand facultatea) si mi s-a marit salariul la 735 ron. Abia la 1.03.2010 aveam 1418 ron (cu apor de vechime inclus)("aplicat prevederile legii 330/2009"). La 1.01.2011 salariul de incadrare a scazut la 1209 ron.
Sunt nedumerita : dupa ce am terminat perioada de debutant (6 luni) 1.03.2010, nu trebuia sa fiu incadrata ca toate celelalte asistente (conform statului de plata dupa functii similare)?
logofatu, utilizator
Nu era obligatoriu sa primiti salariul maxim,ca cel al colegelor ,s-a procedat corect.
In urma promovarii de pe functia de asistent medical st. superioare debutant ,pe functia de as. med. st. sup.dvs.ati primit o crestere de 20%fata de salariul minim din grila ,788x20%=946lei,in timp ce colegele aveau 1328lei,maximul grilei.(de aici provine diferenta).
Mai apoi la salariul de 946lei vi s-a adaogat spor vechime 25%=237lei,spor preventie 11%=104lei si valoarea lunara a primei de stabilitate=131lei,rezultand salariul de baza la 1martie 2010 de 1418lei(946+237+104+131)
In perioada iulie -decembrie 2010 salariul dvs.a scazut cu 25,acesta devenind 1418x75%=1064lei.
De la 1 ianuarie 2011,acesta a crescut cu 15%,devenind 1064x115%=1224lei
Salariul colegelor s-a stabilit asemanator,numai ca s-a plecat de la 1328lei si nu de la 946lei ca in cazul dvs.asa ca in prezent acestea au un sal. de baza de 1671lei.