avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 851 soluții astăzi
Forum Activitate sorin2tudora

Activitate sorin2tudora

Multumesc, foarte mult!
Multumesc! Asa gandeam si eu. O singura intrebare mai am: sa trimit documentele in original sau copii legalizate? Pentru a lamuri intrebarea dumneavoastra, tin sa va spun ca s-a emis decizie pentru limita de varsta.
Buna,
Am lucrat, dupa pensionare anticipata, un numar de ani. Tinand cont ca sunt militar si pensionarea in gradul de maior era la 55 de ani si tinand cont ca anul acesta implinesc 55 de ani, poate sa se rcalculeze pensia?
Răspuns la discuția Sistarea furnizarii apei reci
Avand dreptul de a umbla la instalatie, am intrat la etajul trei si am pus robineti de inchidere.
Multumesc pentru raspuns. A mai ramas o singura intrebare. Cea cu salariul. Il platesc dupa numarul de ore sau n-am voie sa scad sub salariul minim pe economie?
Răspuns la discuția Sistarea furnizarii apei reci
Multumesc foarte mult!
Sunt presedintele unei asociatii de proprietari si vreau sa intocmesc uncontract de munca administratorului.
Conditiile sunt urmatoarele:
-administratorul este pensionar (deci nu plateste somaj);
-sunt putine apartamente si am nevoie sa lucreze numai 4 ore/saptamana;
-n-am facut niciodata un contract de munca.
Ce trebuie sa fac? Adica:
-i-au un contract (model) de la ITM sau il fac eu?;
-cum scriu salariul? Numarul de ore pe luna x 3,94 lei (cat este ora acum)?;
-in cate exemplare il fac?;
-in declaratia 112 apar 4, 6 sau 8 ore pe zi. Cum fac cu declaratia? Scriu o
ora pe zi si gata?
Multumesc,
Sorin
Răspuns la discuția Sistarea furnizarii apei reci
Multumesc tuturora.
Răspuns la discuția Sistarea furnizarii apei reci
Multumesc pentru raspuns dar nu ma-ti lamurit.
S-o luam pe rand:
-nu l-am dat in judecata ca nu-mi primeste nimeni dosarul ca n-am extrasul din
cartea funciara;
-l-am notificat de ne-a venit rau si-l doare in partea dorsala;
-eu am intrebat care-i calea legala ca nu pot intra in apartament la cel de sub el,
de capul meu.
Nu cred ca va va raspunde cineva asa ceva. Pretul unui metru cub de apa difera de la localitate la localitate si de la cartier la cartier (pentru Bucuresti). Pentru celelate preturi, asta-i un site de raspunsuri privind legile si nu pentru a afla preturi. Poate ar fi mai bine sa va luati facturile dumneavoastra, de curent, sa scadeti taxa TV si Radio si suma ramasa s-o impartiti la numarul de Kw. Veti afla astfel pretul Kw. Pentru celelalte, puteti merge la firmele distribuitoare si sa aflati pretul. Puteti, deasemenea, cere administratorului sau presedintelui de asociatie sa specifice, pe lista cu intretinerea, pretul fiecarei unitati de masura. Din cate stiu eu este obligatoriu sau cel putin asa fac eu la mine, la asociatie.