avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 911 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca pentru administrator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca pentru administrator

Sunt presedintele unei asociatii de proprietari si vreau sa intocmesc uncontract de munca administratorului.
Conditiile sunt urmatoarele:
-administratorul este pensionar (deci nu plateste somaj);
-sunt putine apartamente si am nevoie sa lucreze numai 4 ore/saptamana;
-n-am facut niciodata un contract de munca.
Ce trebuie sa fac? Adica:
-i-au un contract (model) de la ITM sau il fac eu?;
-cum scriu salariul? Numarul de ore pe luna x 3,94 lei (cat este ora acum)?;
-in cate exemplare il fac?;
-in declaratia 112 apar 4, 6 sau 8 ore pe zi. Cum fac cu declaratia? Scriu o
ora pe zi si gata?
Multumesc,
Sorin
Cel mai recent răspuns: Popa Adrian , Contabil 21:45, 1 Martie 2011
Buna seara.
Da, descarcati de pe orice site -itm un contract de munca in alb si il completati.
Puteti pune 4 ore pe saptamana.
Contractul il faceti in 2 exemmplare, unul la dosar salariat si unul il datii salariatului.
Nu uitati sa il inregistrati in REVISAL cu minim o zi inainte de a incepe treaba.
In 112 il trecti pensionar, neasigurat la somaj si fara baza de calcul la fond garantare.
Multumesc pentru raspuns. A mai ramas o singura intrebare. Cea cu salariul. Il platesc dupa numarul de ore sau n-am voie sa scad sub salariul minim pe economie?
Trebuie sa ii treceti salariul pe contract aferent la 4 ore saptamana.
Ultima modificare: Marți, 1 Martie 2011
Popa Adrian, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Urgent declaratia 112 irina_iris_19 irina_iris_19 am o intreprindere individuala.anul trecut am avut angajati apoi din sept nu am mai avut.am fost la finante si am declarat lucrul acesta astfel ca pana acum ... (vezi toată discuția)
Contract partial-functia de baza nicolpa nicolpa Un salariat cu contract de munca cu timp partial poate avea functia de baza la aceea firma,adica sa fie angajat cu 4 ore dar sa aiba functia de baza la aceea ... (vezi toată discuția)
Declaratia 112 ajutor va rog daniela86 daniela86 Buna ziua Va rog din suflet sa ma ajutati cu o problema referitoare la aceasta declaratie 112. Am o colega in prenatal toata luna si ii acord si 15% ... (vezi toată discuția)