Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca pentru administrator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca pentru administrator

Sunt presedintele unei asociatii de proprietari si vreau sa intocmesc uncontract de munca administratorului.
Conditiile sunt urmatoarele:
-administratorul este pensionar (deci nu plateste somaj);
-sunt putine apartamente si am nevoie sa lucreze numai 4 ore/saptamana;
-n-am facut niciodata un contract de munca.
Ce trebuie sa fac? Adica:
-i-au un contract (model) de la ITM sau il fac eu?;
-cum scriu salariul? Numarul de ore pe luna x 3,94 lei (cat este ora acum)?;
-in cate exemplare il fac?;
-in declaratia 112 apar 4, 6 sau 8 ore pe zi. Cum fac cu declaratia? Scriu o
ora pe zi si gata?
Multumesc,
Sorin
Buna seara.
Da, descarcati de pe orice site -itm un contract de munca in alb si il completati.
Puteti pune 4 ore pe saptamana.
Contractul il faceti in 2 exemmplare, unul la dosar salariat si unul il datii salariatului.
Nu uitati sa il inregistrati in REVISAL cu minim o zi inainte de a incepe treaba.
In 112 il trecti pensionar, neasigurat la somaj si fara baza de calcul la fond garantare.
Multumesc pentru raspuns. A mai ramas o singura intrebare. Cea cu salariul. Il platesc dupa numarul de ore sau n-am voie sa scad sub salariul minim pe economie?
Trebuie sa ii treceti salariul pe contract aferent la 4 ore saptamana.
Popa Adrian, Contabil