avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 902 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Sistarea furnizarii apei reci
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Sistarea furnizarii apei reci

Buna ziua,
Care sunt pasii legali prin care eu, presedinte al asociatiei, pot opri apa rece unui proprietar tinand cont de urmatoarele conditii:
-proprietarul nu a mai platit intretinerea de ani de zile;
-locuieste la ultimul etaj si desi, tevile trec prin locuinte, se poate opri apa din
ghena proprietarului de la etajul anterior?
Multumesc,
Tudora Sorin-Claudiu
Cel mai recent răspuns: johnpescar , utilizator 09:38, 3 Martie 2011
Avand in vedere situatia expusa,comitetul executiv are caderea sa dispuna masurile necesare prin care ,initial notificati proprietarul in cauza ,cu termen concret privitor la obligatiile ce ii revinsa
Daca mentionati neplata intretinerii de ani de zile,de ce nu a-ti desfasurat demersurile legale in instanta de recuperare restante?
Multumesc pentru raspuns dar nu ma-ti lamurit.
S-o luam pe rand:
-nu l-am dat in judecata ca nu-mi primeste nimeni dosarul ca n-am extrasul din
cartea funciara;
-l-am notificat de ne-a venit rau si-l doare in partea dorsala;
-eu am intrebat care-i calea legala ca nu pot intra in apartament la cel de sub el,
de capul meu.
Nu sunteti asociatie de proprietari?
sorin2tudora a scris:

Multumesc pentru raspuns dar nu ma-ti lamurit.
-nu l-am dat in judecata ca nu-mi primeste nimeni dosarul ca n-am extrasul din
cartea funciara;
-l-am notificat de ne-a venit rau si-l doare in partea dorsala;
-eu am intrebat care-i calea legala ca nu pot intra in apartament la cel de sub el,
de capul meu.


1-Va rugam ,pentru a primi raspunsuri care sa produca o solutionare favorabila furnizati date esentiale.
2-Pentru a solutiona problema cu care va confruntati trebuie sa stapaniti dispozitiile in vigoare ,care :
Art 15 din L nr 230/2007 Cu un preaviz de 5 zile,proprietarul este obligat sa accepte in apartamentul sau in spatiul sau al unui delegat al asocaitiei,atunci cand este necesar sa se inspecteze,sa se repare ori sa se inlocuiasca elmente din proprietatea comuna,la care se poate avea acces numai din respectivul apartament sau spatiu
Fac exceptie cazurile de urgenta ,cand accesul se poate face fara preaviz
2-Pentru actionare in instanta cu scopul recuperarii debitelor acumultae la asocaitia de locatari/proprietari,procedura legala nu solicita extras de carte funciara
Dispozitii legale in favoarea solutionarii pozitive exista;in speta fiind vorba despre instalatie comuna alimentare cu apa,reprezentantii legali ai imobilului au obligatia sa desfasoare demersurile legale,pentru a identifica defectiunea , a o remedia pentru a asigura buna functionare a acesteia
Ultima modificare: Miercuri, 6 Octombrie 2010
ynocentta, utilizator
Articolul 15 nu are in vedere blindarea coloanelor comune de apa pentru scoaterea unui apartament de la primirea apei, ci reparatia acestora sau inspectarea instalatiei pentru depistarea unor eventuale stricaciuni......

Alte discuții în legătură

Oprire apa DoruTudor DoruTudor Buna ziua. Locuiesc intr-un bloc de 10 etaje cu 88 de apartamente. Am avut nenorocul de a locui perete in perete cu un vecin rauplatnic. Nu locuiesc de mult ... (vezi toată discuția)
Stop utilitati SimonaBardea SimonaBardea Buna ziua! Avem un proprietar care are restanta la intretinere peste 2000 ron si locuieste la etajul 4 (ultimul etaj) si am vrea sa stim daca putem sa ii ... (vezi toată discuția)
Debransare gaz la centrala de bloc cathy1220 cathy1220 Buna ziua, Am nevoie de sfatul dvs: Am cumparat de curand un apartament intr-un bloc nou care are centrala de bloc. De cateva zile s-a taiat gazul la ... (vezi toată discuția)