avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 921 soluții astăzi
Forum Activitate L.Sorina

Activitate L.Sorina

Răspuns la discuția pensie alimentara
Tocmai asta ziceam eu nu am cerut nimic de la fostul sot el asa a vrut insa a precizat ca ne va ajuta cu ce poate .Da eu am fost deacord nu vreau sa ma disculp ,sunt o persoana puternica si credeti-ma ca as fii vrut si vreau incontinuare sa ma descurc fara nici un fel de ajutor din partea lui.Faptul ca el a dat acei bani este de apreciat si respect acest lucru, insa intrebarile mele erau daca mai am dreptul sa cer pensie alimentara pentru copil, eu nu am senmat nimic pt acei bani absolut nimic crezand si sper incontinuare ca se va gandii singur ca acest pitic pe care sustine ca ii este drag si eu il cred nu este de vina ca noi ne-am despartit.
am decis sa ramanem in relatii bune de dragul copilului desi cat de bune pot fii daca copilul nu l-a vazut de la 4 anisori acum are 8 .
Ii spun mereu ca nu imi este usor ca nu ma descurc sau ca ma descurc in unele luni la limita la care el imi spune (inteleg,te cred) .stiam sau doar din auzite stiam ca tatal este obligat sa platesca pensie alimentara iar daca vrea sa mai ajute este liber sa o faca.
Si la replica data ca mi so dat destul in 4 ani .... este cam greu de cantarit avand in vedere ca el a avut un scop urat de a pleca si de a ramane acolo iar noi din prima ora de dupa div am ramas impreuna cu speranta ca va face cum a spus ca revine si ne recasatorii .Doar ca eu am spus ajunge ori vii acasa ori ramai la care mi s-a spus "faci ce vrei nu esti obligata sa ma astepti" .
in concluzie eu atat am vrut sa stie daca copilul mai are dreptul la pensie alimentara daca va fii cazul si chiar voi fii disperata sa stiu pe ce drum sa o iau ,,,,nu de alta insa fostul sot mi-a cerut sa ii fac un act cum ca nu mai pretindem nimic de la el la care i-am zis ca eu si daca vreau nu mai pot pretinde nu am dreptul dar copilul e al nostru si asa va ramane .
multumesc pt raspunsuri !
AVLIL respectele mele
Răspuns la discuția pensie alimentara
DA vad ca nu intelegeti dvs ca de fapt eu nu i-am cerut banii cei 400 mil, nu mi-a trimis bani sa ma intretina doar ca a vrut sa stau acasa sa ma minta incontinuu ca se va reintoarce si eu cuminte o sa il astept in speranta ca ne vom recasatorii ...cu actualul sot oricum imi luam casa deci nu era vb sa il fii obligat eu invreun fel sa imi ea casa .Am divortat sa poata merge el acolo si eu chiar l-am crezut ca se va reintoarce asa ca stimata doamana daca voiati sa imi raspundeti la intrebare imi raspundeati strict la intrebarile mele nu la ce nu am intrebat doarece eu nu am zis ca nu ii trimit certificatul lui de nastere care cu buna credinta el le-a lasatt la mine nu le-am furat ,pt ca locuiam impreuna ....eu ma gandeam la copil si daca poate sa mi-l ia atata tot insa stimata Doamna sunt chestii la care imi dati un raspuns fara sa va intreb si imi dati imipresia ca ma judecati, nicidecum un om care sa apere .Puteati sa imi ziceti strict daca am dreptul sa cer pensia alimentara desii eu am spus ca nu as vrea sa ii fac vreun rau , insa se pare ca dvs aveti impresia ca eu am ceva daca omul isi face acte ceia ce nu am spus nici o clipa . DE la ce ma intereseaza pe mine pana la a-mi calcula o doamna ce si cat am primi,t nu ca nu as fii primit dar intrebarea mea era alta de fapt .
Nu l-am strans la usa sa imi dea bani poate so fii simtit vinovat insa eu i-amz is clar si eu am luat 600 mil din banca asta nu inseamna ca nu mai am grija de copil nu ii ofer tot ce pot ,daca ar fii dupa cum ganditi dvs stimata doamna ar trbuii ca un parinte daca reuseste sa ii dea la copil o perina si un acoperis este gata mare major si asa mai departe .
Răspuns la discuția pensie alimentara
inca o intrebare > Fostul sot poate sa ma ameninte ca imi ea copilul in cazul in care el ar avea o situatie mai buna? desii la mine nu ii lipseste nimic . in plus nu ne-am luptat pt el pt copil , a fost deacord sa mi-l lase mie ,Iar bunuri nu am avut de impartit am stat in chirie si dupa divort .
Răspuns la discuția pensie alimentara
ok multumesc pt raspunsuri tare as vrea sa stiu mai multe daca ,noi asa stim ca munceste la negru dar nici nu indraznesc sa il intreb cum poate sa muncesca la negru sau pt ce anume ii trebuie certificatul lui de nastere acolo legalizat si tradus.fiind sofer de tir strabate america in lung si in lat de 4 ani nu il legitimeaza nimeni? Primeste bani pe card ca doar ell zice ba ca nu io intrat banii inca ba ca nu are ba ca ne-a dat destul.
intrebare: daca noi am divortat in 2004 si pe sentinta scrie ca el trebuie sa platesca cat era atunci 1.6mil lei vechi dar noi urmatorii ani nu am fost despartiti doar am divortat si el a plecat nu a mai venit ,banii care i-a trimis cat a trimis el poate zice ca au fost pensie alimentara ?
poate zice ca atata timp cat a trimis sunt pentru toata viata copilului?Poate sa imi impuna asa ceva?
Răspuns la discuția pensie alimentara
ii trebuie certificatul lui sa il trimit nu al copilului si da in sentinta de divort este trecuta suma de pe atunci 1,6mil lei vechi .Si da am adresa lui ...oare cat m-ar costa sa pot sa fac toate aceste lucruri?
Buna !
Am si eu o problema .Tatal copilului meu este in America .Am divortat de comun acord in 2004 .Copilul mi s-a incredintat mie , insa dupa divort ne-am impacat insa nu ne-am mai recasatorit.El a plecat din tara cu contract de munca in 2005 pe 6 aluni dupa care s-a reintors pentru 4 aluni.A plecat din nou pe 8 luni dupa care a ramas acolo iar eu l-am asteptat 3 ani. In toti acesti ani cat eu l -am a steptat a trimis bani pt chirie si tot ce era de platit insa eu am insistat sa vina acasa el nu a vrut nici in ruptul capului.Am hotarat sa ma angajez pt ca in 4 ani de asteptare eu am stat acasa.m-am angajat acum un an si cateva luni .Pretinde si pretindea ca este acolo la negru dupa ce i-a expirat contractul si ca sa ii cer orice numai sa vina acasa sa nu ii cer.Nu am mai cerut nimc mi-am vazut de copil si de serviciu , chiar mi-am refacut viata .
La cateva luni sau mai bine zis in aprilie el a venit cu o oferta : sa ma ajute sa iau un apartament pe care oricum cu sotul actual intentionam sa il luam in rate bineinteles .
Fostul sot imi propunea sa platesca el tot apartamentul sa imi faca acte cum ca nu ma va scoate din casa 15 ani iar eu nu am fost deacord am 33 de ani si nu imi convenea sa ajung pe strada dupa 15 ani.Apoi s-a oferit sa imi dea 400 mil iar restul i-am luat noi din banca insa ca eu sa nu pretind apoi pensie alimentara ca ne va ajuta cat si cand o sa poata.Ajutatul insa viine si nu vine trebuie sa ma rog sa imi trimita la copil 100 dolari pt ca nu ma descurc avem 2 salarii rate si in plus platesc si bona sa pot muncii.Eu nu am nici un act ca nu mai pretind pensie pentru copil si insist mereu cu rugaminti sa ma ajute sau sa gasesca o cale sa ma inteleaga pt ca eu nu imi educ copilul cand pot si cum pot eu trebuie sa il cresc si sa il educ.
Stiu ca as putea sa il dau in judecata insa nu vreau sa ii fac rau daca este la negru poate ca ar fii cautat si ar trebuii sa vina acasa .Ce nu imi explic este ca nu stiu cum este la negru el este sofer pe tir de 4 ani ,are card si banii ii intra pe card, si-a luat masina in rate, si acum de curand imi cere sa ii trimit certificatul de nastere tradus si legalizat nu am intrebat la ce ii trebuie.Sentinta lui de div este la mine buletinul din romania este expirat. Nu ii cer mult pt el care singur spune ca 100 de dolari nu il afecteaza doar ca m-a ajutat destul. Ajutati-ma va rog ce as putea sa fac si cum?
multumesc
Răspuns la discuția decadere din drepturi parintesti
dar nu am afirmat eu ca am 9,9 roni pensie alimentara :) in sentinta de div de acum 5 ani scrie clar ca am dreptul la 25% din venitul sotului .
acum ma mai gandesc daca tot asa continua inca 1-2 luni cred ca am sa actionez
acum sunt sigura ca o sa mai intreb cate ceva in cazul in care am nevoie:)
multumesc
Răspuns la discuția decadere din drepturi parintesti
stimate domn nici nu stiu cum sa va multumesc ca mi-ati raspuns atat de detaliat la intrebarile mele si eu va doresc succes in tot ce va doriti


multumesc

Sorina.L
:) eu nu vreau nicidecum sa fac ca tatal sa nu mai fie parinte ... insa imi cerea un act de garantie ca nu mai vrem sau nu mai pretindem nimic de la el.... iar cu plangerea el fiind in america nush daca as avea vreo seansa


multumesc mult pt raspuns


Buna seara !
Am un baiat de 8 ani ,tatal biologic este plecat in America de cativa ani .in sentinta de la divort scrie ca are obligatia sa plateasca pensie alimentara copilului .legal a platit doar un an sau cam asa ceva dupa care el a plecat din tara ,a trimis bani copilului pana de cateva luni insa un fel de ajutor nu pensie alimentara .A incetat sa mai trimita de cateva luni iar in plus cere un act sau mi-a cerut un act cum ca nu mai pretindem nimik de la el cu mentiunea ca ne-a ajutat destul ,citez cuvintele lui (o garantie ) dar garantie la ce nu zice decat ca trebuie sa isi faca viata si ca, putem discuta despre orice dar nu sa mai trimita bani.Daca el este acolo si eu aici il pot decadea din drepturi? mentionez ca el este dupa spusele lui la munca la negru acolo de 4 ani.....

multumesc