Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... decadere din drepturi parintesti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

decadere din drepturi parintesti

Sora mea are un copil de 10 ani,iar tatal biologic nu se ntereseaza de el si nu plateste pensie alimentara(nici nu a platit).sora mea s-a casatorit si doreste ca acest copil sa poarte numele actualului sot.Poate sa-l dea in judecata pentru neplata pensiei si sa-i ia dreptul de tata.ce motive sau cum trebuie sa procedeze ca sa obtina acest lucru.mentionez ca numele copilului este al tatalui biologic.cum se procedeaza in acest caz?
Sotul actual a surorii Dvs. poate sa ceara adoptia copilului. Pentru adoptie este necesar acordul tatalui biologic. Daca acesta din urma nu vrea sa fie de acord cu adoptie, atunci puteti sa-i explicati, ca faceti o plangere penala pentru infractiunea de Abandon de Familie si o actiune civila pentru a recupera intretinerea restanta in ultimii trei ani -- cred ca puteti sa-l convingeti.
Dvs. puneti deja in discutie mai multe subiecte:
1. neplata pensiei de intretinere de catre fostul sot si obligarea acestuia la plata pensiei (care poate imbraca, in conformitate cu relatarea dvs., chiar un spect penal);
2. schimbarea numelui copilului, care se poate face numai in anumite conditii legale (vezi Decretul 31/1954, dar si Legea 272/2004 privind protectia si promovarea drepturilor copilului si mai ales Legea 273/2004 privind regimul juridic al adoptiei-mai ales ca vreti ca acest copil sa ia numele actualului sot; adoptia presupune si un acord formal al parintilor firesti) ai copilului).
Aspectele problemelor, dar si relativa complexitate a procedurilor necesare rezolvarii acestora ma determina sa va indic o consultare si asistenta juridica de specialitate si nu numai simple raspunsuri pe acest forum (care nu pot elucida eficace toate detaliile si mai ales desfasurarea procedurala concreta a problemei dvs.).
Va stau la dispozitie si astept detalii referitoare la:
- prioritatea rezolvarii problemelor (ce anume doriti mai intai, sau daca doriti rezolvarea tuturor problemelor etc.);
- aspecte concrete ale incredintarii copilului (daca v-a fost incredintat la divort, drepturile de vizita ale fostului sot etc.);
- aspecte concrete asupra situatiei fostului sot (de ex. daca este sau nu pus sub interdictie, daca este sau nu in tara, daca si-ar da acordul pt. infiere etc.);
- aspecte concrete asupra divortului (data si motivele pronuntarii).
Nu uitati insa recomandarea mea asupra necesitatii asistentei juridice pentru demararea procedurilor juridice concrete.
1. sora dvs va putea sa faca plangere penala ex-sotului pt savarsirea infr de abandon de familie.
conform art. 305 C.fam., neplata cu rea-credinta timp de doua luni a pensiei de intretinere , stabilita pe cale judecatoreasca se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amenda .
2. actualul sot daca doreste, poate proceda la adoptia copilului dvs.
dar pt aceasta , este nevoie de acordul expres al tatalui minorului .
3. daca sanatatea sau dezvoltarea fizica a copilului este primejduita prin felul de exercitare a drepturilor parintesti, prin purtarea abuziva sau prin neglijenta grava in indeplinirea indatoririlor de parinte , instanta de judecata poate dispune decaderea parintelui din drepturile parintesti .
citarea parintilor si a autoritatii tutelare este obligatorie in acest caz .
roxanel a scris:

1. sora dvs va putea sa faca plangere penala ex-sotului pt savarsirea infr de abandon de familie.
conform art. 305 C.fam., neplata cu rea-credinta timp de doua luni a pensiei de intretinere , stabilita pe cale judecatoreasca se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amenda .
2. actualul sot daca doreste, poate proceda la adoptia copilului dvs.
dar pt aceasta , este nevoie de acordul expres al tatalui minorului .
3. daca sanatatea sau dezvoltarea fizica a copilului este primejduita prin felul de exercitare a drepturilor parintesti, prin purtarea abuziva sau prin neglijenta grava in indeplinirea indatoririlor de parinte , instanta de judecata poate dispune decaderea parintelui din drepturile parintesti .
citarea parintilor si a autoritatii tutelare este obligatorie in acest caz .

Buna seara !
Am si eu o situatie similara : un baiat de 8 ani ,tatal biologic este plecat in America de cativa ani .in sentinta de la divort scrie ca are obligatia sa plateasca pensie alimentara copilului .legal a platit doar un an sau cam asa ceva dupa care el a plecat din tara ,a trimis bani copilului pana de cateva luni insa un fel de ajutor nu pensie alimentara .A incetat sa mai trimita de cateva luni iar in plus cere un act sau mi-a cerut un act cum ca nu mai pretindem nimik de la el cu mentiunea ca ne-a ajutat destul ,citez cuvintele lui (o garantie ) dar garantie la ce nu zice decat ca trebuie sa isi faca viata si ca, putem discuta despre orice dar nu sa mai trimita bani.Daca el este acolo si eu aici il pot decadea din drepturi? mentionez ca el este dupa spusele lui la munca la negru acolo de 4 ani.....

multumesc
L.Sorina a scris:

roxanel a scris:

1. sora dvs va putea sa faca plangere penala ex-sotului pt savarsirea infr de abandon de familie.
conform art. 305 C.fam., neplata cu rea-credinta timp de doua luni a pensiei de intretinere , stabilita pe cale judecatoreasca se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amenda .
2. actualul sot daca doreste, poate proceda la adoptia copilului dvs.
dar pt aceasta , este nevoie de acordul expres al tatalui minorului .
3. daca sanatatea sau dezvoltarea fizica a copilului este primejduita prin felul de exercitare a drepturilor parintesti, prin purtarea abuziva sau prin neglijenta grava in indeplinirea indatoririlor de parinte , instanta de judecata poate dispune decaderea parintelui din drepturile parintesti .
citarea parintilor si a autoritatii tutelare este obligatorie in acest caz .

Buna seara !
Am si eu o situatie similara : un baiat de 8 ani ,tatal biologic este plecat in America de cativa ani .in sentinta de la divort scrie ca are obligatia sa plateasca pensie alimentara copilului .legal a platit doar un an sau cam asa ceva dupa care el a plecat din tara ,a trimis bani copilului pana de cateva luni insa un fel de ajutor nu pensie alimentara .A incetat sa mai trimita de cateva luni iar in plus cere un act sau mi-a cerut un act cum ca nu mai pretindem nimik de la el cu mentiunea ca ne-a ajutat destul ,citez cuvintele lui (o garantie ) dar garantie la ce nu zice decat ca trebuie sa isi faca viata si ca, putem discuta despre orice dar nu sa mai trimita bani.Daca el este acolo si eu aici il pot decadea din drepturi? mentionez ca el este dupa spusele lui la munca la negru acolo de 4 ani.....

multumesc

Sorina.L