avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 872 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

Buna !
Am si eu o problema .Tatal copilului meu este in America .Am divortat de comun acord in 2004 .Copilul mi s-a incredintat mie , insa dupa divort ne-am impacat insa nu ne-am mai recasatorit.El a plecat din tara cu contract de munca in 2005 pe 6 aluni dupa care s-a reintors pentru 4 aluni.A plecat din nou pe 8 luni dupa care a ramas acolo iar eu l-am asteptat 3 ani. In toti acesti ani cat eu l -am a steptat a trimis bani pt chirie si tot ce era de platit insa eu am insistat sa vina acasa el nu a vrut nici in ruptul capului.Am hotarat sa ma angajez pt ca in 4 ani de asteptare eu am stat acasa.m-am angajat acum un an si cateva luni .Pretinde si pretindea ca este acolo la negru dupa ce i-a expirat contractul si ca sa ii cer orice numai sa vina acasa sa nu ii cer.Nu am mai cerut nimc mi-am vazut de copil si de serviciu , chiar mi-am refacut viata .
La cateva luni sau mai bine zis in aprilie el a venit cu o oferta : sa ma ajute sa iau un apartament pe care oricum cu sotul actual intentionam sa il luam in rate bineinteles .
Fostul sot imi propunea sa platesca el tot apartamentul sa imi faca acte cum ca nu ma va scoate din casa 15 ani iar eu nu am fost deacord am 33 de ani si nu imi convenea sa ajung pe strada dupa 15 ani.Apoi s-a oferit sa imi dea 400 mil iar restul i-am luat noi din banca insa ca eu sa nu pretind apoi pensie alimentara ca ne va ajuta cat si cand o sa poata.Ajutatul insa viine si nu vine trebuie sa ma rog sa imi trimita la copil 100 dolari pt ca nu ma descurc avem 2 salarii rate si in plus platesc si bona sa pot muncii.Eu nu am nici un act ca nu mai pretind pensie pentru copil si insist mereu cu rugaminti sa ma ajute sau sa gasesca o cale sa ma inteleaga pt ca eu nu imi educ copilul cand pot si cum pot eu trebuie sa il cresc si sa il educ.
Stiu ca as putea sa il dau in judecata insa nu vreau sa ii fac rau daca este la negru poate ca ar fii cautat si ar trebuii sa vina acasa .Ce nu imi explic este ca nu stiu cum este la negru el este sofer pe tir de 4 ani ,are card si banii ii intra pe card, si-a luat masina in rate, si acum de curand imi cere sa ii trimit certificatul de nastere tradus si legalizat nu am intrebat la ce ii trebuie.Sentinta lui de div este la mine buletinul din romania este expirat. Nu ii cer mult pt el care singur spune ca 100 de dolari nu il afecteaza doar ca m-a ajutat destul. Ajutati-ma va rog ce as putea sa fac si cum?
multumesc
Aflati adresa lui legala si... actiune in instanta! Sau poate deja aveti o hotarare, in cea de divort ce suma e?
Ca sa cereti executarea insa, va fi ceva chin, depinde daca are ceva bunuri in tara sau nu.
Ii trebuie certificatul de nastere, tradus si legalizat, al copilului, oare pentru deducere de impozit din salar ????? :D Dar atunci clar ca nu lucreaza la negru, ca altfel nu i-ar trebui pentru asa ceva. Oricum, de atata vreme ... nu cred sa lucreze la negru, si certificatul ii trebuie sigur pentru ceva proceduri, legate de bani, cum ca el ar avea in intretinere un copil, :-/ oare pentru ce anume?!
Numai pe cale legala il mai puteti obliga la plata pensiei alimentare, daca el nu trimite cat de cat regulat banii, inca nici asta nu e o garantie ca apoi ii va trimite regulat, dar e ceva alb negru pe hartie.
ii trebuie certificatul lui sa il trimit nu al copilului si da in sentinta de divort este trecuta suma de pe atunci 1,6mil lei vechi .Si da am adresa lui ...oare cat m-ar costa sa pot sa fac toate aceste lucruri?
NU putem sti... depinde de avocat sau daca e fara... daca isi alege domnul adresa in tara ori ba etc.
Depaseste deja puterea unui forum.
ok multumesc pt raspunsuri tare as vrea sa stiu mai multe daca ,noi asa stim ca munceste la negru dar nici nu indraznesc sa il intreb cum poate sa muncesca la negru sau pt ce anume ii trebuie certificatul lui de nastere acolo legalizat si tradus.fiind sofer de tir strabate america in lung si in lat de 4 ani nu il legitimeaza nimeni? Primeste bani pe card ca doar ell zice ba ca nu io intrat banii inca ba ca nu are ba ca ne-a dat destul.
intrebare: daca noi am divortat in 2004 si pe sentinta scrie ca el trebuie sa platesca cat era atunci 1.6mil lei vechi dar noi urmatorii ani nu am fost despartiti doar am divortat si el a plecat nu a mai venit ,banii care i-a trimis cat a trimis el poate zice ca au fost pensie alimentara ?
poate zice ca atata timp cat a trimis sunt pentru toata viata copilului?Poate sa imi impuna asa ceva?

Alte discuții în legătură

Buna seara... L.Sorina L.Sorina nu stiu cum sa fac sa primesc raspunsuri pe care nu le stiu in legatura cu dreptul copilului care imi este incredintat spre crestere si educare dar tatal este ... (vezi toată discuția)
Decadere din drepturi parintesti crystyna80 crystyna80 Sora mea are un copil de 10 ani,iar tatal biologic nu se ntereseaza de el si nu plateste pensie alimentara(nici nu a platit).sora mea s-a casatorit si doreste ... (vezi toată discuția)
Mostenire, divort, copil minor mihaelamihaelamihaela mihaelamihaelamihaela Recasatorita de 4ani, cu copil 3ani, locuim impreuna in apartamentul soacrei actuale cu ceilalti 2 copii (din casatoria mea anterioara si ramasa vaduva timp de ... (vezi toată discuția)