avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Activitate boabausa

Activitate boabausa

ART. 1.090
Cotitatea disponibilă specială a soţului supravieţuitor
(1) Liberalităţile neraportabile făcute soţului supravieţuitor, care vine la moştenire în concurs cu alţi
descendenţi decât cei comuni lor, nu pot depăşi un sfert din moştenire şi nici partea descendentului care a primit
cel mai puţin.
(2) Dacă defunctul nu a dispus prin liberalităţi de diferenţa dintre cotitatea disponibilă stabilită potrivit art.
1.089 şi cotitatea disponibilă specială, atunci această diferenţă revine descendenţilor.
Buna ziua,
E adevarat ca nu am dat prea multe indicii in discutie, donatia nu e scutita de raport, deci ea va reveni la masa succesorala. Nu-mi doresc renuntarea la mostenire pentru a pastra liberalitatea primita, voiam doar sa ma informez daca bunurile proprii sunt socotite impreuna cu bunurile comune la masa succesorala, neexistand nici o conventie matrimoniala intre tatal meu defunct si sotia supravietuitoare.
Sunt de-acord cu testamentul, dar am inteles ca el acopera doar 1/4 din mostenire.In afara de rezerva,pe mine ma intereseaza diferenta dintre cotitatea disponibila ordinara si cotitatea disponibila.
Bunurile proprii ale decedatului au regim separat la dezbaterea succesiunii, in comparatie cu bunurile comune?
Situatia e in felul urmator: sotie supravietuitoare, legatara universala, si 2 descendenti din prima casatorie.
Din masa succesorala fac parte bunuri comune si bunuri proprii,Cum se aplica cotele?
Buna ziua, daca eu si sora mea, descendente din prima casatorie am primit de la tatal defunct 50000 euro de fiecare, din averea mostenita de la bunicul patern, sotia supravietuitoare poate cere raportul donatiilor sau sntem scutite de raport
Daca sunt mostenitor rezervatar descendent din prima casatorie si sotia supravietuitoare este legatar universal si detine in prezent posesia mostenirii, care dintre noi are ,de fapt, dreptul la sezina