avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 990 soluții astăzi
Forum Activitate Marie_Ann

Activitate Marie_Ann

Răspuns la discuția inselaciune pe internet
Nu si daca esti om cu capul pe umeri si stii unde sa te uiti!Dar totusi firma cu care ati facut tranzactia stiti unde este sau numele ei date ale firmei. In principiu m-am gandit ca ati putea vorbi cu cei de la banca poate reusiti sa blocati cumva acei bani asta daca ati facut tranzactia prin intermediul unei banci ca altfel nu vad cum ati tranzactionat o suma asa de mare. Va sustin fiindca sotul meu face des cumparaturi de pe internet iar toate tranzactiile care s-au desfasurat in afara tarii s-au facut prin intermediul pay pall-ului si a cumparat produse chiar si din America si totul a fost in regula. V-am sfatuit sa alegeti paypall deoarece in cazul de frauda blocheaza contul celui care a facut frauda iar banii raman in contul dvs pana nu primiti produsul dar in schimb nu-i puteti utiliza (raman blocati pt a efectua acea plata)
Răspuns la discuția inselaciune pe internet
Recunosc ca ati facut o mare greseala ca v-ati crezut in acea firma. Pe viitor pentru a face tranzactii on line incercati paypall este mai sigur. Pana una alta va doresc mult succes pentru a recupera banii.Iar masini bune si ieftine se gasesc si ca sa va informez si in Romania, de ex daca veniti in Bucuresti la targul de masini cu siguranta ati fi gasit o masina bunicica.
Răspuns la discuția inselaciune pe internet
Daca spuneti ca ati efectuat plata prin internet ar trebui sa aveti o factura ceva sau o dovada cum ca ati platit pentru acel autoturism, iar cu acele dovezi puteti merge sa faceti o plangere la protectia consumatorului. Cam asta cred ca ar putea fi primele masuri pe care le puteti lua in momentul de fata.
Răspuns la discuția Refuz la vama
Din pacate nu am reusit deoarece insista ca imi trebuiesc datele unei firme si codul CAEN parca din ce am inteles pentru a putea trece de vama. Desi cei din China mi-au trimis factura proforma dar pentru cei de la vama problema este 200 de bucati :D
In acelasi timp cei din China spuneau ca incearca sa vorbeasca cu cei de la DHL poate solutioneaza cumva pentru a nu se intoarce marfa la el. Cei de la vama se gandesc ca vreau sa fac bisnita dar piesele acestea sunt pt sotul meu. El este electronist si face aplicatii proprii pe anumite montaje electronice si se pregateste si pentru licenta deoarece studiaza inginerie manageriala,iar aceste lucruri sunt esentiale pentru el. Si din pacate nu reusesc sa gasesc pe nimeni sa ma ajute cu datele firmei desi absolut totul este deja achitat. Daca mai aveti vreo idee sau ceva care sa aduca la o solutie este binevenita oricand.
Discuție Refuz la vama
Buna seara!
Am cumparat niste piesulite din China ca numar 200 bucati si au fost trimise prin DHL. Problema este ca cei de la vama au spus ca eu pentru a ridica coletul trebuie sa fiu persoana juridica ca nu pot ca si persoana fizica sa cumpar asemenea cantitate desi ca si dimensiune este cat maxim 3-4 pachete de tigari. Spuneti-mi va rog ce pot face in aceasta privinta deoarece m-au anuntat ca ma vor contacta maine pentru ultima oara dupa care vor returna pachetul catre expeditor.

Va multumesc si astept un raspuns cat de curand.
Răspuns la discuția TVA pe cumpararea unui produs
Deoarece acel produs este deja utilizat iar pentru acest fapt ma gandeam ca as fi putut beneficia de acel TVA redus.
Răspuns la discuția TVA pe cumpararea unui produs
Am omis sa spun ca nu am firma si cum as putea sa beneficiez de acel TVA redus care se aplica atat in Italia cat si in Romania si in alte tari atat europene cat si din afara Europei
Buna seara, sunt o persoana publica si doresc sa cumpar un aparat din Italia de la o firma, doar ca mi s-a spus ca pe langa transport trebuie sa platesc si 20% TVA. As dori sa ma lamureasca cineva cum este cu plata TVA deoarece stiu ca aceasta taxa este inclusa in pretul produsului achizitionat.
Răspuns la discuția Contract de garantie
As dori cel putin o opinie despre aceste clauze,as dori sa stiu daca nu risc prea mult sau daca se merita sa ma anagajez sau nu.
Buna ziua, Doresc sa ma angajez la o companie unde mi s-a oferit un contract de garantie unde trebuie sa am doi giranti. Nelamurirea mea este urmatoarea: "Pentru acoperirea prejudiciului,gestionarul si girantii raspund cu bunurile proprii,cu exceptia celor care nu pot face obiectul executarii silite,potrivit art.406 din Codul de procedura civila". Eu as dori sa stiu daca in caz de prejudicii care ar fi obiectele pe care ei le pot executa deoarece persoanele care vor fi giranti sunt proprietari de locuinte(mama si viitorul sot)