Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA pe cumpararea unui produs
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA pe cumpararea unui produs

Buna seara, sunt o persoana publica si doresc sa cumpar un aparat din Italia de la o firma, doar ca mi s-a spus ca pe langa transport trebuie sa platesc si 20% TVA. As dori sa ma lamureasca cineva cum este cu plata TVA deoarece stiu ca aceasta taxa este inclusa in pretul produsului achizitionat.
Am omis sa spun ca nu am firma si cum as putea sa beneficiez de acel TVA redus care se aplica atat in Italia cat si in Romania si in alte tari atat europene cat si din afara Europei
Aveti calitatea de consumator final, fiind persoana fizica, deci locul de impozitare (TVA) este la furnizor, adica in Italia. Din ce relatati nu rezulta de ce acel aparat ar beneficia de un regim de TVA redus.
Deoarece acel produs este deja utilizat iar pentru acest fapt ma gandeam ca as fi putut beneficia de acel TVA redus.