avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1230 soluții astăzi
Forum Activitate Lucian Croitoru

Activitate Lucian Croitoru

Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
Fă-ți schițe și conspecte. Eu așa am învățat partea specială la procedură. În fine, eu așa rețin mai ușor.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
Ca sa urmati ursurile INPPA trebuie sa va inscrieti in barou. Ca sa va inscrie aia aveti nevoie de contractul de colaborare sau de salarizare in interiorul profesiei incheiat cu maestru. Concluzia se impune: nu exista alternativa - fie avocat indrumator, fie INPPA. Maestrul e o conditie sine qua non, indiferent ce modalitate de ”traversare” a stagiului alegeti.
Un avocat stagiar care are un contract de colaborare cu o forma de organizare a profesiei (un cabinet individual, de exemplu) poate sa aiba dreptul la clientela personala? Articolul 205/1 din Statut zice:
„Art. 205/1. — (1) Avocatul colaborator nu are dreptul de a
avea clientelă personală în afara formei de exercitare a profesiei
la care colaborează.
(2) Orice client personal trebuie adus la cunoștința avocatului
titular/coordonator al formei de exercitare a profesiei la care
avocatul colaborator își desfășoară activitatea.
(3) Lucrările profesionale efectuate pentru clientela
personală a avocatului colaborator se vor efectua prin
intermediul formei de exercitare a profesiei, iar în contractul de
asistență juridică se va menționa expres caracterul de «client
personal» al avocatului colaborator.
(4) Rezultatele financiare obținute de avocatul colaborator
din contractele încheiate pentru clienții personali (onorariile) vor
fi încasate integral sau parțial de avocatul colaborator, după caz,
în raport de clauzele contractului de colaborare, fără a se afecta
în niciun mod cuantumul retrocedărilor lunare de onorarii,
prevăzute în contractul de colaborare.
(5) Titularii sau avocații coordonatori ai formelor de exercitare
a profesiei sunt obligați să permită avocatului colaborator
tratarea clientelei personale, în condițiile prevăzute în contractul
de colaborare.
(6) Pentru clientela personală și activitatea desfășurată în
cadrul asistenței judiciare a baroului, avocatul colaborator va
utiliza ștampila personală, aprobată de forma de exercitare a
profesiei, pe care se inscripționează mențiunea «avocat
colaborator». Ștampila personală a avocatului colaborator poate
fi confecționată și utilizată numai cu acordul formei de exercitare
a profesiei, cu respectarea anexei nr. XXI, care se aplică în mod
corespunzător.
(7) În activitatea desfășurată pentru clientela personală,
avocatul colaborator este răspunzător personal față de client și
are obligația de a nu prejudicia forma de exercitare a profesiei
căreia avocatul colaborator îi aparține. În acest scop, în
contractul de colaborare se poate prevedea ca, pentru tratarea
clientelei proprii prin forma de exercitare a profesiei, avocatul
colaborator să încheie o asigurare de răspundere civilă
profesională pentru acoperirea eventualelor prejudicii aduse
formei de exercitare a profesiei căreia îi aparține și care să
precizeze cuantumul riscului asigurat, distinctă de asigurarea
pentru răspundere profesională prevăzută de art. 40 din Lege.
(8) Pentru activitatea desfășurată în cadrul asistenței
judiciare a baroului, avocatul colaborator va păstra rezultatele
financiare obținute.
(9) Prevederile anexei nr. IX la prezentul statut se modifică în
mod corespunzător.””
Avocatul stagiar poate sa aiba, in consecinta, o stampila personala, care sa aiba mentiunea clara: avocat coaborator?
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
Citez; ”Deoarece vad ca mai sunt si altii interesati de grile on-line ptr. testarea cunostintelor la drept civil,penal etc. ,un site ar fi asta [ link extern ] ;

Grilele de pe ”dreptonline” sunt extrem de simple si banale. Luati-le pe cele de pe saitul INM-ului. Sunt acolo toate grilele date in anii trecuti.
Răspuns la discuția Lucrare de licenta - civil
Civil. Comparația unei instituții -la alegere - în vechiul și noul cod civil. Pescripția extinctivă, de pildă...... sau viciile de consimțământ .... ceva din partea generală, că e suficient de ofertantă.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010

Pentru Jan Numaiștiucum
Omule, care e problema ta? De ce nu-ți vezi de treburile tale?
Ești ciudat și un pic agramat. Crede-mă, mă tot uit la postările tale și nu pot să înțeleg ce dorești. Scrii aiurea de tot, te legi de oamenii de pe forumul ăsta, mai nou (și asta m-a făcut să leșin de râs) pretinzi să vorbim ca între noi, juriștii!
Lasă-ne! Ne-ai promis că nu mai postezi și te-am felicitat în gând! Văd că nu reușești să te ții de cuvânt. Eu îți propun să faci ceva mai util. Nu mai posta pe aici - citește ceva în timpul ăsta! Să știi că ajută mult!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
Amice.....Jan Voljan, cine-i fi tu!
Sigur nu suntem ”mai perfecti” decat tine! Nici macar nu incercam. Incercam sa ne vedem de ale noastre.....ceea ce iti dorim si tie!
Da, categoric!
Am dorit insa mai multe pareri. E ceva rau in asta?
Nu va ascund ca o am si pe a mea proprie: una cu numirea unui curator cf art. 132 din C. fam., atunci cand exista contrarietate de interese intre reprezentantul legal si cel ocrotit.
O minoră de 17 ani, crescută de bunici paterni, dorește să cumpere de la aceștia casa în care locuiește împreună cu ei, bunicii păstrându-și uzufructul viager.
Minora provine dintr-o familie dezorganizată prin divorț, fiind încredințată de către instanță tatălui. Pentru a putea face acte de dispoziție, minora are nevoie de încuviințarea prealabilă a reprezentantului legal - tatăl -și a autorității tutelare. Dacă tatăl nu îi dă încuviințarea (pentru că în situația dată el este cel care va fi prejudiciat de încheierea actului de vânzare-cumpărare încheiat între minoră și bunicii paterni, prin faptul că nu va mai moșteni la decesul părinților săi casa în discuție) este suficientă aprobarea prealabilă a autorității tutelare pentru încheierea actului de dispoziție?
Precizez că tatăl s-a dezinteresat de minoră pe toată perioada în care i-a fost încredințată pentru creștere și educare, a abandonat-o în grija bunicilor - părinții proprii -părinți pe care i-a neglijat de asemenea.
Într-o traducere aproximativă - părinții tipului vor să-l dezmoștenească complet pe fiul indiferent și netrebnic, lasănd tot ce au nepoatei iubite, pe care au crescut-o, educat-o, îngrijit-o, etc. Este o situație urgentă, bunica paternă fiind foarte aproape de sfărșitul vieții.
Este, deci, posibilă încheierea contractului de vănzare-cumpărare între persoanele de mai sus, în situația pe care am prezentat-o? Este suficient acordul autorității tutelare?
Mulțumesc
O minoră de 17 ani, crescută de bunici paterni, dorește să cumpere de la aceștia casa în care locuiește împreună cu ei, bunicii păstrându-și uzufructul viager.
Minora provine dintr-o familie dezorganizată prin divorț, fiind încredințată de către instanță tatălui. Pentru a putea face acte de dispoziție, minora are nevoie de încuviințarea prealabilă a reprezentantului legal - tatăl -și a autorității tutelare. Dacă tatăl nu îi dă încuviințarea (pentru că în situația dată el este cel care va fi prejudiciat de încheierea actului de vânzare-cumpărare încheiat între minoră și bunicii paterni, prin faptul că nu va mai moșteni la decesul părinților săi casa în discuție) este suficientă aprobarea prealabilă a autorității tutelare pentru încheierea actului de dispoziție?
Precizez că tatăl s-a dezinteresat de minoră pe toată perioada în care i-a fost încredințată pentru creștere și educare, a abandonat-o în grija bunicilor - părinții proprii -părinți pe care i-a neglijat de asemenea.
Într-o traducere aproximativă - părinții tipului vor să-l dezmoștenească complet pe fiul indiferent și netrebnic, lasănd tot ce au nepoatei iubite, pe care au crescut-o, educat-o, îngrijit-o, etc. Este o situație urgentă, bunica paternă fiind foarte aproape de sfărșitul vieții.
Este, deci, posibilă încheierea contractului de vănzare-cumpărare între persoanele de mai sus, în situația pe care am prezentat-o? Este suficient acordul autorității tutelare?
Mulțumesc