avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1415 soluții astăzi
Forum Activitate ionp

Activitate ionp

Răspuns la discuția calcul salariu concediu medical
nu prea am inteles....
eu la scoala aveam vechime mai mare de o luna (22 zile) in momentul in care mi-am luat concediu

si in anumite cazuri dc cineva are salariul de 1500 euro pe luna, si salariul de profesor 6 milioane, i se plaetste de la scoala calculul facut cu cei 1500 euro?...asa ai tine-o numai intr-un concediu....

sau daca lucrezi cu norme partiale la 4 scoli....iei adeverinte de la fiecare dintre ele pt celelelate 3?...12 adeverinte?????


nu ma pricep, de aceea intreb....eu m-am raportat la urmatoarele legi:

L158/2005 a fost abrogata partial prin L 399/2006 si chiar art,7 a fost modificat asfel:
Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevazute la art .2 alin.1 lit a}d} este de o luna realizata in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical.


Art. 72. - Pentru persoana asigurată care se află în două sau mai multe situaţii prevăzute la art. 1 alin. (1) lit. A şi B din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005 şi care desfăşoară activitatea la mai mulţi angajatori, la fiecare fiind asigurată conform acestei ordonanţe de urgenţă, indemnizaţiile se calculează şi se plătesc, după caz, de fiecare angajator.

din care am inteles ca nu au treaba unul cu celalalt
buna ziua!

am nevoie de o informatie concreta;

in ultimii ani am lucrat la o firma-part time.
de la 1 septembrie 2010 m-am angajat si ca profesor (deci in paralel sunt profesor si lucrez part time si la cealalta fima).

in octombrie am avut concediu medical (boala obisnuita) 4 zile.

cum mi se calculeaza salariul la scoala (as vrea si o lege daca se poate)

din ce am citit am inteles urmatorul lucru: chiar daca la scoala, in momentul in care mi-am luat concediu, avem doar o luna vechime, se va lua ca baza calcul prima luna lucrata-septembrie 2010, fara a avea nici o legatura cu celalalt loc de munca?

***e nevoie de minim o luna stagiu de cotizare. Art. 7 din oug 158/2005 modificata.

e adevarat?

pentru ca de la scoala mi-au cerut brutul pe ultimele 6 luni de la cealalta firma pt calcul pt ca "aici-la scoala-nu aveti decat o luna vechime si nu va putem calcula"

mie nu mi se pare normal sa imi ceara asa ceva- daca la firma aveam 60 milioane salariu, imi dadea scoala salariul pe baza celor 60 milioane?

va rog sa ma lamuriti

multumesc!
Răspuns la discuția concediu medical-lege
75% din salariul brut, net, de incadrare?
Răspuns la discuția concediu medical-lege
deci asta inseamna, asa cum stiam eu, ca nu afecteaza cu nimic salariul?
adica nu ma "penalizeaza" cu nimic pt astea 4 zile?
la cate zile de concediu medical are dreptul un angajat...la 21?
buna seara!

ma aflu intr-o situatie pe care, din fericire nu am cunoscut-o pana acum.

am vechime in "campul muncii" de cativa ani, iar de la 1 septembrie 2010 m-am angajat ca profesor.

din pacate a trebuit sa imi iau concediu medical saptamana aceasta timp de 4 zile (cu acte in regula, cu tot)
.
sunand la scoala sa anunt acest lucru, am aflat ca secretara (pt ca in ciuda faptului ca avem contabil ea se ocupa de tot) nu stie legea, aceasta intrebandu-ma pe mine :"Pai si eu cum o sa te platesc luna asta?"

va rog sa ma luminati cu un articol de lege si cu un raspuns "pe intelesul tuturor" pe care sa i-l pot prezenta.

va multumesc!
Răspuns la discuția carte de munca-al doilea job
freeelis a scris:

Numai angajatorii pot cumpara carnete de munca ... in calitate de persoana fizica nu se poate cumparara decat daca sunteti angajator.
Intr-adevar, tipizate nu se mai gasesc pe piata ...deoarece potrivit actualelor reglementari vor dispare dupa 31.12.2010.

Nu am inteles prea bine , dvs ati pierdut carnetul de munca?


am delegatie de la angajator prin care pot face diverse operatii printre care si cea de cumparare/retragere de la itm a cartilor de munca pt angajati.

situatia sta astfel:

cartile de munca ale angajatilor au fost depuse la itm bucuresti si angajatorul a primit un borderou din care sa rezulte acest lucru.
un coleg de-al meu a mers sa isi ridice cartea de munca (nu mai retin pt ce ii trebuia) si i s-a spus de la itm ca s-a pierdut...acesta a insistat si pana la urma cartea de munca i-a fost gasita.

cartea mea de munca era si ea la itm bucuresti.
in septembrie am primit post de profesor la o scoala din calarasi. cand m-am prezentat acolo, printre altele secretara mi-a solicitat cartea de munca.
am fost la itm in baza delegatiei emise de angajator sa imi retrag cartea de muna si dupa nenumarate drumuri insistente "va rog sa reveniti" d-na de acolo a spus ca nu se mai gaseste cartea de munca (deci ITM-ul a pierdut-o), dar nu mi-a oferit nici o solutie. am intrebat dc o pot declara pierduta si sa cumpar alta, iar dansa a zis ca nu se mai gasesc carti me munca, ca s-au terminat, deci implicit nu am ce sa cumpar.

eu vreau ca functia de profesor sa fie principala, iar cea de informaticia (1h/zi) sa fie secundara.

vroiam sa stiu ce pot face, in conditiile in care cartea de munca, fizic, nu mai exista, iar scoala (din alta localitate decat bucuresti) mi-o solicita
Răspuns la discuția carte de munca-al doilea job
jurist Clement a scris:

Deci , ridicarea Cartii de munca, de la un angajator , este o problema:
- elaborarea unei noi CdM ,este alta problema,si se poate rezolva cumparand ,
una noua;
- apoi trebuie retinuta cerinat legii,,unde va decalarati functia de baza ptr CAS"?


functia de baza va fi la scoala, cealalta va fi secundara

am incercat sa cumpar o carte noua, dar mi s-a spus de la ITM Bucuresti ca nu se mai gasesc, fizic, de cumparat carti de munca
Răspuns la discuția carte de munca-al doilea job
freeelis a scris:

adelaida_07 a scris:

........... ITM are o problema in acest caz, codul muncii nu prevede un art. de legea prin care carnetul de munca sa fie inchis fara incetarea CIM si deschis la noul loc de munca ales ca functie de baza. Asa ca se procedeaza la solicitarea incetarii vechiului CIM si incheierea unui nou CIM fara a mai figura ca functie de baza.


Nu cred ca ITM-ul are o problema ... exista solutii practice acceptate de catre ITM in situatia in care se schimba functia de baza fara a mai fi necesara incetarea c.i.m. si incheierea altuia nou.


deci pana la urma care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez?
din ce am inteles, ar trebui sa fac urmatoarele:

1. sa depun la M.O. o declaratie de pierdere
2. sa ma duc cu respectiva adeverinta (mi-o dau pe loc?) la scoala in judetul in care m-am angajat
3.sa duc la scoala de la primul angajator o adeverinta (in care sa scrie ce?/ce trebuie mentionat?)

si, dupa toate astea, scoala imi va face o carte de munca noua, in care meseria de profesor va fi principala?

multumesc!
Răspuns la discuția carte de munca-al doilea job
la ITM s-au dus catrile de munca...nu am retinut exact pt ce-scanare sau alte operatii.
m-am dus la itm cu copie dupa acest borderou si tot nu a dorit sa recunoasca ca s-a pierdut de la ei. in fine, in Bucuresti mi s-a spus clar ca nu se mai gasesc carti de munca (de cumparat/refacut) si atat.

de la scoala mi se cere si habar nu am ce pot face....se poate depune la monitorul oficial anunt de pierdere si sa se refaca de scoala cartea de munca? (scoala e in alt judet si apoate acolo se mai gasesc)
buna ziua!
stiu ca s-a mai discutat o problema asemanatore, dar tot nu m-am lamurit.

problema sta in felul urmator:
in momentul de fata sunt angajat cu carte de munca pe un post de informatician. (norma e de 1 h/zi).
mi-am luat un post de prof. cu norma intreaga (asta insemnand 4h/zi). de la scoala mi-au cerut cartea de munca, dar nu stiu cum sa procedez, pt ca as vrea ca jobul principal si, implicit cartea de munca sa ramana la scoala.

si, in legatura cu cartea de munca ar fi o alta pb. cartile de munca s-au dus la itm (Bucuresti) pt scanare-sau ceva de genul acesta, dar, bineinteles ca atunci cand m-am dus sa o cer mi s-a spus ca nu se mai gaseste, ca s-a pierdut, si ca alta nu mi se poate face pt ca nu se mai elibereaza carti de munca-fizic.

acum nu stiu ce sa fac,
pana la urma cum este legea?
daca la itm s-a pierdut cartea de munca, si altele "nu se mai fabrica"(dupa cum a tipat dna de la itm) eu ce le spun la scoala?

sper ca m-am facut inteles

multumesc!