avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Activitate gexgec

Activitate gexgec

Buna ziua,

Am un SRL platitor de TVA cu datorii la administrator, si doresc sa stiu daca se poate vinde firma cu aceste datorii catre alta persoana fizica sau daca se poate inchide firma fara plata acestor datorii.

Va multumesc,
Laurentiu
Va multumesc pentru informatie!
Parintii au dobandit acest imobil in timpul casatoriei, dupa care au divortat fara a se face partajul.Dupa decesul mamei s-a facut succesiunea din care noi copii am avut impreuna 50% din toate bunurile care au fost dobandite de parinti(printre care si acest imobil) inainte de divort.
Dupa succesiune am deschis o actiune de scoatere a acestui imobil la licitatie, urmand ca tata sa renunte la cota sa.Din hotararea judeactoresca reiese ca eu si sora mea suntem proprietari de drept dupa data de 01.06.2011.
Dorim sa vindem acest imobil si nu stim ce acte ne-ar trebui.
In urma unei hotarari judecatoresti am primit partea tatalui- care era si el mostenitor (50%) din imobil.acum dorim sa-l vindem, dar nu stim ce acte trebuie facute.Intre noi si tata nu exista nici un contract, ci doar hotararea judecatoresca prin care el(tatal) ne renunta la partea lui, in favoarea noastra- fara a cere nimic in schimb(singura mentiune a fost ca doreste sa locuiasca pana pe data de 01.06.2011 atat), asta insemnand ca noi suntem acum proprietari de drept.
Buna ziua,

In urma cu 2 ani mama a murit, am avut un proces pentru scoaterea unui imobil la licitatie, dar pana la urma am picat de comun acord cu tatal ca el sa poata locui pana la data 01.06.2011 si in schimb sa ne cedeze partea lui(mie si surorii mele), avand o hotarare judecatoresca definitiva pentru aceasta actiune.
Dorim sa vindem imobilul (eu si sora fiind unici proprietari) si vroiam sa stiu daca trebuie scos un alt act, contract sau se poate vinde avand doar hotarare judecatoresca si contractul vechi (in care apar proprietari parintii)?

Multumesc anticipat!
Tranzactia pe care am incheiat-o nu include nici un fel de conditie in afara de cea ca noi( eu si sora) vom intra in posesia imobilului cu cote egale in data de 01.06.2011, pana in aceasta data tata putand sa locuiasca in imobil.

Ar mai trebui facut ceva dupa aceasta data 01.06.2011, trebui scos vreun act si unde?
Multumesc pentru raspuns, dar care ar fi acesti factori(cateva exemple).
Succesiunea s-a facut, exista o hotarere judecatoreasca in care se prevede ca paratul va putea locui in imobil pana la data 01.06.2011, ulterior acesta ne va reveni noua( mie si surorii mele in parti egale).Parintii nostrii au fost divortati, dar nu s-a facut partajul(intre timp mama a murit).
Buna ziua,

In urma cu 2 ani mama a murit, am avut un proces pentru scoaterea unui apartament la licitatie, dar pana la urma am picat de comun acord cu tatal ca el sa poata locui pana la data 01.06.2011 si in schimb sa ne cedeze partea lui(mie si surorii mele), totul fiind semnat in fata judecatorului.

In cazul in care tatal nu doreste sa plece din imobil dupa data de 01.06.2011,
se poate vinde imobilul fara evacuare silita?cat ar dura o evacuare?

Va multumesc!
Se poate vinde imobilul fara a mai face cererea de evacuare?