Forum Discuţii juridice Executare silită Mostenire-executare silita a parintelui
Discuție deschisă în Executare silită

Mostenire-executare silita a parintelui

Buna ziua,

In urma cu 2 ani mama a murit, am avut un proces pentru scoaterea unui apartament la licitatie, dar pana la urma am picat de comun acord cu tatal ca el sa poata locui pana la data 01.05.2011 si in schimb sa ne cedeze partea lui(mie si surorii mele), totul fiind semnat in fata judecatorului.
Intrebarea mea este:

In cazul in care parintele nu doreste sa plece din imobil dupa data de 01.05.2011, ce se poate face?(eu si sora mea dorim sa vindem apartamentul)
Ma scuzati ca va intreb dar tatal are unde se duce daca-l dati afara din casa? Mai are vreo locuinta? Este cumva tatal vitreg?
Da mai avem o casa la tara.Totusi nu mi-ati raspuns la intrebare.
va trebui sa va adresati instantei cu o cerere de evacuare a tatalui
Se poate vinde imobilul fara a mai face cererea de evacuare?