avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Activitate smile_and_nothing_more

Activitate smile_and_nothing_more

Răspuns la discuția Acte locuinta
gi-jane2 a scris:

Ar trebui sa va vanda acum o cota inainte de casatorie sau la casatorie sa incheiati o conventie matrimoniala cea a comunitatii conventionale, sa cuprindeti in comunitate acest bun.
Dupa casatorie daca va doneaza, se poate razgandi si revoca donatia.
Oare cum oti fi prostit-o ?



Nu am prostit pe nimeni din fericire, o sa intre multi bani de a mei in apartament, in jur la 10-15.000 EUR, e si normal sa am si eu o parte din apartament daca imi permiteti? Sau trebuie sa fiu eu prostit in acest caz?
Răspuns la discuția Acte locuinta
Multumesc de raspunsuri insa cu ce ajuta acea donatie daca ea este revocabila cum a spus si Joha mai sus? Daca femeia se razgandeste dupa nu stiu ce perioada si alege sa ne despartim de exemplu?
PS: da, apartamentul este proprietatea ei, deci ea ramane in posesie deoarece e dobandit inainte de casatorie, am inteles asta acum.
Alta solutie in afara de donatia care se poate revoca ar mai fi?
Discuție Acte locuinta
Buna seara in primul rand.
Eu si viitoarea mea sotie avem o nelamurire. In a doua jumatate a anului o sa scoatem actele si nunta totodata, ea detine un apartament si am convenit sa fiu si eu trecut in acte.

1- Dilema noastra este cand sa facem actele apartamentului, acum inainte de nunta sau dupa nunta?;
2- Vrem sa stim cum este mai bine atat pentru noi doi cat si la bani (daca difera cu ceva);
3- De asemenea daca se merita sa fiu trecut in acte, sa dam niste bani (nu stim exact cam la ce suma se ajunge, daca cineva ne poate spune ce trebuie facut si cat ajunge cu aproximatie tot);
4- sau este ok sa ramanem asa iar eu o sa intru in posesia apartamentului dupa 5 ani de casnicie?;
Nu se stie niciodata, Doamne fereste de vre-o drama/accident/despartire, etc.

Multumesc anticipat, astept opinii promte.
Răspuns la discuția Instiintare vizita la domiciliu
Multumesc!
Răspuns la discuția Instiintare vizita la domiciliu
Nu, unchiul nu a avut mostenitori. Nepoata a cumparat prin contract de vanzare - cumparare, nu s-a mostenit apartamentul.
Răspuns la discuția Instiintare vizita la domiciliu
Si daca deja ei stiu ca ea e nepoata lui? Modifica asta situatia cu ceva?
In primul rand la multi ani tuturor persoanelor si tot binele sa se invarta in jurul nostru.

Ca sa incep totusi, in urma cu 4-5 ani, viitoarea mea sotie a cumparat apartamentul actual de la un unchi, acesta din urma a cededat ulterior, el avand o rata la banca, suma fiind de 3000 RON.
De aici a inceput "calvarul" din partea firmei recuperatoare presupun, [editat], ne tot suna si ne trimit instiintari cu suma respectiva, iar ieri am primit hartie din partea lor cum ca in data de 24.01 o sa fim contactati personal la domiciliu si se pot lua masuri, executarea silita a bunurilor, oprire pe salariu etc.
Ma repet, datoria era a unchiului, imprumutul pe numele lui, acum toate hartiile ne vin noua la adresa.
Am trimis si fax, avem certificatul de deces, le-am trimis copie dupa el acum 1 luna, ieri am primit instiintarea din partea lor.
Ce este de facut in acest caz din partea noastra, ei pot abtine ceea ce scriu in hartia respectiva?
Multumesc anticipat si solicit cu mare rugaminte niste raspunsuri prompte si rapide.
Ares_3 a scris:

Ati inteles bine.
Vacanta placuta :luck:

Multumesc frumos, de asemenea daca beneficiezi de concediu :)
Multumesc tuturor pentru raspuns. Da, fara mama este excursia, poate am formulat eu usor gresit. Deci in cazul meu, fara ca mama sa mearga si ea, trebuie sa merg la notar sa inteleg.
Buna ziua, ma pregatesc sa plec saptamana viitoare in Bulgaria pentru un week-end impreuna cu familia. Deplasarea se face cu masina, eu voi conduce, mama mea fiind titulara masinii in acte (nu poseda permis).
Vreau sa intreb ce acte am nevoie pentru masina (trebuie procura sau ceva de genul) si pentru noi. Multumesc frumos, astept raspunsuri prompte.