avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 917 soluții astăzi
Forum Activitate Alexandrina Iacob

Activitate Alexandrina Iacob

Răspuns la discuția Apel
Conform Noului Cod de Procedura Civila hotararea nu mai este irevocabila ci doar definitiva . Trebuie pusa in executare.
Răspuns la discuția Divort, procedura
Ati depus actiunea impreuna cu inscrisurile in sustinerea actiunii, ati primit si un numar de inregistrare , urmeaza o etapa administrativa in care se verifica daca cererea d-voastra este conforma art. 194 -197 C.proc. civ. Daca indeplineste prevederile art. 194 C .proc. civ, se comunica actiunea insotita de inscrisurile depuse paratului , care are termen 25 zile sa depuna intampinare , , daca depune intampinare vi se comunica si aveti termen 10 zile sa depuneti raspuns la intimpinare , aoi se fixeaza primul termen .Daca cererea nu indeplineste prevederile art 194 C.proc. civ , primiti o comunicare cu privire la lipsurile cererii cu mentiunea ca in 10 zile sa indepliniti obligatiile impuse sub sanctiunea anularii cererii.
Răspuns la discuția Abuz in serviciu
fapta prevazut de art. 297 NCP se retine chiar daca nu este functionar public , insa limitele speciale ale pedepsei prevasute in art, 297 se reduc cu 1/3 , conform dispozitiilor art. 308 NCP
daca ati ramas fara loc de munca , adresati-va cu o cerere catre judecatoria Suceava prin care solicitati reducerea cuantumului pensiei de intretinere la 1/4 din salariul minim pe economie .Cererea sa fie insotita de inscrisuri doveditoare.
Răspuns la discuția Executor judecatoresc!
daca indeplinesti conditiile prevazute de art.15 din legea 188/2000 privind executorii judecatoresti , republicata , de ce nu?:-/vezi si art. 20 si 21 din aceeasi lege pot fi de folos .
Succes,
pentru inceput adresati o plangere penala la politie cu privire la incidentul relatat , apoi puteti face o cerere de reancredintare a minorului , motivata prin interesul superior al minorului (de ex: tatal prezinta garantii morale cu privire la cresterea si educarea minorului , situatie financiare mai buna , daca minorul nu este inscris in colectivitate, tatal insa doreste acest lucru, cresterea si dezvoltarea fizica si psihica a minorului ar fi pusa in pericol avand in vedere violenta din mediul familial al mamei )etc. sustinuta cu probe inscrisuri , martori etc
Răspuns la discuția Abuzul in serviciu
infractiunea de abuz in serviciu prevazuta de art. 297 NCP se urmareste si din oficiu , cu particularitatea ca potrivit art. 308 NCP daca nu are calitate de functionar public ci doar functionar limitele speciale ale pedeapsei se reduc cu o treime , iar potrivit art. 309 NCP daca fapta a produs consecinte deosebit de grave, limitele speciale ale pedepsei se majoreaza cu jumatate
Si cate astfel de contracte se pot incheia ?
Buna ziua ,
Am si eu o nelamurire , cu privire la contractul de munca .M-am angajat la o firma cu contract de munca pe perioada nedeterminata si perioada de proba de 90 zile.Contractul a fost incheiat si inregistrat la 05.02..2013 , la 02.05.2013 (finele perioadei de proba ) am primit o notificare de incetare a contractului de munca .Pe data de 07.05.2013 am incheiat un nou contract de munca , cu aceeasi firma pe aceelasi post (sofer tir) tot pe perioada nedeterminata si perioada de proba 90 zile .As dori sa stiu daca este legala aceasta practica? Vamultumesc
Buna seara,
Va rog sa ma ajutati cu o problema de succesiune.
Parintii mei au decedat amandoi , suntem 4 frati doar 3 in tara unu in italia .Noi cei 3 din tara vrem sa vindem un teren (titlu de proprietate ) insa nu putem lua legatura cu cel din Italia ( de 2 ani , nici la imormantatea parintilor nu a venit) are un copil in tara , am luat legatura cu el si i-am spus ca sa-i transmita mamei lui ca a decedat si mama , (tatal decedand inaintea mamei)dar nu a venit si nici nu a luat legatura cu noi .
Intrebarea este cum putem vinde terenul ?am gasit cumparatorul insa cum putem face actele fara sora din Italia, in conditiile in care aceasta nici nu vine si nici nu i-a legatura cu noi .