avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1699 soluții astăzi
Forum Activitate maruska

Activitate maruska

Răspuns la discuția impozit pe a doua proprietate
dar pina acum nu au platit majorat.in aceste zile cand au fost sa plateasca pentru anul in curs li s-au cerut retroactiv din 2008
Răspuns la discuția impozit pe a doua proprietate
au platit impozit in fiecare an
Răspuns la discuția impozit pe a doua proprietate
deci nu se justifica plata retroactva din 2008?
parintii mei detin un apartament din anii 90.acum 4 ani au mai cumparat un apartament unde au si domiciliul.cand au fost sa plateasca impozitul pe a doua proprietate li s-au cerut impozitul majorat asa cum spune legea.problema este ca li s-a cerut sa plateasca din urma cu 4 ani decand detin a 2a proprietate.este corect? de cand a intrat in vigoare legea? multumesc.
Răspuns la discuția amenintare
am lucrat din 1997 pina in 2009,deci dupa presupusa lipsa am mai lucrat 5 ani in aceasta firma.Cum am spus plecarea mea din firma nu a fost in cele mai bune relatii iar de atunci sunt agresata continuu de acest fost angajator.
Discuție amenintare
am lucrat intr-o firma pina in 2009 cand am plecat din cauza unor neintelegeri.In fiecare luna se efectua inventar,dar acum citeva zile am primit o instiintare ca la inventarul din 2004 a iesit lipsa in gestiune o suma destul de consistenta.Fostul angajator ameninta cu urmarirea penala desi la data efectuarii inventarului totul a fost ok.Ce pot face? multumesc.
Discuție somaj
am o prietena care este angajata la o firma de 2 luni si jumate.ieri aprimit preaviz cu articolul 65(1).poate primi indemnizatie de somaj?multumesc
Discuție demisie
sint in perioada de proba la o firma,am contract de munca.as dori sa plec pentru ca angajatorul nu isi respecta sub nici o forma obligatiile din contrct (salarii,zile libere e.t.c).as dori sa stiu daca trebuie sa dau preaviz sau doar sa anunt ca plec.multumesc
Discuție carte munca
am lucrat timp de 12 ani la o soc. com.am incheiat activitatea in data de 31.10.2009dar nu am reusit sa imi recuperez cartea de munca.acum o luna am fost la i.t.m pentru recuperarea acesteia.azi am primit raspuns ca nu a fost depus carnet de munca nici pe parcursul executarii sau incetarii contractului individual de munca.ce trebuie sa fac? actualul angajator imi solicita carnetul de munca pe care eu credeam ca il detin. multumesc
stie cineva daca se mai plateste taxa de urgenta?cat?