avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 902 soluții astăzi
Forum Activitate AndreiZa

Activitate AndreiZa

Nu, este pentru nevoi personale, ea fiind coplatitor. Dar cu banii respectivi am construit o casa fara a o avea girata la banca.
Am de gand sa fac refinantare la aceeasi banca, deci o sa am de pierdut mai putin. Fosta sotie nu va fi de acord cu refinantarea pentru ca ea vrea sa plateasca jumatate din rata pt ca sa aiba jumatate din casa la partaj.Daca aduc alt coplatiror care sa corespunda, ar fi banca de acord cu refinantarea fara acordul ei?
Buna ziua, am un credit la banca si vreau sa fac refinantare pentru a acoperi creditul si a ma i ramane cu bani. Intrebarea mea : este nevoie de acordul coplatitorului pentru a face refinantarea? Coplatitor este fosta sotie si nu cred ca va fi de acord. Pot face ceva in aceasta privinta?
Răspuns la discuția partaj casa parter+mansarda
Fosta sotie ar vrea sa plateasca jumatate din banca si sa primeasca jumatate din casa. Eu as vrea sa raman cu plata bancii in totalitate dar si cu intreaga casa
Răspuns la discuția partaj casa parter+mansarda
Avem impreuna luat si un credit pt nevoi personale fara garantie.Sa zicem ca suma de bani pe care va trebui sa o achitam pana la final ar acoperi valoarea actuala a casei.Ar putea instanta sa hotarasca ca in loc de sulta pe care ar trebui sa i-o platesc sa raman doar cu plata integrala a creditului? adica ea sa nu mai plateasca nimic la banca si eu sa-i dau jumatate din banii pe care i-am platit impreuna pana la divort.
Răspuns la discuția partaj casa parter+mansarda
Buna ziua, revin . Cum as putea sa aflu ce valoare are casa, sa fac o evaluare legala, ca sa stiu asa in mare cat este de impartit?
Răspuns la discuția partaj casa parter+mansarda
Banii oricum nu-i am. Astea inseamna ca ori dau la pace sa platesc esalonat, ori o sa-i dau o parte din casa, ca altfel risc sa pierd totul
Răspuns la discuția partaj casa parter+mansarda
Multumesc de raspunsuri, dar in cazul in care nu este de acord cu esalonarea, ce s-ar putea intampla? Adica daca nu am banii. Se poata imparti cumva casa?
Răspuns la discuția partaj casa parter+mansarda
Sulta poate fi platita si esalonat?
Răspuns la discuția partaj casa parter+mansarda
Ideea este ca nu as vrea sa-i las fostei sotii mai nimic , sau minimul, pentru ca ea nu a contribuit cu mare lucru la constructia casei. casa am construit-o in urma unui credit de nevoi personale pe numele meu cu ea coplatitor.Toata munca a fost depusa de mine personal, nemaipunand faptul ca terenul l-am obtinut de la parintii mei ( practic casa este construita in curtea lor ), facand un act de vanzare-cumparare doar asa ca sa fie facut, fara a plati efectiv suma mentionata.Ea practic doar cu numele este in toata afacerea asta.