Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Refinantare la banca fara acordul coplatitorului
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Refinantare la banca fara acordul coplatitorului

Buna ziua, am un credit la banca si vreau sa fac refinantare pentru a acoperi creditul si a ma i ramane cu bani. Intrebarea mea : este nevoie de acordul coplatitorului pentru a face refinantarea? Coplatitor este fosta sotie si nu cred ca va fi de acord. Pot face ceva in aceasta privinta?
Pai daca o avantajeaza aceasta schimbare de ce nu este de acord.
Ti-as recomanda sa intrebi banca de toate costurile si sa-ti faci o socoteala cat platesti in plus sau ce castigi efectiv. Vezi ca banca nu prea stie sa piarda. Am lucrat acolo.
Da puteti.
Oferiti-i fostei sotii un buchet mare de flori, dati-i si un cadou de Valentine's Day si nu neglijati nici Martisorul.
Fara acordul domniei sale va va fi foarte greu sa obtineti refinantarea. Veniturile sale au fost luata in considerare atunci cand ati obtinut creditul a carui refinantare o doriti.
Totusi, daca intre timp au intervenit modificari in ceea ce priveste veniturile obtinute de dvs, in sensul cresterii lor sau daca puteti inlocui coplatitorul initial, va puteti adresa in acest sens bancii creditoare.
Am de gand sa fac refinantare la aceeasi banca, deci o sa am de pierdut mai putin. Fosta sotie nu va fi de acord cu refinantarea pentru ca ea vrea sa plateasca jumatate din rata pt ca sa aiba jumatate din casa la partaj.Daca aduc alt coplatiror care sa corespunda, ar fi banca de acord cu refinantarea fara acordul ei?
buna ziua!
creditul este ipotecar?
Nu, este pentru nevoi personale, ea fiind coplatitor. Dar cu banii respectivi am construit o casa fara a o avea girata la banca.
AndreiZa, utilizator