avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1388 soluții astăzi
Forum Activitate cristina_baza

Activitate cristina_baza

Buna ziua, am o problema foarte grava. Fostul meu concubin ma hartuieste cu telefoane, ma urmareste la locul de munca (prin prietenii lui care sunt colegi cu mine). Nu inceteaza cu telefoanele, cu mesajele de amenintari ca ma omoara, ca imi face probleme la serviciu, ca sunt in fel si chip. Am custodia copilului si vreau sa plec din tara pentru ca aici nu voi mai avea servici decat pana in martie. El avand drept de vizita 1 data la 2 saptamani la domiciliul copilului si 1 data la 2 luni duce copilul la el. Cum pot sa scap de el? Sa nu ma mai sune si sa imi faca rau? Am fost la politie si deocamdata m-au sfatuit sa astept ca poate se va potoli singur. Ce sa fac?
Discuție CUSTODIE COPIL
Buna ziua, in urma unei relatii de concubinaj am dat nastere unei fetite. Acum am procesul pentru custodia copilului, dar intentia mea este sa plec din tara definitiv. El a cerut program de vizita. Cum pot sa plec din tara, dupa ce am custodia copilului, daca el are program de vizita? Se poate fara sa fiu data in judecata de catre tatal copilului?
In momentul in care am hotararea definitiva de incredintare directa a copilului si vreau sa plec din tara definitiv, cum se procedeaza in cazul in care tatal are program de vizita? Ma va da in judecata pentru nerespectarea hatararii? La ce sa ma astept?
Am o fetita de 5 ani si sunt inproces cu tatal, noi nefiind casatoriti. In cererea de amanare catre instanta a specificat ca, conform prevederilor legale, la fiecare iesire din tara va fi nevoie de aprobarea lui pentru a putea iesi cu copilul. Vreau sa stiu, daca primesc incredintarea directa, exista riscul sa ma confrunt de aceasta problema, adica sa fie nevoie de acordul lui sa ies din tara cu fetita? Si daca vreau sa ma mut in alta tara siare drept la vizita, cum pot sa rezolv asta? Ma va da in judecata? El doar banuieste ca vreau sa plec si pentru asta vrea sa imi faca greutati.