avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Activitate Zenolia Popa

Activitate Zenolia Popa

Buna seara tuturor,
asa cum am promis intr-un mesaj anterior, va scriu pentru a va informa cum a evoluat cazul meu:
- dupa terminarea celor 20 zile lucratoare de preaviz (nu 15 cum imi scrisesera in prima Decizie de concediere), am solicitat trimiterea prin e-mail a Deciziei depuse la ITM, sa fiu in cunostinta de cauza (mi s-a trimis destul de greu, la insistente repetate), am intrebat cand pot intra in posesia carnetului de munca de la ITM si a Adeverintei cu contributiile la somaj. Raspunsurile au fost evazive si cu ``aratarea cu degetul`` catre ITM, care nu s-ar misca destul de repede, etc. Dupa 3 sapt. de la data depunerii Deciziei, am hotarat sa merg personal la ITM Bucuresti, sa-mi cer carnetul de munca completat si inchis, dar .... am avut neplacuta surpriza sa mi se spuna ca acesta nu este in dosarul meu, aratandu-mi-se o cerere nedatata, prin care carnetul meu de munca a fost cerut cu imprumut de catre un fost salariat al firmei (acesta nu mai lucreaza in firma de la inceputul lui 2007, iar eu lucram in firma numai de cateva luni - nu inteleg de ce s-a imprumutat carnetul meu de munca). Reprezentantul actual al firmei, pe care l-am pus fata in fata cu insp. de la ITM, sustine ca l-a depus la sf. lui 2008, alaturi de alte carnete ale salariatilor din firma (care se regasesc la ITM), fara a avea vreun inscris care sa dovedeasca acest lucru. In final, fiecare si-a sustinut punctul de vedere, iar eu sunt in situatia de a nu-mi putea depune dosarul la somaj.
- am depus o Sesizare la ITM in care am descris situatia si am cerut sa se ia masurile legale pentru ca eu sa intru in posesia carnetului de munca in timp util, dar cum durata pana la primirea unui raspuns din partea lor, este de 30 zile, se depaseste cu 2 sapt. termenul pana la care eu pot depune dosarul la AJOFM.
Oare sunt si eu in aceasta situatie, deoarece mi-am cerut drepturile salariale si pe cel compensatoriu cf. CCMUN, inainte de a intra in posesia carnetului de munca? Mi s-ar parea ciudat sa fie parte din acest scenariu si insp. ITM, mai ales ca am citit despre destule cazuri de pierdere a carnetelor de munca, chiar la ITM.
Am inceput demersurile de reconstituire a carnetului de munca (asa cum mi-a recomandat reprezentantul firmei, pe cheltuiala si timpul meu?!!!). Am cerut firmelor sa-mi elibereze Adeverinte pentru reconstituirea vechimii in munca, in vederea intocmirii unui duplicat dupa carnetul de munca.
Oare cum se realizeaza acest lucru si de catre cine, mai ales ca am inteles ca nu se mai gasesc formulare de Carnete de munca?
La AJOFM local, am primit sugestia de a cere o Adeverinta cu timpul lucrat la ultimul loc de munca (a 10-a parte din vechimea totala) pe care s-o folosesc la depunerea dosarului. In acest sens, am primit de la firma o Adev. ca fiind facuta de catre ITM, pe care le-am lasat-o pentru semnaturi (la ITM), caci din nou am avut ghinion... insp. era in zilele de concediu fara plata, asa ca...., voi mai face un drum la Bucuresti (al 3-lea) si nu sunt sigura ca totul este ok, sa pot depune dosarul in timpul celor 30 de zile.

Va rog sa ma ajutati cu sfaturi si cu solutiile pe care le am pentru a-mi rezolva cat de cat cazul, dar m-ar interesa si opiniile dumneavoastra din experienta pe care o aveti.
Va cer scuze, daca mesajul a fost prea lung, insa situatia mea cred ca nu este singulara si mersul pe o cale ``batatorita`` cred ca ar fi mai eficienta.
Va multumesc anticipat pentru bunavointa dumneavoastra.
O seara buna, tuturor!
Răspuns la discuția adresa/adeverinta somaj
Stimate Domn ``pakos``,
cred ca aveti dreptate. Cand am gasit raspunsurile de mai sus, va spun sincer ca m-am bucurat f. mult, avand in vedere ca urmeaza sa intru in somaj (daca mi se gaseste carnetul de munca la firma sau la ITM) si ca am studii superioare. In urma acestor raspunsuri, m-am interesat la AJOFM, la ITM de unde mi s-a spus clar ca procentul se aplica la suma de 600, desi nu mi se pare corect, deoarece salariatii contribuie cu procentul legal din salariul fiecaruia si nu cu o suma fixa, caz in care ar fi indreptatit sa primeasca toti somerii aceeasi suma (75% din salariul minm brut pe tara), plus o diferenta in functie de stagiul de cotizare.
Chiar ma intrebam, daca n-o fi vreo portita legislativa, de care beneficiaza numai cei care sunt informati si care stiu cum sa puna problema. M-as bucura daca am mai primi si alte opinii. Poate raspund chiar beneficiarii in plata.
Cu multumiri anticipate, toate cele bune va doresc!
Buna seara tuturor,
asa cum am promis intr-un mesaj anterior, va scriu pentru a va informa cum a evoluat cazul meu:
- dupa terminarea celor 20 zile lucratoare de preaviz (nu 15 cum imi scrisesera in prima Decizie de concediere), am solicitat trimiterea prin e-mail a Deciziei depuse la ITM, sa fiu in cunostinta de cauza (mi s-a trimis destul de greu, la insistente repetate), am intrebat cand pot intra in posesia carnetului de munca de la ITM si a Adeverintei cu contributiile la somaj. Raspunsurile au fost evazive si cu ``aratarea cu degetul`` catre ITM, care nu s-ar misca destul de repede, etc. Dupa 3 sapt. de la data depunerii Deciziei, am hotarat sa merg personal la ITM Bucuresti, sa-mi cer carnetul de munca completat si inchis, dar .... am avut neplacuta surpriza sa mi se spuna ca acesta nu este in dosarul meu, aratandu-mi o hartie nedatata, prin care carnetul meu de munca a fost cerut imprumut de catre un fost salariat al firmei. Reprezentantul firmei, pe care l-am pus fata in fata cu insp. de la ITM, sustine ca l-a depus alaturi de alte carnete ale salariatilor din firma (care se regasesc la ITM), fara a avea vreun inscris care sa dovedeasca acest lucru. In final, fiecare si-a sustinut punctul de vedere, iar eu sunt in situatia de a nu-mi putea depune dosarul la somaj.
- am depus o Sesizare la ITM in care am descris situatia si am cerut sa se ia masurile legale pentru ca eu sa intru in posesia carnetului de munca in timp util, dar cum durata pana la primirea unui raspuns din partea lor, este de 30 zile, se depaseste cu 2 sapt. termenul pana la care eu pot depune dosarul la AJOFM
Va rog sa ma ajutati cu sfaturi si cu solutiile pe care le am pentru a-mi rezolva cat de cat cazul, inainte de a incepe demersurile de reconstituire a carnetului de munca (asa cum mi-a recomandat reprezentantul firmei, probabil pe cheltuiala si timpul meu, nu?), care necesita bani, timp, nervi, rabdare.... si care am inteles ca ar putea dura mai mult de 1 an de zile (din discutiile pe care le-am auzit la coada la ITM)
O sa merg luni la AJOFM si ITM locale, sa cer consultanta in acest caz, dar m-ar interesa si opiniile dumneavoastra din experienta pe care o aveti.
Va cer scuze, daca mesajul a fost prea lung, insa situatia mea cred ca nu este singulara si mersul pe o cale ``batatorita`` cred ca ar fi mai eficienta.
Va multumesc anticipat pentru bunavointa dumneavoastra.
O seara buna, tuturor!
Va multumesc tuturor pentru raspunsurile si sugestiile dumneavoastra.
In functie de cum vor decurge lucrurile, voi actiona in consecinta.
Prioritatea mea este sa intru in posesia cartii de munca si adeverintei cu contributiile de somaj pentru a le depune la AJOFM, dupa care imi voi cere si drepturile salariale, daca nu-mi vor fi acordate in timp util.
Va doresc toate cele bune si mult succes in activitatea pe care o desfasurati.
Multumesc tare mult,
voiam o confirmare avizata, deoarece gasisem si eu cele citate de dumneavoastra, dar cand am cerut firmei sa mi se plateasca, mi s-a reprosat ca vreau sa falimentez firma, etc.
Cum pot sa-i oblig sa-mi plateasca salariul pe durata preavizului, concediul de odihna neefectuat, salariul compensatoriu, eventual bonurile de masa neprimite?
Nota de lichidare trebuie intocmita in mod obligatoriu, nu-i asa?
Cu multumiri!
Buna dimineata,
de 3 zile mi-a expirat preavizul primit pentru concediere, conform art. 65 din Codul Muncii, ceea ce inseamna ca sunt in situatia de a-mi recupera cartea de munca si adeverinta cu contributiile la somaj, de la ultimul loc de munca. Ce trebuie sa fac pentru a intra in posesia acestora, avand in vedere ca firma mama se afla in capitala, iar eu am lucrat la o sucursala in provincie? Trebuie sa le fac cerere scrisa trimisa prin posta (cu confirmare de primire) ? In cat timp trebuie sa mi le elibereze angajatorul ? sau pot merge eu la ITM pentru a ridica personal, cartea de munca? Daca se taraganeaza, pot face sesizare la ITM?
Anul viitor indeplinesc conditiile de pensionare anticipata partiala si va rog sa-mi spuneti, daca este necesara si o adeverinta cu contributiile CASS de la acest loc de munca si daca ar mai fi valabila, fiind eliberarata imediat dupa data incetarii contractului de munca.
As mai avea o intrebare, am dreptul la acordarea a minimum un salariu compensatoriu, conform art. 67 / CM, a Contr. Colectiv de munca unic la nivel national 2007-2010 si a legii contractelor de munca, chiar daca in contractul meu invidual de munca nu se specifica acest lucru?
Va multumesc anticipat pentru sprijinul acordat.