Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturi angajat in caz de concediere art. 65 / CM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturi angajat in caz de concediere art. 65 / CM

Buna dimineata,
de 3 zile mi-a expirat preavizul primit pentru concediere, conform art. 65 din Codul Muncii, ceea ce inseamna ca sunt in situatia de a-mi recupera cartea de munca si adeverinta cu contributiile la somaj, de la ultimul loc de munca. Ce trebuie sa fac pentru a intra in posesia acestora, avand in vedere ca firma mama se afla in capitala, iar eu am lucrat la o sucursala in provincie? Trebuie sa le fac cerere scrisa trimisa prin posta (cu confirmare de primire) ? In cat timp trebuie sa mi le elibereze angajatorul ? sau pot merge eu la ITM pentru a ridica personal, cartea de munca? Daca se taraganeaza, pot face sesizare la ITM?
Anul viitor indeplinesc conditiile de pensionare anticipata partiala si va rog sa-mi spuneti, daca este necesara si o adeverinta cu contributiile CASS de la acest loc de munca si daca ar mai fi valabila, fiind eliberarata imediat dupa data incetarii contractului de munca.
As mai avea o intrebare, am dreptul la acordarea a minimum un salariu compensatoriu, conform art. 67 / CM, a Contr. Colectiv de munca unic la nivel national 2007-2010 si a legii contractelor de munca, chiar daca in contractul meu invidual de munca nu se specifica acest lucru?
Va multumesc anticipat pentru sprijinul acordat.

cel mai bine ar fi s-o ridicati personal. Conform Codului Muncii: 'Art. 67 Salariaţii concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana lor beneficiază de măsuri
active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil.'
Conform CCMN (contract colectiv de munca la nivel national):'ART.78. - (1) La incetarea contractului individual de munca din motive ce nu tin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensatie de cel putin un salariul lunar, in afara drepturilor cuvenite la zi.
Astfel, cuantumul salariului compensatoriu este de cel putin un salariu de baza al angajatului in cauza.v
ContSters87904, utilizator
Multumesc tare mult,
voiam o confirmare avizata, deoarece gasisem si eu cele citate de dumneavoastra, dar cand am cerut firmei sa mi se plateasca, mi s-a reprosat ca vreau sa falimentez firma, etc.
Cum pot sa-i oblig sa-mi plateasca salariul pe durata preavizului, concediul de odihna neefectuat, salariul compensatoriu, eventual bonurile de masa neprimite?
Nota de lichidare trebuie intocmita in mod obligatoriu, nu-i asa?
Cu multumiri!
da, nota de lichidare trebuie facuta in mod obligatoriu. sunt drepturile dvs pe care nu vi le ia nimeni, daca totusi recurg la intimidari le spuneti si dvs ca un proces pe dreptul muncii pe dvs nu va costa nimic dar pe ei enorm, ptr ca litigiile pe dreptul muncii sunt scutite de taxa de timbru.
ContSters87904, utilizator
Zenolia Popa a scris:

Multumesc tare mult,
voiam o confirmare avizata, deoarece gasisem si eu cele citate de dumneavoastra, dar cand am cerut firmei sa mi se plateasca, mi s-a reprosat ca vreau sa falimentez firma, etc.
Cum pot sa-i oblig sa-mi plateasca salariul pe durata preavizului, concediul de odihna neefectuat, salariul compensatoriu, eventual bonurile de masa neprimite?
Nota de lichidare trebuie intocmita in mod obligatoriu, nu-i asa?
Cu multumiri!

Pentru a va recupera drepturile salariale restante aveti posibilitatea de a va adresa ITM-ului si/sau instantei de judecata.
1. Nota de lichidare nu este un document reglementat legal si, in consecinta, nu este obligatoriu. Ea se foloseste pentru a arata datoriile salariatului fata de fostul sau angajator.
2. Faceti o cerere catre angajator in care solicitati ca pana la o anumita data sa va dea toti banii care vi se cuvin (si enumarati drepturile si sumele). Spuneti ca daca nu primiti banii il veti actiona in judecata.
3. Actionarea in judecata se face le Tribunalul din judetul unde aveti domiciliul. Fiind litigiu de munca nu platiti taxe.