avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 198 soluții astăzi
Forum Activitate badboy20cm

Activitate badboy20cm

Răspuns la discuția Plasare caz
Buna ziua ,am depus atunci plangere impotriva solutiei de clasare ,nefiind motivata ,mi s-a respin plangere ,motive total ireale ,eu cred ca astia nu studiaza dosarul de sunt asa inconpetenti,iau numai ce este roz :)

Urmatorul pas instanta !!

Intrebarea suna pentru mine ,in sensul ca ,fiind pedepsit incearca sa isi vand bunurile inainte de a fii pus sa despagubeasca ,victima,rudele ,etc .

Din cate imi aduc aminte este o lege in acest sens ,nu o stiu exact ,dar se refera ceva ca vrei sa iti vinzi bunurile cu rea credinta ,de a nu platii despagubirile.
Răspuns la discuția Vatamare corporala
Bun ,atunci de exemplu -30-45 zile date de IMl , si doua operatii la ce se incadreaza?
Mai pot scoate un certificat de la IML ? la prima operatie am scos unul cu 45 zile ,acum am facut iar operatie mai pot scoate inca unul sa il adaug ?
Răspuns la discuția Plasare caz
Inca o intrebare:

Am avut acces sa vad toate declaratiile celor invinuiti ,iar domnul sectorist nu cred ca stie ca eu am citit tot dosarul si tot ce au declarat.

Idee era asa, ca invinuitul da declaratie ca era cu un amic si ca am venit noi la usa la el si l-am batut ,a doua declaratie nu o mai da aceeasi si spune ca era singur acasa si ca a auzit niste galagie si ca a iesit si a urcat la etajele superioare, a treia declaratie nu este ca cele doua.


Domnul sectorist care s-a ocupat de caz in raportul trimis catre procuror scrie ca a declarat inculpatul ....... .......dar nu scrie nimic din ce a declarat ,faptul ca a dat 4 declaratii diferite ,nici una la fel , a facut cum sa va zic, a luat de la noi ce am declarat a montat ici colo 2 -3 cuvinte sa fie bine pt invinuiti .

Aceste declaratii in contradictori se pot folosi impotriva lor ?De ce nu s-au luat in seama?

Noi am dat aceleasi declartii mereu si am sustinut aceeasi cauza in acelasi fel

Răspuns la discuția Plasare caz
Multumesc mult,foarte promt raspunsul!!

Ce am mai observat ,pe langa ca cel ce s-a ocupat de caz la sectie ,a tot incercat sa imi puna bete in roate ,sa zic cum vrea el ,mi-a aruncat si o fraza ca aaa doamna dumneavoastra cere-ti daune de 15 mii de euro ,,razand asa ironic ,,nu stiti ca ,cu 6000 euro se masluiesc cazurile la procuror .
O alta faza a fost ca cel care s-a ocupat de caz a facut un ultim raport ,in care a tras cat a putut sa ii scoata de sub invinuire ,spunand ca din greseala a lovit ,(acest dosar fiind de vatamare corporala ,45 zile de la iml ,153 zile de medical,2 operatii) iar la finalul acestui raport spune catre procuror ca sa scoata de sub urmarire ,ca nu prezinta interes public ,etc etc .

Apoi domnul procuror ,aproba cea ce scrie acel ofiter ce sa ocupat de caz(spagar de altfel care a luat bani de la cei implicati,sau laudat ca prosti pe la lume),nu aduce nici o proba noua in dosar ,nu tine cont ca invinuiti au dat 5 declaratii si toate diferite ,ca erau impreuna ca nu erau cau au lovit ca nu au lovit ,ca din greseala ,ba mai mult nu tine cont ca eu am 2 operatii facute ,ca si cum nimic nu s-a intamplat.

Orice prost isi da seama ca este cusuta cu ata alba toata treaba asta si ca incearca sa nu trimita dosarul in instanta ca este groasa treaba ,ba mai mult este dubios ca a fost luat dosarul de la alt procuror .

Oricum nu ma las pagubas ,merg in instanta ,merg la curtea europeana ale omului si nu ii las asa pe partea penala .

Răspuns la discuția Plasare caz
Am luat legatura astazi cu Dansul ,am trimis cele primite,luni discutam ,vroiam sa stiu si parerea celor de pe forum.

Sigur ca vom ataca aceasta decizie!!


Se ataca direct in instanta sau intai la primprocuror ?
Discuție Plasare caz
Pentru care motiv se poate muta un dosar penal ,unde procurorul 1 da ordonanta de urmarire,iar apoi acest dosar este luat de catre alt procuror 2 care da clasarea persoanelor invinuite ,scoate de sub urmarire.

Precizev ca cei invinuiti s-au laudat cu mult inainte ca nu vom face nimic ca au ei pile .

In urma unor cereri in care am cerut sa ne prezinte scris stadiul dosarului ,in data de 01-09-2014 raspunde ca dosar x sa afla in cercetare la procurorul y cu propunerea de trimitere in judecata ,iar acum primim o scrisoare in care scrie ca procurorul a dat ordonanta in data de 28-08-2014 de clasare a partilor invinuite .

Nu era normal ca in data de 01 sa spuna ca sa facut clasarea ? dece spun ca se afla in lucru cu propunerea de trimitere in judecata daca ei deja din data de 28-08 -2014 stiu ce rozolutie va da?
Buna ziua ,ma scuzati ca postez aici dar fiind legat de un subiect NELAMURIRE! am si eu cateva si nu consider ca este nevoie sa deschid si eu unul.
Multumesc


Intrebarea :

Ce urmeaza dupa ce politistul care se ocupa de cazul meu mi-a spus ca procurorul a dat inceperea urmariri penale impotriva la cei reclamati?

Urmeaza sa dea termen in instanta ?

Vreau sa previzez cA am dat si declaratie pe acele forumulare tip.

Multumesc.
Buna ziua ,fiind un topic legat de refuzul de a da declaratie am si eu o mica intrebare.


Eu am o plangere penala pt vatamare impotriva la 2 insi , am depus plangere penala ,dupa ceva timp am fost chemat sa dau declaratie ,am dat detailat,a venit dupa o perioada 2 politisti au facut poze la usa care ma lovit .....au trimis la procuror ,...Dupa 3 luni vrea iar o declaratie ca nu prea a inteles procurul nu stiu ce ...Eu m-am saturat sa dau declaratie iar la ce s-a intamplat,am spus clar cum si ce ma lovit.

Am avocat dar vreau si o perere de la voi ,am fost invatat acum sa spun ca este dreptul meu de a da o declaratie cum ca imi sustin cele scrise in declaratia anterioara....si nimic mai mult..

POt sa ii spun ca daca vrea procurolul sa vin sa dau la el declaratia ?sau ce ma sfatuiti ,sa ma repet iar intr-o declaratie la politie.
Buna ziua mi-au scris ca necesita 30-40 ingrijiri medicale. este de bine ?adica imi foloseste mai departe pt plangerea penala si pt procesul civil.

O doamna spunea ca si ,expertiza data de doctorul ortoped in care spune ca 6 saptamani imobilizat fara sprijin pe membru (afectat) am si o expertiza de la Insti.National de Expertiza.Medicala si Recuperarea Capacitatii de munca,unde sunt si internat pt recuperare....cica vor cantarii bine in instanta si la procuratura.Si daca nu sunt multumit de rezultatul dat de Parchet ,pot contesta. Mie in toata treaba asta mi-e frica de rapottul facut de politie sa nu afecte procuratura sau sa influenteze .Avand poate asta(inculpatul) cateva cunostinte la politie aici la sectia noastra.