avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1766 soluții astăzi
Forum Activitate iulian_

Activitate iulian_

Daca am fost concediat cu artr. 73 pot beneficia de plata a cel putin unui salariu compensatoriu,conform Contractului Colectiv de Munca Unic la Nivel National art. 78, chiar daca nu am decat 10 luni pe Cartea de Munca?
As vrea sa stiu si eu daca pot folosi cumva in avantajul meu faptul ca firma la care am lucrat timp de o luna de zile a omis sa-mi faca contract de munca.De la aceasta firma am plecat in urma cu 6 luni, revenind apoi la solicitarea sefului.Precizez faptul ca la o luna dupa revenirea mea, firma s-a inchis,toti angajatii fiind concediati cu art. 73 din Codul Muncii coroborat cu art. 65, caz in care eu nu pot beneficia de somaj.
Buna ziua, numele meu este Iulian si am lucrat la o firma de distributie cu functia de Agent vanzari. La angajare mi s-a solicitat depunerea unei garantii materiale sau imobiliare. In momentul in care am demisionat am solicitat ridicarea garantiei,dar mi s-a spus ca nu imi pot lua banii deoarece mai am facturi neincasate in sold, unele dintre ele apartinand unor clienti care au dat faliment. Dupa o scurta "negociere" mi s-a propus sa imi opreasca valoarea respectiva din garantie in schimbul unor chitante scrise pe firmele respective.
Intrebarea mea este daca este legal ca firma la care am lucrat sa imi opreasca din banii adusi de mine,numai pentru simplul motiv ca acele magazine au inchis si ca e mai simplu pt. ei sa imi ia mie banii decat sa se ocupe de de recuperarea lor pe cale juridica de la client.
Precizez faptul ca in fisa postului nu se pomeneste nimic de asa ceva si ca in schimbul banilor dati de mine,ce constituiau garantia, nu am primit decat o chitanta fiscala in schimb.
Va multumesc!