Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract Individual de Munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract Individual de Munca

As vrea sa stiu si eu daca pot folosi cumva in avantajul meu faptul ca firma la care am lucrat timp de o luna de zile a omis sa-mi faca contract de munca.De la aceasta firma am plecat in urma cu 6 luni, revenind apoi la solicitarea sefului.Precizez faptul ca la o luna dupa revenirea mea, firma s-a inchis,toti angajatii fiind concediati cu art. 73 din Codul Muncii coroborat cu art. 65, caz in care eu nu pot beneficia de somaj.
Pentru acest lucru trebuie sa actionati in instanta societatea respectiva si/sau sa depuneti o sesizare la ITM.
Trebuie sa demonstrati ca ati lucrat acea perioada la societatea respectiva prin orice alt mijloc de probă (martori, inscrisuri, prezumtii).